Pępek noworodka - właściwa higiena i pielęgnacja
Noworodek wraca do domu z niezagojonym pępuszkiem. Dla wielu rodziców kikut pępowiny to duży problem. Niepotrzebnie się martwicie, bo właściwa higiena i pielęgnacja pępka jest naprawdę prosta.
Spis treści
- Czysty pępek będzie zdrowy
- Kiedy do lekarza?
- Zestaw do pielęgnacji pępka
- Pępka nie powinno nic uciskać ani ocierać
Kikut to pozostałość po pępowinie żyle, którą płód połączony jest z łożyskiem matki. Za jej pośrednictwem do rozwijającego się w brzuchu przyszłej mamy płodu dostarczane jest pożywienie i tlen, a usuwane są produkty przemiany materii. Po porodzie pępowina nie jest już potrzebna, więc odcina się ją parę centymetrów od skóry maluszka, a na brzuchu niemowlęcia pozostaje kikut. Niegdyś był zawiązywany na supełek, dzisiaj zakłada się na niego specjalną plastikową zapinkę, która po dwóch dobach jest zdejmowana przez lekarza. Kikut pępowiny stopniowo zasycha i twardnieje, zmienia kolor z niebieskawego na szary, potem na czarny, aż w końcu sam odpada. Ten proces trwa zwykle od 10 do 14 dni, choć w niektórych przypadkach zdarza się i tak, że kikut odpada dopiero po trzech tygodniach.
Czysty pępek będzie zdrowy
Przez cały ten czas okolice pępka musisz starannie pielęgnować, by do gojącej się rany nie wdało się zakażenie. Specjaliści zalecają, by robić to kilka razy dziennie: rano, w ciągu dnia po każdej zmianie pieluszki i wieczorem po kąpieli. Jak długo? Przez cały czas zasychania kikuta i przez trzy dni po tym, jak odpadnie. Zanim zaczniesz zabiegi higieniczne, koniecznie umyj ręce. Do oczyszczania pępka używaj jałowych gazików nasączonych spirytusem 70%. W aptekach możesz kupić gotowe wilgotne gaziki, ale zestaw do pielęgnacji możesz też przygotować sama.
Kiedy do lekarza?
Kikut pępowiny i skórę wokół niego oglądaj uważnie przy każdej kąpieli i zmianie pieluszki. Parę kropel krwi to nic takiego, ale obfitsze krwawienie, ropna wydzielina czy brzydki zapach to znak, że nie goi się on prawidłowo i mogło wdać się zakażenie. Niepokojące są także: obrzęk, zaczerwienienie i znacznie cieplejsza skóra wokół pępka. Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów, odwiedź z dzieckiem lekarza pediatrę. Prawdopodobnie przepisze on miejscowy antybiotyk w kremie lub zasypce. Szybko zdiagnozowaną infekcję można łatwo wyleczyć i nie jest ona niebezpieczna dla dziecka.
Zestaw do pielęgnacji pępka
Będziesz potrzebować wyjałowionych jednorazowych wacików i spirytusu spożywczego, który trzeba rozcieńczyć wodą w proporcji 2:1. Pępek trzeba przemywać bardzo dokładnie. Najpierw wilgotnym gazikiem oczyść pozostałość pępowiny, potem lekko podważ kikut i przemyj skórę pod nim – najlepsze do tego celu są patyczki kosmetyczne. Na koniec delikatnie przetrzyj skórę dookoła pępka. Potem osusz kikut suchym gazikiem. Bez wyraźnego zalecenia położnej nie smaruj go żadnym kremem ani maścią, nie zasypuj pudrem. Nie używaj też gencjany – nie jest zalecana, gdyż barwiąc na fioletowo kikut (a przy okazji pępka wszystko wokół), nie pozwala ocenić stanu pępka: tego, czy się dobrze goi i czy nic się z niego nie sączy.
Pod żadnym pozorem nie odrywaj na siłę kikuta pępowiny, nawet jeśli sam długo nie odpada - to grozi infekcją!
Pępka nie powinno nic uciskać ani ocierać
Podczas kąpieli staraj się nie zamoczyć pępuszka, chociaż jeśli kapnie na niego parę kropel wody, nic złego się nie stanie. Ważne, by potem pępek osuszyć i zdezynfekować spirytusem. Równie ważna jak pielęgnacja jest wygoda. Kikuta pępowiny nic nie powinno uciskać ani ocierać. Dlatego zakładając dziecku pieluszkę, wywiń jej górną część na zewnątrz lub wytnij w niej duży otwór na pępek. To zapobiegnie otarciom, poza tym stały dostęp powietrza sprawi, że kikut szybciej zaschnie i odpadnie. Nie obwiązuj pępuszka opatrunkiem ani nie oklejaj plastrem, bo w ten sposób możesz doprowadzić do infekcji.
SPRAWDŹ >>> Jak prawidłowo pielęgnować kikut pępowiny?
miesięcznik "M jak mama"