Otyłe dziecko: 12 zasad odchudzania. Jak odchudzić otyłe dziecko?
Nadwaga, a z czasem otyłość u dzieci, w 95 procentach przypadków są efektem tylko i wyłącznie przekarmiania oraz niedostatku ruchu. Odchudzanie dziecka nie polega na stosowaniu diety a na stopniowej zmianie zwyczajów żywieniowych całej rodziny. Jakie zasady ułatwią ci odchudzenie otyłego dziecka?
Spis treści
- Odchudzanie otyłego dziecka: zasady
- Co 4. polskie dziecko jest na diecie odchudzającej. Jadłospisy są źle ułożone
miesięcznik "Zdrowie"
Dlaczego ważne jest odchudzanie otyłych dzieci? Bo otyłe dzieci mają problemy nie tylko z rówieśnikami, ale przede wszystkim ze zdrowiem - zbyt wysoki cholesterol, nadciśnienie, miażdżyca, przeciążone stawy, to tylko niektóre dolegliwości wywołane przez otyłość.
Odchudzanie otyłego dziecka: zasady
- Nie podawaj dziecku suplementów diety sprzyjających utracie masy ciała, nie wprowadzaj diet odchudzających.
- Dzieciom do 7. roku życia nie ograniczaj kaloryczności posiłków. Utratę masy ciała można osiągnąć poprzez zmianę jakości jedzenia (mniej tłuszczu i cukru) i zachęcanie do większej aktywności fizycznej.
- Dziecko powinno jeść 4–5 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Uczeń powinien dostać do szkoły drugie śniadanie. W każdym posiłku powinny się znaleźć warzywa lub owoce.
- Błonnik podawaj w postaci warzyw, owoców i produktów z pełnego ziarna, np. razowego pieczywa.
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia tego, czego nie lubi. Nie serwuj mu potraw dietetycznych, gdy reszta domowników je smażone kotlety. To stawia je na marginesie rodziny. Zmień menu dla wszystkich.
- Wyklucz z posiłków tzw. ukryte kalorie (majonez w sałatkach, tłuszcz do polewania warzyw, śmietany w zupie).
- Podczas jedzenia dziecko nie powinno oglądać telewizji, ponieważ zajęte śledzeniem bajki zjada więcej, niż potrzebuje.
- Jeśli dziecko zjadło posiłek i prosi o dokładkę, warto chwilę odczekać. Potrzeba ok. 20 minut, by do mózgu dotarł sygnał, że organizm jest nasycony. Dlatego zachęcaj dziecko do wolnego jedzenia i dokładnego gryzienia pożywienia.
- Zachęcaj do picia wody między posiłkami. Soki rozcieńczaj wodą, a cukier do słodzenia herbaty zastąp stewią, ksylitolem lub syropem z agawy. Unikaj sztucznych słodzików (aspartam, acespfam).
- Rozmawiaj z dzieckiem o tym, że musi schudnąć, ale nie argumentuj, że będzie zdrowsze. Mów o ładnej sylwetce, szybkim bieganiu, pięknej skórze i włosach.
- Nie wytykaj dziecku jego nadwagi. Nie nazywaj go pączuszkiem czy kochanym grubaskiem. Podkreślanie, nawet mimowolne, nadwagi dziecka wpędza je w kompleksy, obniża samoocenę.
- Przed wyjściem na kinderbal podaj dziecku pełnowartościowy posiłek. To zmniejszy jego apetyt na chipsy czy słone paluszki.
Co 4. polskie dziecko jest na diecie odchudzającej. Jadłospisy są źle ułożone
Od ośmiu lat stale rośnie liczba odchudzających się dzieci. Obecnie diety, które mają zredukować wagę, stosuje co czwarte polskie dziecko, ponad 20 proc. myśli natomiast o ich wprowadzeniu. W większości przypadków jadłospisy ułożone są nieprawidłowo i codzienne posiłki nie dostarczają dzieciom niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Może to skutkować zahamowaniem wzrostu, zaburzeniami koncentracji, osteoporozą, odwodnieniem, a nawet depresją – podkreślają eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
Źródło: biznes.newseria.pl
Porady eksperta