Ochrona dziecka przed SŁOŃCEM - jak robić to skutecznie?

2009-06-25 14:36

W mieście słońce również praży i to tak samo mocno jak nad morzem. Skóra dziecka może reagować na nie jednak znacznie silniej. Nasze otoczenie w różnym stopniu odbija bowiem promienie UV, które docierają do Ziemi. Najbardziej promienie słoneczne odbijają się od nagrzanych miejskich ulic i murów, nieco słabiej od trawy i piasku.

Ochrona dziecka przed SŁOŃCEM - jak robić to skutecznie?
Autor: thinkstockphotos.com W mieście słońce również praży i to tak samo mocno jak nad morzem. Skóra dziecka może reagować na nie jednak znacznie silniej. Nasze otoczenie w różnym stopniu odbija bowiem promienie UV, które docierają do Ziemi. Najbardziej promienie słoneczne odbijają się od nagrzanych miejskich ulic i murów, nieco słabiej od trawy i piasku.

Promienie UV z łatwością przenikają przez większość tkanin, z jakich szyte są ubrania. Wyjątek stanowią tzw. ubrania z filtrami, które wyprodukowane są ze specjalnie tkanych włókien. Dlatego zanim twoje dziecko wyjdzie z domu, nasmaruj je kremem z filtrem, jakby szło na plażę.

Krem z filtrem to skuteczna ochrona przed słońcem

Niektóre filtry mają krótki żywot – po nałożeniu na skórę utleniają się w ciągu ok. 2 godzin. Proces ten przyspiesza pot i woda, a także piasek, który mechanicznie ściera ze skóry krem. Dlatego jeśli wiesz, że twoja pociecha będzie w ciągu dnia aktywna fizycznie, a ty nie będziesz miała możliwości, by nasmarować ją kremem ponownie, zadbaj o to, by dziecko potrafiło to zrobić samodzielnie. Warto w tym celu zaopatrzyć się w opakowanie kremu o mniejszej pojemności, które zmieści się w kieszeni.

Czapka i okulary ochronią oczy dziecka przed słońcem

Przed słońcem trzeba chronić również oczy dziecka. To proste, jeśli twoja pociecha ma dobry wzrok – wystarczy jej czapka albo kapelusz z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne. Okulary najlepiej kupić w salonie optycznym, bo tylko takie zakupy dają gwarancje, że szkła maja filtry. Okularki z bazaru, choć tańsze, takiej pewności nie dają – szkiełka w nich są barwione na ciemno, ale najczęściej nie maja filtra. Patrzenie przez nie może skończyć się nawet poparzeniem siatkówki, bo dziecko nie mruży wówczas oczu, więc promienie bez przeszkód docierają do oka. Jeśli twoje dziecko nosi okulary, możesz – również u optyka – zamówić mu szkła przyciemniające się pod wpływem promieni UV bądź okulary ze specjalnymi nakładkami przeciwsłonecznymi, które mocuje się do oprawki za pomocą magnesu.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza