Mity o WITAMINACH podawanych NIEMOWLĘCIU i matce
Jakie witaminy należy podawać niemowlęciu, kiedy i w jakich ilościach – powinna o tym wiedzieć każda mama. Tymczasem krąży na ten temat wiele przesądów i wręcz nieprawdziwych informacji. Warto także rozwiać wątpliwości na temat tego, jakie suplementy może brać kobieta karmiąca piersią.
Witaminy jeszcze nikomu nie zaszkodziły
Fałsz. Brak witamin prowadzi do poważnych chorób, ale równie niebezpieczny dla organizmu jest ich nadmiar. Na przykład witaminy A, E i D, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie są wydalane wraz z moczem, mają tendencję do gromadzenia się w organizmie i wtedy mogą być toksyczne. Nadmiar witaminy A i E może powodować ból głowy, mdłości, biegunkę, utratę apetytu, a zbyt duża ilość witaminy D – kłopoty z nerkami, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca. Dlatego, jeśli chcesz podać dziecku preparaty witaminowe, to zawsze skonsultuj to z lekarzem – określi on bezpieczną ich dawkę.
Niemowlęta muszą otrzymywać witaminę D od pierwszego dnia życia.
Fałsz. Moment rozpoczęcia podawania witaminy D zależy od tego, czy matka przyjmowała tę witaminę w ostatnim trymestrze ciąży oraz od sposobu żywienia dziecka. Niemowlę karmione piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w III trymestrze ciąży, wymaga rozpoczęcia podawania witaminy D od pierwszych dni życia. Według najnowszych zaleceń pediatrów jest to 400 jednostek na dobę (zwykle 1 kropla). Jeżeli matka przyjmowała witaminę D w III trymestrze ciąży, powinno to nastąpić w 3. tygodniu życia dziecka. Natomiast niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D, o ile ilość spożytego mleka pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie (mieszanki mleczne początkowe zawierają 40–60 jednostek witaminy D w 100 ml, mieszanki następne: 56–76). Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.
Mama wegetarianka karmiąca piersią musi podawać dziecku dodatkowy zestaw witamin.
Fałsz. Dziecku wystarczy tylko podawać witaminę D, tak jak wszystkim niemowlętom karmionym piersią. Natomiast możliwe, że dodatkowe witaminy będzie musiała przyjmować mama wegetarianka – w takich przypadkach lekarze zalecają suplementację witaminy B12 i żelaza, których najczęściej brakuje osobom niejedzącym mięsa. Warto też, aby mama wegetarianka jadła jak najwięcej produktów bogatych w te składniki, np. jajka, nabiał, mleko, warzywa strączkowe.
Jeśli mama karmiąca piersią przyjmuje preparaty zawierające witaminę D, to dziecko już nie musi.
Fałsz. Niemowlętom karmionym piersią należy podawać witaminę D niezależnie od tego, czy matka też ją przyjmuje, czy nie.
Niemowlęta karmione piersią latem nie muszą otrzymywać witaminy D.
Fałsz. Wprawdzie witamina D jest wytwarzana przez organizm pod wpływem słońca, ale pediatrzy zalecają, aby w naszych warunkach klimatycznych dzieciom karmionym mlekiem matki podawać tę witaminę stale – bez względu na porę roku czy pogodę.
Po leczeniu antybiotykami koniecznie trzeba podawać dziecku witaminy.
Fałsz. Antybiotyki mogą zaburzać gospodarkę witaminami, ale dotyczy to długotrwałego stosowania tych leków. Jeśli maluszek przyjmuje antybiotyk przez tydzień lub 10 dni, nie ma powodu do niepokoju. Warto natomiast pomyśleć wtedy o podawaniu preparatów probiotycznych zawierających zdrowe bakterie.
Dopóki niemowlę jest karmione piersią, dopóty trzeba mu podawać witaminę K.
Fałsz. Mleko matki jest rzeczywiście ubogie w witaminę K, która jest potrzebna organizmowi do procesu krzepnięcia krwi. Od wielu lat noworodki otrzymywały zaraz po porodzie witaminę K w zastrzyku. Od 2007 r. pediatrzy ustalili nowe zalecenia i zarekomendowali doustne podawanie niemowlakom karmionym piersią dodatkowej dawki tej substancji. Należy ją jednak podawać tylko od 2. tygodnia życia dziecka do ukończenia przez nie 3. miesiąca. Właściwą dawkę witaminy K określa lekarz – rutynowo jest to 25 mcg na dobę. Uwaga: mieszanki mleczne zawierają witaminę K, dlatego niemowlęta karmione sztucznie nie wymagają dodatkowej suplementacji.
Matka karmiąca piersią nie powinna zażywać preparatów witaminowych.
Fałsz. Jeśli kobieta obawia się, że jej dieta nie jest w pełni prawidłowa, może przyjmować w okresie karmienia piersią preparaty witaminowe – te, które zażywała w ciąży, lub specjalne dla kobiet karmiących. Wybór preparatu warto skonsultować z pediatrą.
miesięcznik "M jak mama"Porady eksperta