KĄPIEL i pielęgnacja niemowlęcia

2008-01-14 1:05

Pierwszą kąpiel swojego dziecka na pewno widziałaś w szpitalu. Położna sprawnie rozebrała malucha i błyskawicznie wymyła go pod kranem. Dlaczego więc teraz kąpiel własnego dziecka tak bardzo cię przeraża?

KĄPIEL i pielęgnacja niemowlęcia
Autor: thinkstockphotos.com Najlepiej kąpać niemowlę po wieczornym karmieniu - wtedy łatwiej zaśnie i jest szansa, że prześpi spokojnie kilka godzin.

Spis treści

  1. Znajdź wygodne miejsce do kąpieli
  2. Przygotuj przed kąpielą:
  3. Jak przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka?
  4. Wlej wodę do wanny
  5. Umyj dziecku buzię i główkę
  6. Zacznij kąpiel
  7. Czym myć noworodka
  8. Wyjmij malca z wody
  9. Nawilżaj i natłuszczaj skórę
  10. Zadbaj o pępek

Drżące ręce, niepokój w oczach – tak często wyglądają mamy, które pierwszy raz w życiu mają wykąpać noworodka. Czy ty też boisz się, że przez nieuwagę możesz zrobić maleństwu krzywdę? Nie denerwuj się na zapas – to naprawdę nie jest skomplikowane. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które przedstawiamy poniżej. A jeśli bardzo się boisz, poproś o pomoc kogoś, kto ten pierwszy raz ma już za sobą – przyjaciółkę, kogoś z rodziny, położną. Jeśli nie masz takiej możliwości, przećwicz wcześniej kąpiel na sucho, na dużej lalce (tak, jak robią to kobiety w szkole rodzenia). Pamiętaj, że dziecko najlepiej jest kąpać po wieczornym karmieniu – łatwiej wtedy zaśnie i większa jest szansa, że prześpi spokojnie co najmniej kilka godzin.

Znajdź wygodne miejsce do kąpieli

Zastanów się, gdzie najlepiej kąpać dziecko. Możesz w łazience (niezbędny podczas kąpieli przewijak warto postawić wtedy na pralce), ale jeśli masz w niej niewiele miejsca, wanienkę dziecięcą lepiej ustawić w pokoju, na specjalnym stabilnym stelażu albo po prostu na stole. Niezależnie od tego, gdzie będziesz kąpać malca, pamiętaj – w pomieszczeniu musi być ciepło – optymalna temperatura to 22–25°C. Dlatego w chłodniejsze dni warto dodatkowo dogrzać miejsce kąpieli, np. przenośnym piecykiem.

Ważne

Przygotuj przed kąpielą:

  • duży ręcznik kąpielowy (najlepiej frotté), w który owiniesz malca po kąpieli; nowy ręcznik przed pierwszym użyciem powinien być wyprany, bo taki prosto ze sklepu nie będzie wchłaniał wody; wygodne są też specjalne ręczniki dla dzieci, z doszytym kapturkiem, który osusza główkę po myciu
  • dwie tetrowe pieluszki – jedną położysz na ręczniku, by przed kąpielą umyć dziecku główkę, drugą włożysz do wanny
  • waciki
  • jałowe gaziki do pielęgnacji pępka
  • miseczkę z ciepłą, przegotowaną wodą do mycia buzi
  • pałeczki z watą do mycia uszu (koniecznie specjalne dla dzieci – mają grubszy środek, dzięki czemu unikniesz przypadkowego uszkodzenia bębenka w uszach)
  • gazę albo bawełnianą myjkę dla dzieci
  • żel do kąpieli albo mydło dla niemowląt
  • oliwkę albo balsam po kąpieli
  • maść do smarowania pupy
  • czystą pieluszkę i ubranko
  • wilgotne chusteczki do oczyszczania pupy (mogą się przydać, jeśli po rozebraniu dziecka okaże się, że pieluszka jest zabrudzona)
  • miękką szczoteczkę do włosów.

Uwaga: wszystkie akcesoria ułóż w zasięgu ręki – najbliżej powinny leżeć te, których będziesz potrzebować na samym początku.

Jak przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka?

Wlej wodę do wanny

Do kąpieli noworodka woda powinna być przegotowana, potem można z tego zrezygnować. Zagotuj ją w dużym garnku bez pokrywki, by odparował z niej chlor. Zrób to na godzinę przed kąpielą, żeby przestygła. Jednak woda, którą wlewasz do wanny, powinna być cieplejsza niż ta potrzebna podczas kąpieli – wystygnie, gdy będziesz na przewijaku myć dziecku buzię i włoski. Woda do kąpieli powinna mieć 37°C. Możesz ją sprawdzić łokciem albo zmierzyć specjalnym termometrem (do kupienia w sklepach z artykułami dziecięcymi). Nie sprawdzaj temperatury dłonią, bo nie jest ona wystarczająco czuła. Wody w wannie nie musi być dużo – wystarczy wlać jej tyle, by sięgała 10 cm powyżej dna wanienki. Wannę wyłóż tetrową pieluszką. Zamiast pieluszki możesz położyć specjalną gumową matę albo ustawić leżaczek do kąpieli noworodków, najlepiej z materiału, bo lekko zapada się pod wpływem ciężaru malca, poza tym przez taki materiał można umyć dziecku plecki.

Umyj dziecku buzię i główkę

Na przewijaku rozłóż ręcznik, a na nim pieluszkę z tetry. Rozbierz dziecko, ułóż na przewijaku, owiń je pieluszką albo okryj lekkim kocykiem. Gazikiem zwilżonym w soli fizjologicznej przetrzyj oczka, zaczynając od skroni w kierunku noska. Pałeczką z watą umyj uszy – wystarczy usunąć wydzielinę, którą widać (nie wpychaj głęboko patyczka, bo możesz uszkodzić dziecku błonę bębenkową!). Zwilżonym w wodzie wacikiem przetrzyj buzię, a następnie osusz ją, delikatnie przyciskając ręcznik. Nie pocieraj skóry. Teraz czas na mycie włosków. Namocz myjkę i nałóż na nią odrobinę kosmetyku do mycia skóry albo szamponu dla dzieci. Delikatnie pocieraj nią włoski kolistymi ruchami. Nie spłukuj – zrobisz to za chwilę, gdy włożysz dziecko do wanny.

Zacznij kąpiel

Zanim włożysz malca do wanny, ponownie zmierz temperaturę wody. Jeśli jest za chłodna, dolej odrobinę ciepłej (nie dolewaj wody, kiedy dziecko jest już w wanience, bo możesz je oparzyć!). Jeśli woda jest w porządku, przełóż malca z przewijaka do wanienki. Prawą rękę podłóż pod pośladki, lewą podtrzymuj główkę i kark (najlepiej oprzyj je na swoim przedramieniu – w ten sposób łatwiej jest chronić główkę i szyję dziecka przed przypadkowym urazem). Lewą dłoń podłóż tak, by palce przytrzymywały przedramię dziecka. Powoli zanurzaj malca w wodzie – zbyt szybkie ruchy mogą go przestraszyć. Kiedy poczujesz, że pupa pewnie opiera się na dnie wanienki (albo na leżaczku), wyjmij spod niej rękę. Umyj i opłucz dziecko, zaczynając od namydlonych już włosków. Delikatnie polewaj je wodą, starając się, by nie spływała dziecku do oczu i uszu (najlepiej zacząć od czoła, potem spłukać boki i tył główki). Dziecko musisz trzymać delikatnie, ale jednocześnie pewnie – namydlona skóra jest śliska i maluch może wyślizgnąć ci się z rąk. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, bo woda wysusza skórę.

Zrób to koniecznie

Czym myć noworodka

  • Stosuj wyłącznie kosmetyki dla dzieci poniżej 1. miesiąca życia. Praktyczne są te w opakowaniu z pompką – wystarczy nacisnąć dozownik, by na dłoń wypłynęła potrzebna ilość kosmetyku (jest to szczególnie ważne, gdy kąpiesz dziecko sama).
  • Preparatów używaj oszczędnie: zmniejszysz w ten sposób ryzyko podrażnienia. Dużą ilość kosmetyku trudno spłukać – jego resztki mogą pozostać na skórze i uczulić malca.
  • Do wanny możesz wlać odrobinę natłuszczającej emulsji. Kosmetyk zostawi na skórze tłustą warstwę, która zatrzyma w skórze wilgoć. Uwaga: ciało dziecka w takiej kąpieli robi się bardzo śliskie, dlatego trzymaj je szczególnie uważnie.

Wyjmij malca z wody

Owiń go ręcznikiem, szybko osusz ciało, zaczynając od główki (tędy dziecko traci najwięcej ciepła). Nie pocieraj, tylko dotykaj skórę ręcznikiem. Starannie osusz fałdki na udach, szyi czy zgięciach w kolanach i łokciach, żeby zapobiec odparzeniom.

Nawilżaj i natłuszczaj skórę

Jeśli jest sucha i łuszczy się, możesz nasmarować ją oliwką albo tłustym kremem dla dzieci. Jeśli nie – wystarczy zwykły nawilżający balsam dla niemowląt. Oliwką warto wysmarować wtedy tylko fałdki skóry. Przed założeniem pieluszki koniecznie nasmaruj pupę malca kremem przeciwko odparzeniom. Pieluszki nie zapinaj zbyt ciasno, ale też nie za luźno.

Zadbaj o pępek

Staraj się nie zamoczyć kikuta pępowiny albo niezagojonego pępka. Jeśli jednak się zamoczy, wysusz pępek sterylnym gazikiem i dokładnie przemyj spirytusem. Do czasu wygojenia się rany nie przyciskaj pępka pieluszką (powietrze powinno docierać do niego bez przeszkód). Jeśli skóra wokół pępka zrobi się czerwona albo z rany zacznie sączyć się ropa, koniecznie skontaktuj się z pediatrą.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza