Jesień porą infekcji – jak pomóc choremu dziecku?
Okres jesienny to rozpoczęcie roku szkolnego, ale i początek sezonu infekcji – po powrocie do nauki stacjonarnej dzieci z pewnością będą częściej zapadać na przeziębienia i inne schorzenia dróg oddechowych. Ich objawy bywają uciążliwe zwłaszcza dla małych dzieci, dlatego warto wiedzieć, co stosować by pomóc choremu dziecku.
Spis treści
- Co może świadczyć o przeziębieniu i jakie dolegliwości mogą być szczególnie uciążliwe dla dzieci?
- Leczenie przeziębienia, czyli walka z jego objawami
- Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?
Tak, jak część dzieci zdecydowanie wyczekuje powrotu do szkoły, tak część rodziców nieszczególnie przepada za tym okresem – kojarzy im się głównie ze zwiększoną liczbą infekcji. Skojarzenia te nie są bezzasadne – jesień to czas, kiedy zdecydowanie częściej chorujemy, dzieci natomiast w pewien sposób są predysponowane do rozmaitych zakażeń. Ich układ odpornościowy nie jest jeszcze ukształtowany i wydolny jak u osób dorosłych, w związku z czym drobnoustroje z łatwością są w stanie wywołać chorobę po przedostaniu się do organizmu. Dodatkowo maluchy przebywają w dużych skupiskach (zarówno w trakcie lekcji jak i przerw), nierzadko dzielą się też ze sobą przedmiotami czy jedzeniem – a stąd już tylko mały krok do infekcji.
Co może świadczyć o przeziębieniu i jakie dolegliwości mogą być szczególnie uciążliwe dla dzieci?
Przeziębienie to choroba powszechnie znana, nadal jednak dość często jej objawy bywają mylnie uznawane za objawy zakażenia bakteryjnego. W przebiegu przeziębienia pojawiają się przede wszystkim:
- katar (początkowo zwykle wodnisty, który później może stawać się bardziej gęsty),
- uczucie zatkanego nosa,
- bóle głowy,
- suchy kaszel,
- stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka,
- bóle mięśniowo-szkieletowe,
- umiarkowany ból gardła,
- uczucie zmęczenia.
Zasadniczo każdy z wymienionych powyżej objawów można uznać za uciążliwy, jednak niektóre z nich szczególnie utrudniają dzieciom codzienne funkcjonowanie. Katar, który utrudnia odczuwanie zapachów oraz ból gardła - to główne przyczyny niechęci chorych dzieci do jedzenia czy picia. Uczucie zatkanego nosa u niejednego malucha może prowadzić również do problemów ze snem.
Leczenie przeziębienia, czyli walka z jego objawami
Przeziębienia to choroby wirusowe (wywoływane m.in. przez rinowirusy i adenowirusy), które leczone są objawowo – zdecydowanie trzeba podkreślić, że w ich przypadku nie podaje się dzieciom antybiotyków, które zalecane są w leczeniu zakażeń bakteryjnych. W przebiegu infekcji wirusowych wykorzystywane są środki, których działanie koncentruje się na zmniejszaniu intensywności objawów występujących u chorych. Warto jednak stosować preparaty działające wielokierunkowo, dzięki czemu możliwe jest podawanie dzieciom jednego leku zamiast kilku różnych.
W przypadku przeziębienia ważne jest, by lek zawierał substancje działające przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a także zmniejszał nasilenie kataru i niedrożność zatok, czyli te dolegliwości, które są uznawane za najbardziej uciążliwe objawy jesiennych infekcji. Przykładem takiego leku jest APAP Przeziębienie Junior1 - niezawierający barwników, przeznaczony dla dzieci od 6. roku życia, w formie saszetek do rozpuszczenia w ciepłej wodzie, dzięki czemu dziecko przyjmuje lek w formie rozgrzewającego napoju.
Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?
Przeziębienie może przebiegać łagodnie, istnieją jednak pewne objawy, które wskazują na konieczność konsultacji z lekarzem. Należą do nich przede wszystkim wysoka gorączka, znaczne osłabienie dziecka czy wyraźna niechęć do przyjmowania przez nie posiłków i płynów. Udać się z pociechą do specjalisty trzeba również wtedy, gdy pomimo stosowania dostępnych bez recepty leków stan dziecka nie ulega poprawie lub wręcz się pogarsza.
Sponsorem artykułu jest producent leku APAP Przeziębienie Junior (lek dostępny bez recepty).
Porady eksperta