Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? 6 najważniejszych zasad

2025-01-20 11:41 Materiał sponsorowany

Aż 73% rodziców nie wie, czy używany przez dziecko fotelik jest atestowany oraz dopasowany do wieku i wzrostu małego pasażera. Dodatkowo według 10% jazda bez zapiętych pasów jest… bezpieczna [1]. Tymczasem brak odpowiednich zabezpieczeń może spowodować poważne obrażenia nawet przy bardzo niskiej prędkości.

Jak zatem dopasować fotelik i bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Eksperci Volvo mają dla Ciebie 6 najważniejszych zasad!

1. Dopasuj fotelik do wzrostu i wagi dziecka

Według polskich przepisów mały pasażer musi jeździć „w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci” do momentu, gdy osiągnie 150 cm wzrostu2. Fotelik lub podstawka muszą być również dopasowane do wzrostu i wagi oraz zgodne z najnowszymi wytycznymi.  

Przez wiele lat standardem bezpieczeństwa była norma ECE R44/04, z wagą jako głównym kryterium3. Najnowsza norma – UN R129 – skupia się z kolei na wzroście dziecka4. Foteliki produkowane według niej są również bardziej rygorystycznie testowane (m.in. także na zderzenia boczne, a nie tylko czołowe).

O czym pamiętać? Zawsze dobieraj fotelik do wzrostu i wagi swojej pociechy. Jeśli dziecko przekracza już maksymalne parametry określone przez producenta, fotelik trzeba wymienić na większy. Zauważysz to m.in. po tym, jak jest ułożona głowa (przy zbyt małym foteliku wystaje zza górnej krawędzi).

2. Jak najdłużej przewoź dziecko tyłem do kierunku jazdy

Foteliki ustawione tyłem do kierunku jazdy wcale nie są przeznaczone wyłącznie dla maluszków. To bezpieczniejsza opcja nawet dla dzieci do 4. roku życia. Zapewnia im lepszą ochronę i podparcie, szczególnie w przypadku kręgosłupa. Podczas zderzenia siły rozkładają się bardziej równomiernie, zamiast obciążać słabą jeszcze szyję i prowadzić do urazów. 

Jak wynika z danych zebranych przez Folksam, jazda przodem do kierunku jazdy zwiększa ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci w trakcie wypadku nawet 5 razy5.

Warto więc jak najdłużej wozić dziecko w foteliku tego typu. Później, dla starszych i wyższych dzieci, są dostępne inne rodzaje zabezpieczeń (podstawki lub zintegrowane podwyższenia, takie jak w samochodach Volvo). 

jak przewozić dziecko
Autor: Materiał prasowy

3. Nigdy nie przewoź dziecka bez fotelika lub podstawki

Krótka trasa, śpiące lub marudne dziecko, przejazd nie swoim autem… Czasami jazda bez fotelika wydaje się lepszym rozwiązaniem. To błąd!

Jeśli dziecko w wieku 0–15 lat jest w aucie odpowiednio przypięte, znacznie spada ryzyko obrażeń. Jest aż 90% mniejsze w przypadku fotelika tyłem do kierunku jazdy i o 77% dla podwyższanych siedzisk5.

A to jeszcze nie wszystko. Jeżeli dziecko nie ma pasów i zabezpieczeń, zderzenie przy prędkości 30 km/h przypomina upadek z wieży ustawionej z 8 krzeseł! Dodatkowo jeśli przy prędkości 40 km/h auto uderzy w sztywną przeszkodę, dziecko o wadze 30 kg osiąga masę aż 1 tony5. W takiej sytuacji maluch stanowi więc poważne zagrożenie także dla innych pasażerów.

4. Pamiętaj o poprawnym zabezpieczeniu fotelika lub podstawki

Aż 87% polskich rodziców nie sprawdza poprawności montażu fotelika1. A źle zamontowany fotelik (np. za luźno lub pod złym kątem) nie spełnia dobrze swojego zadania. Może np. przesunąć się podczas gwałtownego hamowania.

Aby zadbać o poprawność montażu, dopasuj fotelik do modelu i marki samochodu. Obecnie wykorzystuje się głównie standard ISOFIX, który ułatwia intuicyjne zamocowanie. Jeśli konieczne jest mocowanie pasami bezpieczeństwa, odpowiednio je ułóż (na biodrach i na środku barku – nie na brzuchu, obok barku czy pod pachą).

Pamiętaj jednak, by zawsze najpierw zapoznać się z instrukcją dla fotelika i samochodu. Stosuj również wszystkie pasy, zaczepy oraz inne rozwiązania przewidziane dla konkretnego modelu. Regularnie sprawdzaj też, czy coś się nie poluzowało, nie przesunęło czy nie odczepiło.

jaki fotelik samochodowy
Autor: Materiał prasowy

5. Podczas jazdy uważaj na grube ubrania 

Grube ubrania – takie jak kurtki zimowe – zwiększają przestrzeń między ciałem a pasem. Okazuje się, że może to być nawet 25 cm1. Tymczasem taki luz zmniejsza stabilizację w foteliku, może też powodować przemieszczanie się zabezpieczeń. Efekt? Słabsza ochrona podczas wypadku lub nawet gwałtownego hamowania. 

Okazuje się jednak, że 92% polskich rodziców przewozi swoje dzieci w zimowej odzieży1. Gdy kolejny raz wsiądziesz z maluchem do auta, przed zapięciem pasów zdejmij mu kurtkę. Pamiętaj też, że ta zasada dotyczy wszystkich pasażerów, również dorosłych. 

6. Regularnie sprawdzaj stan fotelika lub podstawki

Dzięki regularnej kontroli fotelika masz pewność, że dziecko jest maksymalnie zabezpieczone podczas podróży autem. Kiedy wymienić fotelik lub podstawkę? Zrób to:

  • gdy dziecko wyrośnie z dotychczasowego modelu,
  • po wypadku, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie ma defektów (z powodu przeciążeń mogą pojawić się niewidoczne gołym okiem uszkodzenia),
  • po przekroczeniu daty ważności (maksymalny okres użytkowania zależy od modelu, zwykle wynosi 6–10 lat),
  • gdy ma widoczne uszkodzenia (np. pęknięty plastik, złamane zaczepy, pęknięte pasy).

Uważaj też na używane foteliki, których historii i dokładnego stanu nie znasz. Mogą być uszkodzone, niekompletne lub niezgodne z aktualnymi normami. 

Stosuj proste zasady, by zwiększyć bezpieczeństwo dziecka

Dobór fotelika do wzrostu i wagi dziecka oraz modelu auta, poprawne przymocowanie zabezpieczeń, regularna kontrola wszystkich elementów… To proste zasady, dzięki którym Twoja pociecha będzie znacznie bezpieczniejsza podczas podróży autem. 

Potrzebujesz wsparcia w doborze lub montażu fotelika? W salonie Volvo porozmawiasz z ekspertami, którzy pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo i komfort dziecka. W końcu fotelik to znacznie więcej niż sposób na uniknięcie mandatu – to ochrona podczas niebezpiecznej sytuacji na drodze. Odpowiedzialny rodzic doskonale zdaje sobie z tego sprawę!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza