Dojrzewanie: kiedy nastolatka staje się kobietą
Gdy nastolatka staje się kobietą, nie zawsze rozumie, jakie zmiany zachodzą w jej ciele. Aby okres dojrzewania nie był dla niej źródłem niespodzianek, przygotuj ją na spotkanie z kobiecością. Opowiedz o pierwszej miesiączce, daj podpaski i nie lekceważ jej pytań i wątpliwości.
Okres dojrzewania jest szczególny w życiu każdej dziewczyny. Wtedy bowiem rozwija się wszystko to, co składa się na jej kobiecość. Zmiany, jakie zachodzą w wyglądzie dorastającej dziewczynki, sprawiają, że zaczyna coraz bardziej interesować się swoim ciałem. Ale z drugiej strony mogą być także źródłem silnego stresu, zwłaszcza jeśli nie jest na nie przygotowana. Dlatego nie czekaj, aż wyręczy cię internet czy koleżanki twojej córki, tylko zawczasu porozmawiaj z nią o metamorfozie, jaka ja niebawem czeka. Od ciebie w dużej mierze zależy, czy nastolatka będzie potrafiła dostrzegać i pielęgnować atuty swojej kobiecości.
Dojrzewanie - ważna rozmowa
Dojrzewanie jest procesem powolnym – dziewczynka nie staje się kobieta z dnia na dzień. Gdy dorasta i rozwija się, zaczyna poznawać swoje ciało. Może czuć się zaniepokojona i zadawać ci „dziwne” pytania. Nie lekceważ ich jednak, bo to znak, że warto porozmawiać z nią o zmianach, jakie zachodzą w okresie dojrzewania, o miesiączce i rozrodczości. Taka rozmowa nie jest tylko przekazaniem wiedzy o fizjologii, ale wpływa na postrzeganie miesiączki na całe życie, kształtowanie określonego stosunku do płci, wskazuje też prawidłowe wzorce zachowań kobiety i mężczyzny. Odkrywanie faktów i rozmowa o waszych uczuciach pozwalają wam również wspólnie przygotować się do przejścia przez okres dojrzewania córki, a także bardzo zbliżają. Jeśli będziesz dla niej przewodnikiem, źródłem wiedzy, ale też wsparcia, zdobędziesz jej zaufanie, a to zaprocentuje w przyszłości.
Uczcijcie to we dwie
Kiedy twoja córka dostanie pierwszą miesiączkę, spraw, by ten dzień był dla niej wyjątkowy. Menstruacja to początek okresu dojrzałości, warto więc go uczcić. Ale nie włączaj do tego jej rodzeństwa, bo to wprawiłoby ją w zakłopotanie. Nadejście jej kobiecości świętujcie tylko we dwie. Możesz np. kupić córce piękną różę, słodki prezent, ładne figi albo wysłać e-mail z życzeniami. Dzięki temu dziewczynka poczuje się wyjątkowa, piękna i kochana.
Dla córki twoja pomoc w tym niełatwym okresie może okazać się nieoceniona. Bo dorastająca dziewczynka może czuć się zagubiona i samotna, nie mając z kim porozmawiać na trudne tematy. Dlatego musisz znaleźć czas, aby jej wysłuchać, wyjaśnić niezrozumiałe sprawy. W ten sposób pomożesz jej czuć się pewniej w nowym, jeszcze nieznanym etapie życia i zbudujesz dobre relacje z córką.
Jak rozmawiać z nastolatką o pierwszej miesiączce?
Niekiedy okazje do rozmowy trzeba wymyślić, ale najczęściej podsuwają je codzienne sytuacje. Córka może być zaciekawiona np. twoimi podpaskami czy tamponami. To dobry moment, by opowiedzieć jej o miesiączce – bez względu na to, ile ma lat. Pretekstem do rozmowy mogą być też zakupy, zwłaszcza gdy wybieracie kostium kąpielowy, pierwszy stanik.
Rozmowa na temat dojrzewania nie musi być trudna i niezręczna dla obu stron. Jej przebieg w dużym stopniu zależy od ciebie. Dlatego zadbaj o miłą atmosferę, postaraj się, abyście rozmawiały swobodnie. Jeśli zauważysz, że dziewczynka jest zawstydzona, ośmiel ją. Jak to zrobić?
Opowiedz córce o swoim dojrzewaniu – o tym, kiedy zauważyłaś, że coś zmienia się w twoim ciele, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę, co wtedy czułaś. W ten sposób dziewczynka zrozumie, że to kolejny etap życia każdej kobiety. Poczuje też z tobą bliższą więź – bo przechodziłaś to samo, wiesz, jak to jest. A może masz w zanadrzu anegdotę związaną ze swoim dojrzewaniem? Opowiedz ją – śmiech pozwoli wam rozładować napięcie.
Wyjaśnij córce, że od momentu pojawienia się menstruacji stanie się już kobietką (choć nadal będzie czuła się dzieckiem), a to pozwoli jej w przyszłości urodzić dzieci. Gdy będzie starsza, wrócisz z nią do tego tematu, mówiąc o antykoncepcji.
W czasie rozmowy bądź otwarta na jej pytania i wątpliwości. Nie udawaj wykładowcy, ale bądź naturalna. Dzięki szczerej rozmowie dziewczynka będzie czuć się bardziej komfortowo, a z czasem jej niepokój związany z dojrzewaniem i miesiączką na pewno minie.
Daj do przeczytania córce:
Miesiączka
Pewnie zastanawiasz się, po co ci miesiączka. Dzięki niej będziesz mogła w przyszłości zostać mamą – twój organizm przygotowuje się do tego już teraz. Wystąpienie menstruacji powinno cię ucieszyć, bo to znak, że rozwijasz się prawidłowo. Często po pierwszej miesiączce następna długo się nie pojawia lub krwawienia są nieregularne. Na ogół po 1–2 latach menstruacje się normują i potem występują co 25–35 dni (to cykl miesiączkowy – liczy się go od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego następne krwawienie), a trwają średnio 5 dni. Gdy zaczniesz miesiączkować, zapisuj w swoim kalendarzyku dni okresu – przyda ci się to podczas wizyty u ginekologa.
Okres bez bólu
Dolegliwości (bóle podbrzusza, skurcze, bóle głowy, nudności) zwykle pojawiają się pierwszego dnia miesiączki i choć nie dokuczają zbyt długo, potrafią nieźle dać się we znaki. Najlepszym sposobem na ich pokonanie jest sen (choć nie zawsze udaje się zasnąć) lub chociaż odrobina relaksu. Wcześniej możesz wziąć No-Spę (działa rozkurczająco) albo wypić herbatkę ziołową (np. z melisy). Możesz również oddać się ulubionym zajęciom – pozwolą się odprężyć i zapomnieć o odczuwanych dolegliwościach. Tak samo podziałają lekkie ćwiczenia rozluźniające. Ulgę przyniosą też ciepłe okłady na brzuch czy delikatny masaż podbrzusza. W czasie trudnych dni warto także zmienić dietę – unikać potraw wzdymających, słonych, ostrych, ciężko strawnych, które obciążają i tak już obolały brzuch, oraz mocnej herbaty, coli (kofeina nasila skurcze macicy) czy gazowanych napojów.
Dojrzewania - kiedy nastąpi pierwsza miesiączka?
Pierwsza miesiączka (menarche) pojawia się zwykle między 10. a 16. rokiem życia (średnio w wieku 11–12 lat). Dlatego 10-letnia dziewczynka powinna już nieco wiedzieć o menstruacji, aby nie była zaskoczona, gdy ją dostanie. Bądź więc czujna na zmiany jej ciała, które „podpowiedzą” ci, że to już blisko. Moment menarche można bliżej określić, obserwując np. rozwój piersi – dziewczęta najczęściej zaczynają miesiączkować po ok. 2 latach od pierwszych oznak powiększania się biustu (m.in. swędzenie, wrażliwość na dotyk). Ale występują też inne zmiany – pojawia się owłosienie pod pachami i łonowe oraz wydzielina z pochwy. Jej ślady na bieliźnie można zwykle zauważyć na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką.
Jeśli córka jest już w „odpowiednim” wieku, możesz dać jej kilka podpasek, żeby schowała do plecaka lub torebki – tak na wszelki wypadek. I koniecznie zapakuj jej paczkę, gdy wyjeżdża na dłużej, np. na kolonie. Dzięki temu będzie wiedziała, jak poradzić sobie w „awaryjnej” sytuacji. Gdyby bowiem zaskoczyła ją miesiączka, mogłaby czuć się przerażona, że coś złego się z nią dzieje.