Czy dziecko może mieć migrenę? Przyczyny, objawy i leczenie migreny u dzieci
Migrena dotyka także dzieci, nawet te najmłodsze, choć może mieć nieco inne, dość nietypowe objawy. Większość dorosłych miewających migreny przyznaje, że pierwszego ataku migreny doświadczyli przed dziesiątym rokiem życia. Jak rozpoznać migrenę u dzieci? Jak można pomóc dziecku, które ma migrenę?
Spis treści
- Migrena u dzieci: przyczyny
- Migrena u dzieci: objawy
- Migrena u dzieci: leczenie naturalne
- Migrena u dzieci: leczenie farmakologiczne
Migrena u dzieci może ograniczać się do samych wymiotów lub prowadzić do niedowładów trwających nawet kilka dni. Mechanizm powstawania migreny u dzieci jest taki sam jak u dorosłych i wynika z zaburzeń naczyniowych w obrębie mózgu. Jak rozpoznać, że ból głowy u dziecka to migrena? Jak leczyć dziecko z migreną?
Migrena u dzieci: przyczyny
Migrena jest przypadłością dziedziczną - jeśli w rodzinie są osoby cierpiące na migrenę, lub sami rodzice dziecka doświadczają jej ataków, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że również dziecko (i to raczej wcześniej niż później) zacznie mieć jej ataki.
Migrena u dzieci: objawy
- wymioty
- zaburzenia równowagi
- oczopląs
- lęk bez przyczyny
- światłowstręt
- nadwrażliwość na dźwięki
U dzieci między 4. a 8. rokiem życia migrena może przebiegać w ogóle bez bólu głowy i ograniczać się jedynie do tych objawów. Poza tym u młodszych dzieci w związku z migreną często występują:
- niedowład połowiczny, który trwa od kilku godzin do nawet kilku dni
- zaburzenia mowy
- zaburzenia świadomości
- zaburzenia widzenia
- szumy uszne
Migrena u dzieci: leczenie naturalne
Przede wszystkim należy bacznie obserwować dziecko i eliminować z jego życia wszystkie możliwe czynniki ryzyka, które mogą spowodować atak migreny. Poza tym zwykle dużo bardziej niż u dorosłych skuteczne są:
- ćwiczenia relaksacyjne
- akupresura
- napary ziołowe
- aromaterapia
Migrena u dzieci: leczenie farmakologiczne
To, jakie leki zastosujemy w leczeniu migreny, zależy od wieku dziecka, ale tak samo jak w przypadku dorosłych należy uważać, by nie doprowadzić do pojawienia się polekowego bólu głowy (tzw. ból z odbicia). Małym dzieciom, poniżej 6. roku życia, podajemy zazwyczaj odpowiednie dawki paracetamolu lub ibuprofenu. U starszych dzieci (powyżej 15 roku życia) w trakcie ostrych ataków migreny podaje się leki migrenowe stosowane w leczeniu dorosłych, ale w odpowiednio zmniejszonych dawkach.
Porady eksperta