Co pomoże na przeziębienie u dziecka
Przeziębienie u dziecka daje charakterystyczne objawy: wodnisty katar zatykający nos i zmuszający do oddychania przez usta, ból gardła, kaszel, podwyższona temperatura ciała. Jak pielęgnować dziecko chore na wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, nazywane popularnie przeziębieniem? Jak łagodzić objawy przeziębienia u dziecka?
Spis treści
- Preparaty z apteki i spiżarni na przeziębienie u dziecka
- Przeziębienie u dziecka: gorączka dobra
- Jak walczyć z katarem u dziecka? Zobacz! [#TOWIDEO]
- Przeziębienie u dziecka: zła gorączka
- Pomogą na gorączkę u dziecka
- Na katar u dziecka
- Oczyszczanie nosa
- Nawilżanie nosa
- Kaszel u dziecka
Przeziębienie u dziecka to częsty problem, przede wszystkim wiosną i jesienią. Objawy przeziębienia pojawiają się w 48-72 godziny po kontakcie z wirusem. Nie ma specjalnego leku na przeziębienie. Ale można łagodzić związane z nim dolegliwości, stosując preparaty homeopatyczne oraz zioła.
Preparaty z apteki i spiżarni na przeziębienie u dziecka
Możesz korzystać z gotowych preparatów lub sięgnąć po zioła. Wybór środka zawsze jednak musisz skonsultować z lekarzem. Fakt, że wiele medykamentów dostępnych bez recepty można stosować już u niemowlaków, nie oznacza, że powinnaś leczyć dziecko sama, bez konsultacji z pediatrą. Przecież każde dziecko choruje inaczej, a niektóre przeziębieniowe objawy mogą być sygnałem innych schorzeń. Nie lekceważ też praktykowanych od pokoleń domowych metod zwalczania infekcji. Są naprawdę skuteczne i, co nie jest bez znaczenia, bezpieczne dla małych dzieci. A jeśli zaczniesz je stosować już przy pierwszych objawach kataru, jest szansa, że nie dopuścisz do rozwoju choroby. Rozgrzewające herbatki, ułatwiające oddychanie inhalacje, bańki oraz ochładzające kąpiele i kompresy przyniosą dziecku ulgę i znacznie przyspieszą jego powrót do zdrowia.
Przeziębienie u dziecka: gorączka dobra
Jeśli dziecko staje się ospałe, ma szkliste oczy, rozgrzane ciało, wypieki na twarzy i odczuwa suchość w ustach, możesz podejrzewać gorączkę. Często właśnie ona jest pierwszym sygnałem, że zaczyna się choroba. Warto wiedzieć, że wzrost temperatury ciała towarzyszący infekcji jest objawem pozytywnym. Sygnalizuje bowiem, że zostały uruchomione siły obronne organizmu i zaczyna on walczyć z chorobą. Zwiększa się ukrwienie tkanek i komórki obronne mogą szybciej przedostać się do miejsca infekcji. Dodatkowo w podwyższonej temperaturze chorobotwórcze wirusy oraz bakterie są szybciej niszczone.
Jak walczyć z katarem u dziecka? Zobacz! [#TOWIDEO]
Przeziębienie u dziecka: zła gorączka
Ale wysoką gorączkę trzeba zwalczać, bo wpływa ona niekorzystnie na pracę narządów wewnętrznych, zwłaszcza na ośrodkowy układ nerwowy, układ krążenia, nerki, wątrobę. Dlatego choremu dziecku powinno się mierzyć temperaturę mniej więcej co cztery godziny. Gdy przekroczy 38 st. C (u niemowląt 37,5 st. C), trzeba postarać się ją obniżyć. Jeżeli nie masz nowoczesnego termometra do mierzenia w ciągu kilku sekund temperatury (w uchu) wiedz, że niemowlakom najwygodniej jest mierzyć temperaturę w odbytnicy (należy robić to bardzo delikatnie, by jej nie uszkodzić), dzieciom starszym pod pachą, w pachwinie, w uchu (specjalnym termometrem) lub w ustach (gdy mamy pewność, że dziecko nie pogryzie termometru). Uwaga: temperatura mierzona w ustach jest wyższa o 0,3 st. C, a w odbytnicy o 0,5 st. C od mierzonej w tym samym czasie pod pachą. O gorączce u niemowląt i małych dzieci mówi się, gdy temperatura mierzona w odbycie jest wyższa niż 38 st. C; wysoka gorączka to temperatura powyżej 39 st. C.
Pomogą na gorączkę u dziecka
- Środki z paracetamolem lub ibupromem przeznaczone dla dzieci, działające przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie. Dla dzieci starszych tabletki (np. calpol, apap, panadol, nurofen, ibufen), dla niemowląt i młodszych dzieci czopki (np. efferalgan, viburcol, który ma też działanie lekko uspokajające).
- Napar z owoców malin: 2 łyżki suszonych owoców malin zalać szklanką wrzątku i przykryć. Po 15 minutach przecedzić, dodać lyżkę soku malinowego lub miodu. Napar działa napotnie, a tym samym pomaga obniżyć gorączkę.
Na katar u dziecka
Wirusowy, a z takim mamy do czynienia przy przeziębieniu, to wodnisto-śluzowa wydzielina z nosa, która po 2-3 dniach gęstnieje. Nie zawsze pojawia się w obu przewodach nosowych jednocześnie. Katarowi towarzyszy kichanie, drapanie w gardle, uczucie zapchanego nosa i ogólnego rozbicia. Dziecko ma też stępiony zmysł smaku i nie chce jeść.
Oczyszczanie nosa
Najlepszą metodą walki z katarem jest oczyszczanie nosa. Tak często jak to konieczne, dziecko powinno wydmuchiwać wydzielinę, ale nigdy z obydwu dziurek jednocześnie, by nie drażnić błony bębenkowej uszu. Szczególnie ważne jest oczyszczanie nosa niemowlętom. Wydzielinę usuwamy wyłącznie za pomocą specjalnej gruszki. Do tego celu nie używamy patyczków kosmetycznych, bo zamiast usunąć wydzielinę, wpychamy ją głębiej do nosa. Lepiej nie podawać żadnych kropli bez konsultacji z lekarzem, bo osuszają śluzówkę nosa. Organizm próbuje to rekompensować zwiększonym wytwarzaniem śluzu i po chwilowej uldze dziecko walczy z nawałem wydzieliny. Wyjątkiem jest preparat nasivin, który można stosować już u 3-miesięcznych dzieci.
Nawilżanie nosa
Trzeba także dawać dziecku dużo pić, bo odpowiednie nawilżenie od wewnątrz rozrzedza płyny ustrojowe, w tym wydzielinę kataralną, i ułatwia oczyszczanie nosa. Należy też dbać o nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko. Suche powietrze (poniżej 40 proc. wilgotności) hamuje ruch rzęsek błony śluzowej nosa, a to ułatwia wnikanie wirusów w głębsze warstwy śluzówki. Poza tym wydzielina zamiast być usuwana na zewnątrz, zasycha i utrudnia oddychanie.
Pomogą
- Aplikowane do nosa: roztwór soli fizjologicznej (np. pnysidose, miwana) lub soli morskiej (np. sterimar), które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie.
- Cebula, czosnek, chrzan. Najlepiej zadziała sok z tych warzyw, ale raczej tylko starsze dzieci uda się namówić do jego wypicia. Można natomiast w obecności malca zetrzeć na tarce korzeń chrzanu, pokroić cebulę lub posiekać czosnek. Substancje lotne spowodują łzawienie i zwiększony wyciek z nosa, więc przewody nosowe oczyszczą się bardzo szybko.
Zarażenie następuje drogą kropelkową. Osoba chora kaszląc i kichając rozsiewa zarazki. Warto wiedzieć, że wirusy są aktywne na skórze przez wiele godzin. Jeśli siedząca obok nas w biurze przeziębiona koleżanka kichnie, zarazki „wylądują” na naszych rękach i zaniesiemy je do domu, zarażając całą rodzinę. Dlatego tak ważne jest zachowanie zasad higieny, częste mycie rąk i unikanie osób zakatarzonych lub kaszlących. Ponieważ przeziębienie może wywołać ponad 200 różnych wirusów, organizm nie jest w stanie się na nie uodpornić. Dlatego dziecko może chorować na nie kilka razy w roku, a jeśli chodzi do przedszkola czy szkoły nawet co miesiąc. U kilkulatka choroba zwykle przebiega burzliwiej niż u dorosłego. Gorączka może sięgać nawet 40 st. C. Po 2-3 dobach temperatura spada, ale inne objawy utrzymują się jeszcze przez kilka dni. Natomiast kaszel mija czasem dopiero po dwóch tygodniach. U niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia głównym objawem przeziębienia mogą być trudności z karmieniem: śluzówka nosa jest obrzęknięta, a to zmusza dziecko do oddychania przez usta.
Kaszel u dziecka
Zaczyna się od lekkiego drapania w gardle, które wraz z rozwojem infekcji zamienia się właśnie w kaszel. Najpierw jest suchy, bo w górnych drogach oddechowych jeszcze nie zdążyła odłożyć się wydzielina. Później przechodzi w wilgotny, bo nagromadzony śluz zaczyna być usuwany. Dlatego tak ważne jest podawanie odpowiednich leków, w zależności od rodzaju kaszlu. Przy suchym pomocne będą preparaty przeciwkaszlowe, które hamują odruch kasłania, by dodatkowo nie podrażniał oskrzeli. Kiedy staje się wilgotny, należy zastąpić je syropem wykrztuśnym, który ułatwi pozbycie się nadmiaru wydzieliny. I zasady tej trzeba ściśle przestrzegać.
Pomogą
- Do kupienia w aptece syropy na kaszel wilgotny.
- Domowy syrop z babki lancetowatej na kaszel wilgotny: 100 g liści babki lancetowatej (do kupienia w aptece) pokruszyć, wrzucić do 100 ml przegotowanej, ostudzonej wody, dokładnie zmiksować, następnie przecedzić. Dodać 100 g cukru. Zagotować. Gorący przelać do wyparzonego słoika, zakręcić. Przechowywać w lodówce. Podawać po łyżeczce kilka razy dziennie.
Dzieciom do 12 roku życia nie wolno podawać preparatów zawierających aspirynę, bo grozi to wystąpieniem zespołu Reye’a objawiającego się ostrym zaburzeniem czynności wątroby i mózgu. Jest to niebezpieczne schorzenie, na które zapadają tylko dzieci. Choć występuje ono niezwykle rzadko, zamiast aspiryny lepiej podać maluchowi preparat z paracetamolem lub ibupromem.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta