BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA na wakacjach

2008-06-17 11:09

Przed wyjazdem na obóz czy kolonie musisz dobrze przygotować swoje dziecko, nie tylko zaopatrując je w odpowiedni ekwipunek, ale i wyjaśniając mu wszystkie zasady, których przestrzeganie zapewni mu bezpieczeństwo.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA na wakacjach
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zasady bezpieczeństwa
  2. Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem - sprawdzone pomysły

Zanim wyślesz swoje dziecko na letni wypoczynek powinnaś ostrzec je przed niebezpieczeństwami. Oto najważniejsze z nich:

Zasady bezpieczeństwa

Nie pozwalaj się dotykać

Na czas wyjazdu opiekę nad dzieckiem przejmie wychowawca. Powinnaś mu o tym wyraźnie powiedzieć. Dziecko powinno wiedzieć, że jeśli będzie potrzebowało pomocy, rady lub wsparcia, zawsze może liczyć na opiekuna. I gdy w domu biegnie po pomoc do ciebie, na kolonii może pobiec do wychowawcy. Także wtedy, gdy źle się czuje, coś zgubiło, albo widzi, że komuś dzieje się krzywda. Ale jednocześnie dla bezpieczeństwa dziecka musisz mu też wyjaśnić, że nie wszyscy dorośli są dobrzy i również wśród opiekunów może zdarzyć się zły człowiek. Musi ono wiedzieć, czego obcy dorosły nie powinien robić, np. dotykać je w intymne miejsca, nadmiernie przytulać, całować. To bardzo trudna rozmowa, bo łatwo malca zrazić do wyjazdu, ale problem sam nie zniknie! Warto więc ostrożnie wskazać dziecku „zabronione” gesty i wyjaśnić, że może, ale nie musi go coś takiego spotkać. Gdyby jednak ktoś go napastował, powinien powiedzieć o tym tobie podczas rozmowy telefonicznej albo innemu opiekunowi (ale nie koledze z grupy).

Nie wychodź bez wiedzy

Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno mu bez wiedzy i zgody wychowawcy wychodzić poza teren ośrodka. Nie może np. wyskoczyć po picie, nawet gdy sklep znajduje się naprzeciwko. Większość wypadków wynika z pośpiechu, a malec, który nie chce być zauważony, śpieszy się i jest nieuważny.

Nie igraj z wodą

Jeżeli kolonie są nad wodą, musisz nauczyć malca bezpiecznego zachowania w wodzie. Zapewne będzie ratownik i to trochę uspokaja, ale nie zwalnia z czujności. A więc wyjaśnij dziecku, że woda to nie tylko miejsce wspaniałego wypoczynku, ale i groźny żywioł. Topią się również doskonali pływacy! Dziecku absolutnie nie wolno samemu wchodzić do wody, powinien bezwzględnie stosować się do poleceń ratownika i opiekuna. Niech unika kąpieli także wówczas, gdy cokolwiek mu dolega, boli go głowa lub brzuszek, albo czuje się słabo.

Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem - sprawdzone pomysły

Zrób to koniecznie

Wpisz i zakoduj dziecku te numery

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych997 – telefon alarmowy policji998 – telefon alarmowy straży pożarnej999 – telefon alarmowy pogotowia ratunkowego0 601 100 100 – telefon alarmowy nad wodą0 601 100 300 – telefon alarmowy w górach

Na słońce idź z ochroną

Opalona skóra stała się świadectwem dobrych wakacji, ale na szczęście dzieci jeszcze o tym nie wiedzą i same ze słońca uciekają. Niemniej powiedz malcowi (zwłaszcza, jeśli ma jasną karnację), że powinien zawsze nosić czapeczkę (jeśli nie chce, zaproponuj piracką chustę). I niech pamięta o smarowaniu kremem z filtrem (nie licz, że zrobi to sam z siebie).

Uważaj na komary, kleszcze i barszcz Sosnowskiego

Pokaż dziecku, jak wygląda kleszcz (poszukajcie np. w encyklopedii lub internecie) i powiedz, że nie powinno go samo wyrywać! Niech natomiast szybko pokaże go opiekunowi, on będzie wiedział, co zrobić.Wypoczynek skutecznie mogą zepsuć komary i meszki. Od ich ukąszeń nie umiera się, ale jeśli twoje dziecko jest alergikiem, powinien chronić się szczególnie (daj mu więcej preparatów odstraszających, raczej w sprayu, kremu zapewne nie będzie używał).Powiedz też dziecku, że groźne mogą być niektóre rośliny. Jedną z bardziej niebezpiecznych jest barszcz Sosnowskiego – może bardzo boleśnie poparzyć! Dlatego powinno się trzymać od niego z daleka. Ostrzeż również malucha przed fałszywymi jagodami i trującymi grzybami. Niech pod żadnym pozorem nie próbuje ich jeść.

Ostrożnie z lodami!

Zatrucia pokarmowe zdarzają się na szczęście coraz rzadziej, ale zdarzają się. Nie ustrzeżesz dziecka przed zjedzeniem loda czy podejrzanej kiełbaski z grilla, ale powiedz mu, że gdyby bolał go brzuszek lub chciało mu się wymiotować, powinien natychmiast powiedzieć o tym wychowawcy. Takie rzeczy się zdarzają i wstyd nie jest na miejscu. Tylko opiekun może podać leki lub wezwie lekarza.

Nie prowokuj złodzieja

Chwalenie się dobrami jest bardzo ludzkie, ale też bardzo niebezpieczne. Małe dzieci często nie potrafią poradzić sobie z zazdrością i po kryjomu zabierają cudzą rzecz. Gorzej, jeśli kradzież staje się sposobem na życie. Dlatego powiedz dziecku, żeby nie nosiło ze sobą wszystkich pieniędzy (część niech odda wychowawcy) i nie zostawiał portfela byle gdzie. Nie dawaj też mu drogiego sprzętu (np. kamery), bo będzie miało z nim więcej kłopotu niż pożytku. I jeszcze jedno, zanim kogoś oskarży o kradzież, musi mieć absolutną pewność, że to ta osoba przywłaszczyła sobie cudzą rzecz.

Uważaj na obcych

Podczas wycieczek zawsze jest jakiś czas wolny. Maluchy nie powinny oddalać się wówczas zbytnio od wychowawcy, ale różnie to bywa. Dlatego ostrzeż dziecko przed przygodnymi znajomymi. Jeśli ktoś je zaczepia, niech nie wdaje się w rozmowy, czasem lepiej udać, że się nie słyszy. Niech nie opowiada nowo poznanym osobom o kłopotach w domu ani nowym samochodzie ojca. Gdy ktoś prosi dziecko o jakąkolwiek pomoc, mały powinien pobiec po opiekuna, a nie rzucać się do niesienia pomocy.

Pilnuj napojów

Bywa, że koloniści chodzą do miejscowych dyskotek. Ostrzeż dziecko, żeby zawsze i wszędzie pilnowało swoich napojów (gdy pójdzie tańczyć, powinno je zostawić pod opieką zaufanej osoby). Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików stają się coraz większym problemem. Po takich substancjach traci się samokontrolę, łatwo jest je nakłonić do robienia różnych rzeczy. Niech też nigdy nie przyjmuje napojów od nieznanych lub mało znanych osób. I oczywiście pod żadnym pozorem nie może iść i wychodzić z dyskoteki samo!

Nie!

Naucz dziecko odmawiać. Zwłaszcza, gdy ktoś proponuje mu alkohol czy narkotyki. Powiedz mu, że nie ma bezpiecznych narkotyków, a alkohol wzmaga agresję, czyniąc jednocześnie z nietrzeźwego łatwą ofiarę przestępstwa.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza