Badania i bilanse

Jeszcze do niedawna wysoki poziom cholesterolu u dziecka i spowodowane nim zmiany miażdżycowe były rzadkością. Dziś problem ten dotyczy coraz większej liczby dzieci, a przypadki miażdżycy zdarzają się nawet u kilkulatków. Dlaczego tak się dzieje? Jak uchronić przed wysokim poziomem cholesterolu własne dziecko?
Niektóre niemowlęta rodzą się z niewykształconymi do końca stawami biodrowymi. Rodzice często nie widzą tej wady. Dlatego w pierwszych tygodniach życia konieczna jest kontrolna wizyta z dzieckiem u lekarza ortopedy, który sprawdzi stopień i równomierność odwodzenia bioder i zbada stawy.
Sprawdź, czy twoje dziecko gorzej słyszy. Według badań przeprowadzonych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu co szóste dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem. Jednak kłopoty mogą pojawić się już wcześniej, nawet na skutek banalnych infekcji. O tym, jak nie przeoczyć problemu, opowiada dr n. med. Anna Geremek-Samsonowicz, otolaryngolog, specjalista audiolog, kierownik Kliniki Rehabilitacji w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.
Uciekające oczko to jedno z najczęstszych schorzeń wzroku u dzieci. Ta dolegliwość nie tylko nie dodaje urody, ale też może powodować poważne kłopoty z widzeniem i utrudniać edukację. Dlatego zeza trzeba leczyć. Zaniedbany zez może się skończyć nawet niedowidzeniem. Ale jeśli leczenie zostanie podjęte w miarę wcześnie, zeza można całkowicie wyleczyć.
Zapewne sądzisz, że ze słuchem twojego dziecka wszystko jest w porządku. Ale jeśli kilkulatek nie zawsze reaguje na polecenia, siada blisko telewizora albo często łapie infekcje, warto sprawdzić jego słuch.
Zostałaś po porodzie wypisana z niemowlęciem do domu. Przed tobą regularne wizyty u pediatry, który oceni, czy twój maluch rozwija się prawidłowo. Jakie badania czekają twoje dziecko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia?
Okres od urodzenia do szóstego miesiąca życia niemowlęcia to czas kluczowy dla rozwoju dziecka. To w tym czasie, tuż po porodzie i później, dziecko przechodzi szereg ważnych badań. Nigdy później nie będzie pod tak wnikliwą obserwacją. Jakie badania czekają noworodka?
Każda mama chce mieć zdrowe dziecko. Dwie rączki, dwie nóżki – to widać od razu. Niemniej ważne jest to, czego my nie zobaczymy, ale odkryją specjaliści. W pierwszych dniach i tygodniach życia noworodek zostanie poddany badaniom wzroku i słuchu.
Lekarze biją na alarm. Coraz więcej dzieci ma problemy ze słuchem. Jeżeli tak dalej pójdzie, nasze pociechy w wieku dorosłym będą miały słuch staruszka. Aby do tego nie dopuścić, zacznij działać.
Wizyta u dentysty to prawdziwe wyzwanie i dla dziecka, i dla rodziców. Nie musi być koszmarem. Wystarczy, że badania kontrolne zębów zaczniecie odpowiednio wcześniej i właściwie przygotujecie dziecko do wizyty u dentysty.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza