BADANIA DZIECKA do szóstego miesiąca

2008-06-19 13:48

Zostałaś po porodzie wypisana z niemowlęciem do domu. Przed tobą regularne wizyty u pediatry, który oceni, czy twój maluch rozwija się prawidłowo. Jakie badania czekają twoje dziecko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia?

BADANIA DZIECKA do szóstego miesiąca
Autor: thinkstockphotos.com

Badania dziecka: 2. tydzień życia

W drugim tygodniu życia malca zalecana jest kontrola u pediatry (w szpitalu lub przychodni). Lekarz zważy i zmierzy dziecko, oceni, jak maluch przybiera na wadze i czy pępek goi się prawidłowo. Sprawdzi również obwód czaszki, stan ciemiączka i oceni, czy konieczne jest podawanie maluchowi witaminy D3.

Badania dziecka: 2.–3. miesiąc życia

Wizyta u pediatry
W szóstym tygodniu życia dziecka powinnaś zgłosić się z nim do rejonowej poradni D. Malec zostanie zważony, zmierzony, lekarz oceni proporcje jego ciała, osłucha serce i płuca. Zbada też główkę i ciemiączko, oceniając, czy kości czaszki nie zrastają się zbyt szybko albo za wolno. Oceni, czy leżący na brzuszku malec potrafi unieść główkę, czy zanikają odruchy noworodkowe. Sprawdzi też odwodzenie stawów. Jeśli stwierdzi nieprawidłowości, skieruje niemowlę na USG stawów, które pokaże, czy malec nie ma np. dysplazji (czyli nieprawidłowego ukształtowania się panewki stawu). Jeśli okaże się, że dziecko ma kłopoty z biodrami, będziesz musiała specjalnie układać mu pieluszkę między nóżkami – tak, by były szeroko rozłożone. W niektórych przypadkach konieczne jest również zakładanie szyny, która będzie utrzymywała nóżki w prawidłowej pozycji.
Szczepienia w 6. tygodniu

  • Obowiązkowe: przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (II dawka), błonicy, tężcowi i krztuścowi (I dawka), przeciw Haemophilus influenzae typu B dla dzieci z rodzin wielodzietnych (z minimum trójką dzieci) – I dawka.
  • Zalecane: przeciw Haemophilus influenzae typu B dla wszystkich dzieci (I dawka).

Kontrola okulistyczna
Przez pierwsze dwa miesiące życia dziecko może zezować, gdyż mięśnie odpowiadające za ruchy gałek ocznych są jeszcze słabe. Jednak jeśli zez utrzymuje się w trzecim miesiącu, z maluchem trzeba pójść do okulisty, by ocenić, czy jest to wada wzroku, czy tylko przejściowe problemy.

Badania dziecka: 3.–4. miesiąc życia

Po 6 tygodniach od poprzedniego szczepienia powinnaś znów pójść z dzieckiem do pediatry, by ten ocenił postępy w rozwoju malca. Szczepienia zalecane w tym okresie:

  • Obowiązkowe: II dawka szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi, II dawka przeciw Haemophilus influenzae typu B dla dzieci z rodzin wielodzietnych, I dawka przeciw polio.
  • Zalecane: II dawka szczepionki przeciw Haemophilus influenzae typu B dla wszystkich dzieci.

Badania dziecka: 6. miesiąc życia

Ostatnie badanie u ortopedy
Lekarz ocenia wówczas, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo, a stopy nie są szpotawe.
Kolejna wizyta u pediatry
Powinna mieć miejsce po 6 tygodniach od poprzedniego szczepienia. Lekarz zbada ciemiączko i oczy oraz sprawdzi, czy nie wyrzynają się ząbki.
Szczepienia

  • Obowiązkowe: III dawka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, III dawka przeciw Haemophilus influenzae typu B dla dzieci z rodzin wielodzietnych, II dawka przeciw polio.
  • Zalecane: III dawka szczepionki przeciw Haemophilus influenzae typu B dla wszystkich dzieci.
miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza