Objawy alergii pokarmowej u dziecka. Jak je rozpoznać?
Alergia pokarmowa utrudnia życie co dziesiątemu niemowlakowi. Skłonność do alergii bywa dziedziczna. Gdy mama lub tata są na coś uczuleni, dziecko też najprawdopodobniej będzie. Można jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Jakie są objawy alergii pokarmowej u dziecka?
Spis treści
Alergia pokarmowa u dziecka może pojawić się nawet wtedy, gdy nikt w rodzinie na nią nie cierpi, dlatego dobrze jest wiedzieć jakie są objawy alergii pokarmowej u dziecka, by szybko zareagować. Niestety, nie da się w stu procentach uchronić go przed tą chorobą. Można jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia uczulenia.
Karmienie piersią to najlepsza ochrona, jaką możesz dać swojemu dziecku. W mleku kobiecym znajdują się komórki odpornościowe i hormony, które chronią niemowlę przed alergenami pokarmowymi.
Alergia pokarmowa u dziecka a dieta mamy
Jeśli jednak mimo karmienia piersią maluch cierpi, wówczas spróbuj zmienić swoją dietę. Wyeliminuj z niej te składniki, na które dziecko może być uwrażliwione. Niestety, pokarmów uczulających maluchy jest bardzo dużo.
Najczęstsze alergeny pokarmowe to:
- mleko krowie,
- białko jajek,
- ryby,
- orzeszki,
- czekolada,
- kakao,
- owoce cytrusowe,
- napoje aromatyzowane,
- grzyby.
Kilka produktów rzadko wywołuje alergię:
- ryż,
- mięso drobiowe,
- jarzyny oraz inne owoce.
Pozostałe pokarmy musisz wprowadzać do jadłospisu pojedynczo i obserwować reakcje malca po każdym posiłku. Alergie pokarmowe u dzieci, jak wynika z badań, dokuczają co dziesiątemu z nich. Najmłodsi często dziedziczą je po rodzicach, jednak ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka można też zminimalizować.
Polecany artykuł:
Specjalne mleko dla dzieci z alergią pokarmową
Ale jeśli pomimo twoich zmagań z dietą dziecko nadal ma kłopoty, wybierz się do lekarza po receptę na pokarm w proszku. W aptece znajdziesz specjalne preparaty do karmienia niemowląt, tzw. hydrolizaty (np. Alfare, Bebilon pepti, Nutramigen, Isomil). Są to mieszanki, które dostarczają dziecku wszystkich potrzebnych składników, a nie uczulają, dlatego że białko jest zhydrolizowane, czyli rozłożone na niewielkie cząsteczki.
Dzięki temu są one niemal całkowicie pozbawione właściwości alergizujących. Niestety, pogarsza się przez to zapach oraz smak mieszanki i maluszek może grymasić przy karmieniu. Dlatego najlepiej na początku mieszaj sztuczny preparat z twoim pokarmem. Na szczęście alergia pokarmowa mija często po trzecim roku życia dziecka.
Marsz alergiczny
Zwykle zaczyna się od alergii pokarmowej, np. na krowie mleko. Pojawia się wysypka na skórze. Dziecko ma wzdęcia i biegunkę. Z biegiem lat może dołączyć się uczulenie na alergeny wziewne. U kilkulatków pojawia się katar sienny i ostra pokrzywka.
To tzw. marsz alergiczny, czyli przechodzenie jednej alergii w drugą. Dochodzi do niego, gdy dziecko nie jest właściwie leczone, a zamiast preparatów przeciwalergicznych otrzymuje antybiotyki. To może prowadzić nawet do astmy oskrzelowej. Dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie alergii przez lekarza.
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta