9-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 9 miesiącu życia niemowlaka

2021-02-19 15:24

9-miesięczne dziecko staje się coraz bardziej żywiołowe i uwielbia zabawy z rodzicami. 9 miesiąc to kolejny skok rozwojowy niemowlęcia. Dziecko już samo siedzi, raczkuje i próbuje wstawać trzymając się mebli. Dzięki umiejętności chwytania podejmuje wyzwanie samodzielnego jedzenia. Sprawdź, co jeszcze potrafi 9-miesięczne dziecko.

9-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 9 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

9-miesięczne dziecko uwielbia się bawić z rodzicami. Jest wesołe, energiczne i zafascynowane otaczającym je światem. W dziewiątym miesiącu życia niemowlę często raczkuje już z prędkością światła. Jeśli zaś wybrało inny sposób na pokonanie przestrzeni, również zbliża się do perfekcji. Jest już jednak gotowe na nowe wyzwania.

Spis treści

  1. 9-miesięczne dziecko zaczyna wstawać
  2. 9-miesięczne dziecko rozpiera energia
  3. 9-miesięczne dziecko potrafi już chwytać
  4. 9-miesięczne dziecko jest zafascynowane lustrem
  5. 9-miesięczne dziecko uwielbia zabawy z rodzicami
  6. 9-miesięczne dziecko uczy się jeść samodzielnie łyżeczką

9-miesięczne dziecko zaczyna wstawać

Najważniejszym wyzwaniem dla dziecka jest pozycja stojąca. Przytrzymując się nogi od stołu lub innego mebla dziecko mozolnie podciąga się z pozycji siedzącej lub czworacznej.

Początkowo, zanim mu się to uda, często upada na pupę. Ale próbuje wytrwale i wreszcie pewnego dnia staje na własnych nogach. Zachwycone dumnie rozgląda się dookoła. Na tej wysokości jest jeszcze ciekawiej!

Jedyny problem, że nie wie, jak z powrotem usiąść. Jeśli widzisz, że maluch stoi już długo, przyjdź mu z pomocą. Po kilku próbach nauczy się nie tylko wstawać, ale też wracać do pozycji siedzącej.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka, które próbuje wstawać:

  • Opuść dno łóżeczka na najniższy poziom.
  • Upewnij się czy wszystkie meble są stabilne. Lekkie szafki i regały przymocuj do ścian.
  • Załóż na ostre kanty mebli plastikowe lub silikonowe osłonki. W razie upadku ochronią one niemowlę przed bolesnym uderzeniem.
  • Sprawdź zawartość wszystkich półek do których sięga dziecko. Usuń z nich przedmioty, którymi mogłoby zrobić sobie krzywdę

9-miesięczne dziecko rozpiera energia

Niemowlę uwielbia być w ruchu. Gdy złapiesz je mocno pod paszkami, natychmiast zaczyna rytmicznie podskakiwać. Szaleje na podłodze z dużym dmuchanym walcem. Podoba mu się także wspinanie się na ciała rodziców leżących na dywanie.

Gdy podasz mu lekką piłkę, turla ją, a potem goni na czworakach. Malucha zachwyca też huśtanie, ale nie łagodne, jak w brzuchu mamy, tylko z prawdziwym rozmachem. Jeśli chcesz zamontować huśtawkę w domu lub ogrodzie, wybierz bezpieczny dla niemowlęcia model kubełkowy, z którego trudno wypaść.

Energia roznosząca dziecko ma też ciemną stronę – przewinięcie dziecka czasem graniczy z cudem. Problem pomoże rozwiązać zmiana zwykłych pieluch na pieluchomajki, których włożenie trwa tylko chwilę.

9-miesięczne dziecko potrafi już chwytać

Maluch doskonali chwyt. Teraz umie już unieść mały przedmiot używając tylko palca wskazującego i kciuka. Fizjoterapeuci nazywają ten chwyt pęsetowym.

Jeszcze bardziej uważaj na drobiazgi w otoczeniu niemowlęcia. Okruszek, guzik, koralik, rodzynek, poszukiwacz skarbów z pewnością je wypatrzy. A gdy już weźmie znalezisko do ręki, może je niepostrzeżenie włożyć nie tylko do buzi, ale także do nosa czy ucha. Dlatego regularnie i dokładnie odkurzaj mieszkanie.

Sprawniejsze rączki ułatwiają zabawę. Dziecko z zapałem wkłada mniejszy kubeczek w większy, przesuwa i obraca elementy w zabawce, naciska różne przyciski. Pracowicie też wkłada klocki do większego pojemnika, a potem je z niego wysypuje.

9-miesięczne dziecko jest zafascynowane lustrem

Niemowlę jak zauroczone wpatruje się w lustro. Nie rozumie jeszcze kim jest bobas po drugiej stronie tafli. Zacznie się rozpoznawać dopiero w drugim roku życia. Na razie przygląda się swemu odbiciu, uśmiecha do niego, próbuje go dotknąć.

Jeśli macie w domu stojące lustro, dziecko prawdopodobnie spróbuje sprawdzić, co jest po jego drugiej stronie.

9-miesięczne dziecko uwielbia zabawy z rodzicami

Niemowlę nadal najbardziej lubi być z mamą, ale chętnie bawi się też z tatą. W ogóle towarzystwo rodziców sprawia mu przyjemność. Baw się z nim jak najczęściej, mów do niego, pokazuj mu różne przedmioty i nazywaj je.

Maluch zaczyna interesować się tekturowymi książeczkami. Siedząc na podłodze samo przewraca strony i z uwagą ogląda obrazki. Gdy zobaczy coś znajomego, piszczy z radości. To czas na pierwsze wspólne lektury. 

Pokazuj niemowlęciu ilustracje w książce i opowiadaj, co się na nich znajduje: „Popatrz, to jest auto”, „O pies!”, Od czasu do czasu zadaj maluchowi pytanie np. „Gdzie jest auto?”. Może uda mu się wskazać przedmiot paluszkiem?

Dziecko chętnie naśladuje gesty. Jeśli je tego nauczysz, będzie radośnie klaskać, przesyłać buziaki, łapie się za głowę pokazując, ile ma kłopotów, zrobi rączką „Pa pa!”.

9-miesięczne dziecko uczy się jeść samodzielnie łyżeczką

Dziecko z wprawą już zgarnia pokarm z łyżeczki, je miękkie jedzenie z rączki i samodzielnie pije z kubka niekapka. Czas żeby zrobić kolejny krok.

Załóż niemowlęciu duży ceratowy śliniak (a jeszcze lepiej fartuszek z rękawami) i wręcz łyżeczkę. Niech próbuje samo zjeść kaszkę czy zupkę. Przy pierwszych samodzielnych posiłkach sprawdzi się miseczka z przyssawką. Trudno ją bowiem przewrócić, wyrzucając zawartość na stół lub podłogę.

Początki na pewno nie będą łatwe i do buzi dziecka trafi tylko niewielka część posiłku, ale ćwiczenia czynią mistrza. Dopóki maluch nie nabierze wprawy, podkarmiaj go drugą łyżeczką. Nie zniechęcaj się bałaganem.

Dla niemowlęcia próby trafienia łyżeczką do buzi to znakomite ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Poza tym, dzieci, które wcześnie jedzą samodzielnie, rzadziej wyrastają na niejadki.

Czytaj też: 

Warto wiedzieć

Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

9-miesięczne niemowlę zazwyczaj:

  • samo siada,
  • próbuje wstawać przy meblach,
  • raczkuje lub przemieszcza się w inny sposób,
  • przewraca kartki książeczki,
  • chwyta palcami drobne przedmioty,
  • naśladuje gesty,
  • rozumie niektóre proste polecenia.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:

  • nie pełza, nie raczkuje ani nie przemieszcza się w inny sposób,
  • nie używa rączek do zabawy,
  • nie próbuje samodzielnie siadać.

Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza