8-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 8 miesiącu życia niemowlaka

2021-02-18 13:25

8-miesięczne dziecko zwykle pełza już z wprawą zapuszczając się w coraz dalsze zakątki. Jednocześnie powoli przygotowuje się do bardziej skutecznego sposobu przemieszczania. 8 miesiąc przynosi kolejną zmianę - niemowlę staje na czworakach. Nowa pozycja to świetny start do raczkowania, a także samodzielnego siadania. Jakie jeszcze zmiany zachodzą w 8 miesiącu życia niemowlaka?

8-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 8 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

8-miesięczne dziecko zaczyna poruszać się po całym domu! Dodatkowo coraz lepiej posługuje się rączkami - sprawnie i pewnie chwyta zabawki. To idealny moment, w którym może stać się bardziej samodzielne i spróbować samo trzymać kawałki jedzenia podczas karmienia. 8-miesięczne dziecko wymaga teraz dużo uwagi. Jest też bardzo zżyte z mamą, dlatego jej chwilowe zniknięcie wywołuje u niego atak płaczu

Spis treści

  1. 8-miesięczne dziecko uczy się raczkować
  2. 8-miesięczne dziecko siada
  3. 8-miesięczne dziecko precyzyjnie chwyta
  4. 8-miesięczne dziecko zaczyna się komunikować
  5. Kryzys ósmego miesiąca
  6. Rozszerzanie diety – jedzenie do rączki

8-miesięczne dziecko uczy się raczkować

Najpierw wytrwale stara się unieść tułów wpierając się na wyprostowanych rękach i nóżkach zgiętych w kolanach. Gdy mu się to uda, buja się do przodu i do tyłu wypinając pupę ćwicząc utrzymanie równowagi. Wreszcie rusza w drogę na czworakach.

Jeśli dziecko nie próbuje unosić brzuszka i pupy, możesz je do tego zachęcić z powrotem rozkładając dywan. Na jego szorstkiej powierzchni znacznie łatwiej się raczkuje niż pełza.

Zadbaj o bezpieczeństwo raczkującego niemowlęcia:

  • dokładnie odkurzaj podłogę, żeby nie było na niej żadnych drobnych przedmiotów, które maluch mógłby włożyć do buzi i zakrztusić się,
  • zakryj gniazdka elektryczne zaślepkami i schowaj kable,
  • usuń z dolnych półek rzeczy, które mogą być dla dziecka niebezpieczne: szklane wazony, pudełka z przyborami do szycia itp.,
  • postaw wysoko rośliny doniczkowe,
  • jeśli macie kota lub psa, przenieś jego miseczki z wodą i jedzeniem w miejsce niedostępne dla niemowlęcia.

Warto wiedzieć, że niektóre dzieci pomijają etap raczkowania. Owszem stają na czworakach, ale jako sposób poruszania się nadal wybierają pełzanie. Nie należy się tym niepokoić. Ważne jednak, aby niemowlę często bawiło się swobodnie na podłodze, ćwicząc mięśnie, koordynację ruchów oraz równowagę. Bo to podstawa do tego, by wkrótce zrobiło kolejny krok w rozwoju.

W pewnym momencie zacznie wstawać trzymając się mebli, a potem ostrożnie ruszy naprzód na dwóch nogach. Dzieci, które nie raczkują, często zaczynają samodzielnie chodzić przed ukończeniem pierwszego roku życia.

8-miesięczne dziecko siada

Gdy niemowlę opanuje już pozycję na czworakach, jest gotowe do samodzielnego siadania. Za pierwszym razem często udaje się mu to przypadkowo. Podpierając się rączkami z przodu niechcący przesuwa miednicę w bok i nagle siada na pupie.

Od tej pory będzie powtarzać tę sztuczkę coraz częściej. Nie martw się jeśli twoje dziecko jeszcze nie siada. Wiele niemowląt opanowuje tę umiejętność dopiero w dziewiątym miesiącu życia.

Pewnie siedzące niemowlę możesz zacząć kąpać w dużej wannie (na dnie połóż matę antypoślizgową). Daj mu do zabawy gumową kaczuszkę, lekką piłeczkę lub plastikową łódeczkę. Będzie zachwycone! Ale nawet na moment nie zostawiaj go w wodzie samego.

Czytaj też: Kąpiel niemowlęcia: gdy mama kąpie sama

8-miesięczne dziecko precyzyjnie chwyta

Rączki niemowlęcia są już bardzo sprawne. Maluch nie chwyta już przedmiotów całą dłonią. Odkrywa, że może przeciwstawić kciuk pozostałym palcom. Tzw. chwyt nożycowy pozwala na znacznie większą precyzję ruchów.

To dobry moment, żeby zaproponować niemowlęciu zabawki wymagające większej sprawności rąk np. klocki z elementami, które można obracać lub przesuwać czy piramidkę.

8-miesięczne dziecko zaczyna się komunikować

Niemowlę bawi się głosem. „Ooo!”, „Aaa!” pokrzykuje, ale odkrywa również, że może mówić szeptem. Często gaworzy powtarzając „ma-ma”, „ta-ta”. Wbrew pozorom wcale nie ma na myśli rodziców, to po prostu zabawa dźwiękami. Świadome zacznie używać tych miłych rodzicielskiemu sercu słów najwcześniej pod koniec pierwszego roku życia.

Na razie dziecko z coraz większą wprawą porozumiewa się z rodzicami niewerbalnie. Gdy chce, by je wziąć na ręce wyciąga rączki. Jeśli ma dość jedzenia, zaciska usta i odpycha łyżeczkę. Kiedy przerwiesz mu zabawę, protestuje krzykiem.

Czytaj też: Rozwój mowy u niemowląt - naukę mówienia można zacząć już od pierwszego miesiąca życia

Kryzys ósmego miesiąca

Niemowlę z jednej strony odważnie zapuszcza się w odległe części mieszkania i jest ciekawe świata, ale z drugiej bardzo potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, jakie daje mu bliskość mamy. Chce więc, żebyś cały czas była w zasięgu jego wzroku. Kiedy wychodzisz, choćby do łazienki, zaczyna płakać. Ten etap w życiu dziecka psycholodzy nazywają kryzysem lub lękiem ósmego miesiąca.

Niemowlę zaczyna zdawać sobie sprawę, że ono i mama to dwie różne osoby, czemu towarzyszy lęk przed rozstaniem. W dodatku maluch jeszcze nie rozumie, że po wyjściu z pokoju mama nie znika na zawsze. Boi się, że ją straci i wpada w rozpacz.

Nie martw się, ten kryzys nie potrwa długo. W zrozumieniu, że po wyjściu z pokoju nie znikasz na zawsze, pomoże dziecku zabawa w „A kuku”.

Starajcie się z partnerem opiekować niemowlęciem na zmianę. Gdy maluch będzie więcej czasu spędzał z tatą, zrozumie, że z nim także może czuć się bezpiecznie i świetnie się bawić. I mama przestanie być tą jedyną.

Rozszerzanie diety – jedzenie do rączki

Niemowlę, które samodzielnie siedzi i chwyta drobne przedmioty może już jeść z rączki. Oczywiście nie może być to nic twardego, bo dziecko wciąż ma niewiele zębów i nie poradzi sobie z kawałkiem jabłka czy kromką czerstwego pieczywa.

Jedzenie podawane do rączki powinno być miękkie, tak, żeby maluch bez trudu zgniótł je dziąsłami. Godne polecenia są zwłaszcza gotowane warzywa i bardzo dojrzałe owoce. Ważne, żeby kawałki nie były zbyt małe.

Marchewkę, cukinię czy mango najlepiej pokroić na słupki wielkości palca, ziemniaka i brzoskwinię – na ćwiartki, brokuły czy kalafior – na większe różyczki.

Ze względu na ryzyko zakrztuszenia na początku nie podawaj dziecku drobnych owoców i warzyw (borówek, porzeczek, groszku). Nie krój też produktów w drobną kostkę ani na plasterki.

Nawet na chwilę nie zostawiaj niemowlęcia przy jedzeniu bez opieki.

Większość dzieci jest zachwyconych samodzielnością przy stole. Jeśli twój maluch należy do wyjątków, bądź cierpliwa, wkrótce się przekona, że jedzenie z rączki świetnie smakuje.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Co potrafi 8 miesięczne dziecko?

8-miesięczne niemowlę zazwyczaj:

  • staje na czworakach,
  • próbuje samo siadać,
  • pełza z wprawą lub zaczyna raczkować,
  • chwyta drobne przedmioty,
  • je z rączki.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:

  • nie stara się pełzać,
  • nie próbuje stanąć na czworakach,
  • nie gaworzy.

Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza