5-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 5 miesiącu życia niemowlaka
5-miesięczne dziecko po raz pierwszy się obraca, zaczyna bawić się stópkami i próbuje nowych smaków. Utrzymanie wysoko uniesionej główki nie sprawia już dziecku żadnej trudności. 5 miesiąc życia to okres wielkich zmian. Dziecko może już zacząć ząbkować! Co jeszcze powinnaś wiedzieć o rozwoju dziecka w 5 miesiącu niemowlaka?
5-miesięczne dziecko utrzymuje już samodzielnie główkę. Radzi z tym sobie zarówno w pionie, gdy jest na twoim ręku, jak i w poziomie, kiedy leży na brzuszku. W tej pozycji potrafi wytrzymać dłuższy czas wspierając się na przedramionach i rozglądając dookoła. Czasem nawet opierając się dłoniach próbuje unieść klatkę piersiową. Dziecko jest coraz bardziej ciekawe świata i szybko się rozwija. Staje się także coraz bardziej komunikatywne.
Spis treści
- 5-miesięczne dziecko zaczyna się obracać
- 5-miesięczne dziecko bawi się nóżkami
- 5-miesięczne dziecko zaczyna chwytać zabawki
- 5-miesięczne dziecko interesuje się drobnymi przedmiotami
- 5 miesięcy to za wcześnie na siadanie
- W 5 miesiącu często zaczyna się ząbkowanie
- Czas na stopniowe rozszerzanie diety – rady na początek
5-miesięczne dziecko zaczyna się obracać
Niemowlę odkrywa, że położone na podłodze wcale nie musi tkwić w jednej pozycji. Często zdarza się to przypadkiem, gdy leżąc na brzuchu i sięgając po zabawkę, niespodziewanie obraca się na bok, a potem na plecy.
Zaskoczone może się wtedy nawet przestraszyć. Szybko jednak orientuje się, że nowa umiejętność daje fantastyczne możliwości. I już świadomie obraca się na plecy.
Od tej pory będzie wytrwale trenować i wkrótce opanuje też obrót w drugą stronę. Nawet na moment nie zostawiaj dziecka na przewijaku bez opieki, bo może spróbować nowej sztuczki i spaść.
5-miesięczne dziecko bawi się nóżkami
Niemowlę robi kolejny krok w poznawaniu swojego ciała – dostrzega, że ma nóżki. Zaciekawione unosi je w górę, zgina, prostuje, macha nimi. Tak mu się to podoba, że czasem piszczy z radości. A gdy tylko nie ma na sobie ubranka, dotyka rączkami stóp i bawi się nimi.
Umie nawet włożyć duży palec do buzi i ssać go z zapałem. Warto zakładać teraz dziecku pajacyki i śpioszki do kostek lub miękkie spodenki, żeby mogło do woli bawić się stópkami.
5-miesięczne dziecko zaczyna chwytać zabawki
Rączki niemowlęcia są coraz sprawniejsze. Maluch śmiało sięga po zabawkę i mocno ją chwyta. Kolorowe grzechotki, piszczące gumowe zwierzątka, miękkie welurowe przytulanki – wszystko to wydaje mu się bardzo ciekawe.
Długo ogląda zabawki, obracając je w dłoniach. Dziecko dotyka zabawki również językiem. Niemowlę jest zafascynowane różnymi fakturami. Układaj je na macie uszytej z wielu kawałków materiałów. Dotykanie ich powierzchni mu się spodoba.
Pozwól niemowlęciu pomacać gładki, stalowy garnek, miękki polarowy szlafrok, szorstki lniany obrus.
5-miesięczne dziecko interesuje się drobnymi przedmiotami
Maluch zaczyna dostrzegać drobne przedmioty. Zdumione obserwuje muchę chodzącą po ścianie. Przygląda się guzikom na bluzce mamy, wzorkom na krawacie taty, kropkom na pościeli, okruszkom na stole.
Jeśli kładziesz niemowlę na podłodze, sprawdź czy w jego zasięgu nie ma jakiś zapomnianych guzików czy zagubionych koralików, które mogłoby włożyć do buzi i zakrztusić się.
5 miesięcy to za wcześnie na siadanie
Nie sadzaj niemowlęcia podpierając je poduszkami ani nie podciągaj go za rączki do siedzenia. Jego ciało nie jest jeszcze przygotowane do pozycji siedzącej.
Jeśli dziecko buntuje się przeciwko leżeniu, posadź je w leżaczku lub foteliku samochodowym. W pozycji półleżącej maluch będzie mógł obserwować domową krzątaninę, a jego kręgosłup nie będzie tak obciążony jak przy siedzeniu.
Zawsze zapinaj dziecko pasami bezpieczeństwa. Zadbaj też, by nie przebywało w foteliku zbyt długo. A najlepiej pozwalaj niemowlęciu jak najczęściej bawić się na podłodze. Unosząc wysoko główkę, sięgając po zabawki i turlając się dziecko będzie ćwiczyć mięśnie, koordynację ruchów i równowagę, a to najlepsze przygotowanie do samodzielnego siadania.
W 5 miesiącu często zaczyna się ząbkowanie
Kiedy dokładnie zaczną wychodzić niemowlakowi ząbki? Czasem dzieje się to niepostrzeżenie. Po prostu któregoś dnia na dolnym dziąśle (pierwsze zwykle rosną dolne jedynki) pojawia się wyraźna biała kreseczka.
Ale niekiedy ząbkowaniu towarzyszy dokuczliwe swędzenie i ból dziąseł. Maluch zwykle obficie się wtedy ślini, wkłada palce do buzi, zaciska usta na wszystkim co twarde, jest rozdrażniony i marudny. Zdarza się nawet, że ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura.
Aby uśmierzyć ból i swędzenie daj niemowlęciu gryzak. Najlepiej sprawdzi się model wypełniony wodą, który przed podaniem chłodzi się w lodówce. Zaciskanie na dziąseł na chłodnej powierzchni gryzaka złagodzi swędzenie i ukoi ból.
Gdy to nie pomoże, możesz zastosować jeden z preparatów na ząbkowanie dostępnych bez recepty w aptekach. Mają one właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Czas na stopniowe rozszerzanie diety – rady na początek
Możesz już stopniowo wzbogacać jadłospis niemowlęcia. Zdaniem specjalistów rozszerzanie diety niemowlęcia należy zacząć między 5. a 7. miesiącem.
Zacznij od warzyw. Zawierają one mnóstwo cennych witamin oraz minerałów i są niezbędnym elementem zdrowej diety.
Jak wykazały badania, dzieci, które od nich zaczynają przygodę przy stole, lepiej je akceptują i w przyszłości częściej po nie sięgają. Jeśli niemowlę najpierw skosztuje słodkich owoców, potem może niechętnie jeść warzywa.
Zadbaj, by pierwsze stałe posiłki miały gładką, kremową konsystencję. Maluch musi się dopiero nauczyć żuć i gryźć, a to wymaga czasu. Jeśli za wcześnie podasz mu jedzenie, które wymaga tych umiejętności, może się zniechęcić.
Na początek wybierz warzywo o łagodnym smaku. Może to być, np.
Wszystkie te jarzyny są także lekkostrawne i na ogół dobrze tolerowane przez niemowlęta. Najlepiej, by przecier zawierał tylko jeden składnik. Zacznij od podania 3-4 łyżeczek przecieru. To wystarczy, by zapoznać niemowlę z nowym smakiem
Nie karm dziecka prosto ze słoiczka. Chodzi o to, by wraz ze znajdującą się na łyżeczce śliną do posiłku nie dostały się bakterie. Małą porcję przecieru przełóż do miseczki, a resztę zostaw w słoiczku, zamknij i włóż do lodówki.
Po podaniu nowości przez kilka dni obserwuj niemowlę. Jeśli zauważysz objawy nietolerancji (ból brzuszka, rozwolnienie, wysypkę) na kilka tygodni wycofaj z diety niemowlęcia produkt podejrzany o ich wywołanie. Jeżeli wszystko jest w porządku, po kilku dniach podaj dziecku następne warzywo.
Dwa tygodnie po rozpoczęciu rozszerzania diety możesz zaserwować dziecku pierwszy owoc. Może to być np.
- jabłko,
- gruszka,
- brzoskwinia,
- banan. Na początek wybierz przecier jednoskładnikowy.
Wzbogacając jadłospis niemowlęcia możesz też sięgnąć po kaszki. Są one źródłem węglowodanów, które dostarczają energii potrzebnej dziecku do aktywności fizycznej i rozwoju mózgu.
Nie zniechęcaj się, gdy niemowlę wypluwa jedzenie. Musi nie tylko przyzwyczaić się do nowych smaków, ale także nauczyć jedzenia łyżeczką. To normalne że ją liże, próbuje ssać lub gryźć albo wypycha przecier językiem. Z czasem nabierze wprawy w jedzeniu.
Czytaj też:
- Żywienie niemowląt i małych dzieci
- 4-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 4 miesiącu życia niemowlaka
- 3-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 3 miesiącu życia niemowlaka
Co potrafi dziecko w piątym miesiącu życia?
Pięciomiesięczne niemowlę zazwyczaj:
- położone na brzuszku opiera się na przedramionach wysoko unosi główkę i rozgląda dookoła,
- leżąc na brzuszku próbuje oprzeć się na dłoniach i unieść klatkę piersiową,
- potrafi obrócić się z brzuszka na plecy i odwrotnie,
- leżąc na pleckach bawi się stópkami i wkłada je do buzi,
- chwyta zabawki i obraca je w dłoniach,
- dostrzega drobne przedmioty.
Co powinno zaniepokoić?
Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:
- nie chwyta zabawek lub chwyta je jedną ręką,
- położone na brzuchu, nie rozgląda się dookoła,
- nie śmieje się do rodziców.
Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.
Porady eksperta