4-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 4 miesiącu życia niemowlaka

2021-02-16 8:57

4-miesięczne dziecko potrafi już rozróżniać kolory, bierze rączki i zabawki do buzi oraz zaczyna samodzielnie utrzymywać główkę w górze. Czwarty miesiąc życia niemowlęcia to sama radość. Wystarczy, że któreś z rodziców zrobi zabawną minę lub kichnie, by rozbawione dziecko zaczęło głośno się śmiać. Ile śpi 4-miesięczne dziecko? Czy można już mu rozszerzyć dietę?

4-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 4 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

4-miesięczne dziecko jest bardzo radosne. Jego chichot dziecka rozbrzmiewa w domu bardzo często. Kląskanie językiem, cmokanie, gra na wargach, a nawet zwykłe kichnięcie mogą wzbudzić salwy śmiechu. Niemowlę uwielbia też zabawę w „A kuku!”. Gdy mama lub tata zakrywa swoją twarz dłońmi, a potem nagle ją odstania mówiąc: „A kuku!”, szkrab aż piszczy z uciechy. 4-miesięczne dziecko jest coraz bardziej ciekawe świata i coraz więcej potrafi.

Spis treści

  1. 4-miesięczne dziecko staje się bardziej ruchliwe
  2. Jakie zabawki dla 4-miesięcznego dziecka?
  3. 4-miesięczne dziecko zaczyna rozróżniać kolory
  4. 4-miesięczne dziecko bierze wszystko do buzi
  5. Czas na pożegnanie ze smoczkiem
  6. Rozszerzanie diety? To za wcześnie!
  7. Ile śpi 4-miesięczne dziecko?

4-miesięczne dziecko staje się bardziej ruchliwe

Pogodny, zadowolony maluch chętnie trenuje nowe umiejętności. Położony na plecach zamiast leżeć spokojnie jak do tej pory, wierci się i próbuje obrócić na bok. Na razie mu się to nie udaje, ale na wszelki wypadek nawet na chwilę nie zostawiaj go samego na przewijaku.

Jeśli do tej pory niemowlę spało w kołysce, czas go przenieść do obszerniejszego i bardziej stabilnego łóżeczka.

Dalej często układaj niemowlę na brzuszku. Teraz ta pozycja mu się podoba. Maluch opiera się na przedramionach i wysoko unosi główkę.

Jakie zabawki dla 4-miesięcznego dziecka?

Dziecko coraz lepiej kontroluje ruchy rąk. Gładzi się po głowie, dotyka uszu, w czasie karmienia obmacuje pierś mamy. Potrafi nawet podrapać się po nosie!

Wspaniałe zajęcie dla rąk zapewni niemowlęciu mata edukacyjna, czyli miły w dotyku, miękki materacyk z licznymi naszytymi atrakcjami:

  • szeleszczącymi zabawkami,
  • błyszczącymi elementami,
  • plastikowymi lusterkami.

Dziecko będzie z zachwytem im się przyglądać, dotykać wszystkiego, badać każdy fragment paluszkami.

Spodoba mu się także przymocowany do maty pałąk, a właściwie zawieszone na nim grzechocące zabawki. Wystarczy trącić je rączką, by zaczęły wydawać frapujące dźwięki. W czasie zabawy niemowlę stara się chwycić grzechotkę, a gdy mu się to uda, mocno zaciska na niej dłoń.

4-miesięczne dziecko zaczyna rozróżniać kolory

Dziecko rozróżnia już kolor czerwony, zielony, żółty i niebieski. Rozróżni je jednak pod warunkiem, że będą one zdecydowane. Dziecko nie doceni jeszcze pastelowych kolorów. Kupując zabawki zwróć więc uwagę na ich barwy. Malucha bardziej zainteresuje czerwona czy żółta grzechotka niż beżowy pluszak.

Niemowlak widzi już całkiem wyraźnie nie tylko z bliska, ale też z daleka. Wystarczy, że staniesz w drzwiach, by z entuzjazmem zareagowało na twój widok.

4-miesięczne dziecko bierze wszystko do buzi

Dziecko bada świat nie tylko rękami, ale także ustami. Wkłada do buzi, liże i ssie nie tylko własne paluszki, ale też zabawki i inne przedmioty, jakie znajdą się w zasięgu jego łapek. W ten sposób poznaje różne rzeczy, a przy okazji ćwiczy ruchy warg i języka, których sprawność przyda mu się, gdy będzie próbować pierwszych przecierów.

Zwracaj uwagę na to, czym się bawi i bierze do rączki. Zabawki niemowlęcia nie mogą mieć ostrych brzegów ani zawierać małych elementów. Powinny być na tyle duże, żeby dziecko nie mogło ich połknąć.

Raz dziennie myj zabawki wodą i delikatnym mydłem (pamiętaj o dokładnym opłukaniu). Nie musisz ich sterylizować. Kontakt z domowymi drobnoustrojami to trening dla systemu immunologicznego niemowlęcia. Poza tym maluch jest przed szkodliwymi zarazkami chroniony przez przeciwciała obecne w twoim pokarmie przeciwciała lub probiotyki znajdujące się w mleku modyfikowanym.

Czas na pożegnanie ze smoczkiem

W czwartym miesiącu życia silny do tej pory odruch ssania słabnie. To dobry moment, żeby spróbować odstawić smoczek. Jest duża szansa na to, że teraz przebiegnie to bezstresowo.

Zainteresowane światem i zdobywaniem nowych umiejętności niemowlę ma teraz wiele zajęć ciekawszych niż ssanie smoczka.

Rozszerzanie diety? To za wcześnie!

Niektóre niemowlaki w czasie karmienia piersią czy karmienia butelką co chwila przerywają ssanie, by się rozejrzeć. To nie znaczy, że chcą czegoś innego niż mleko. Po prostu są tak zainteresowane otoczeniem i wszystko je rozprasza. Przed przystawieniem malucha do piersi czy podaniem mu butelki, warto zasunąć zasłony i wyciszyć telefon.

Nie rozszerzaj jeszcze diety niemowlęcia. Twój pokarm lub mleko modyfikowane w pełni mu wystarcza (pamiętaj, by dalej karmić na żądanie). Zgodnie z wytycznymi Instytutu Matki i Dziecka, kaszki i przeciery można zacząć stopniowo wprowadzać do jadłospisu dziecka najwcześniej w piątym miesiącu życia.

Zamieszanie w tej kwestii powodują często oznaczenia znajdujące na etykietach gotowych produktów dla niemowląt. Doprecyzujmy zatem - napis: „Od 4. miesiąca” oznacza, że dany przecier czy kaszka nadaje się dla dzieci, które ukończyły cztery miesiące.

Ile śpi 4-miesięczne dziecko?

Niemowlę śpi teraz ok. 14 godzin na dobę. Większość tego czasu przypada na noc. W dzień dziecko jest teraz bardziej aktywne i zazwyczaj ucina sobie tylko dwie dłuższe drzemki. Najlepiej śpi mu się wtedy na spacerze.

Zdarza się, że wieczorem dziecku trudno jest zasnąć. Pomóc może wtedy skrupulatne przestrzeganie zasad codziennej rutyny (stałe pory spacerów, kąpieli i układania do snu). Warto także usunąć z okolic łóżeczka zabawki i inne przedmioty, które mogą rozpraszać malucha i przeszkadzać mu zasnąć.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Co potrafi 4-miesięczne niemowlę?

  • głośno się śmieje,
  • leżąc na brzuszku opiera się na przedramionach i bez trudu podnosi główkę,
  • próbuje obracać się z pleców na bok,
  • coraz lepiej kontroluje ruchy rąk,
  • chwyta zabawkę całą dłonią,
  • poznaje przedmioty wkładając je do buzi,
  • nie chce oddać zdobytej zabawki.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:

  • nie wodzi wzrokiem za przesuwanym przed jego oczami przedmiotem,
  • nie reaguje na widok rodziców, nie uśmiecha się do nich,
  • położone na brzuchu słabo unosi główkę, a trzymane na ręku nie trzyma jej w pionie.

Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza