3-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 3 miesiącu życia niemowlaka
3-miesięczne dziecko coraz szybciej zaczyna uczyć się nowych rzeczy. 3 miesiąc życia dziecka przynosi przełom. Niemowlę wreszcie wysoko unosi głowę i rozgląda się dookoła, a na widok rodziców uśmiecha się radośnie. Teraz niemowlę nie tylko słucha, lecz także samo próbuje wydawać dźwięki. Co jeszcze potrafi 3-miesięczne dziecko i jak wspomóc jego rozwój?
3-miesięczne dziecko lubi teraz najbardziej towarzystwo mamy i taty. Uwielbia zwłaszcza, gdy rodzice z nim rozmawiają. Mów do malucha jak najczęściej, opowiadaj mu, co robisz, gdzie wybierzecie się na spacer. To nie szkodzi, że niewiele z tego rozumie. Samo słuchanie sprawia mu przyjemność. A za kilka miesięcy ten twój monolog zacznie procentować i zauważysz, że dziecko rozpoznaje niektóre słowa.
Spis treści
- Co lubi 3-miesięczne dziecko?
- 3-miesięczne dziecko unosi główkę w górę
- Co jeszcze potrafi 3-miesięczne dziecko?
- 3-miesięczne dziecko lubi rutynę
- Karmienie 3-miesięcznego dziecka
- Dlaczego 3-miesięczne dziecko bardzo się ślini?
- Czy 3-miesięczne dziecko można nosić w chuście?
- Uwaga na potówki
Co lubi 3-miesięczne dziecko?
Niemowlę lubi siedzieć w leżaczku (lub foteliku samochodowym) i przyglądać się rodzicom. Domowe porządki, przygotowania do obiadu, twoja gimnastyka, wszystko to wydaje mu się niezwykle ciekawe.
Od czasu do czasu pozwól dziecku nacieszyć się pozycją półleżącą, która ułatwia mu obserwację. Pamiętaj jednak, że nie powinno przebywać w leżaczku zbyt długo. W trzecim miesiącu życia kręgosłup niemowlaka nie jest jeszcze na to gotowy. Poza tym leżaczek ogranicza ważną dla rozwoju dziecka swobodę ruchu. Po kilku minutach przenieś malucha na kocyk rozłożony na podłodze.
3-miesięczne dziecko unosi główkę w górę
Jak najczęściej kładź dziecko na brzuchu. Taka pozycja mobilizuje je do ćwiczenia mięśni karku i grzbietu, których dobra sprawność jest niezbędna do utrzymania główki w pionie.
W trzecim miesiącu niemowlak leżąc na brzuszku potrafi już na dłuższą chwilę wysoko unieść głowę i może w miarę swobodnie rozglądać się dookoła, więc prawdopodobnie nie będzie protestować.
Co jeszcze potrafi 3-miesięczne dziecko?
Niemowlę nie tylko ogląda swoje dłonie, ale bawi się nimi poruszając palcami. Odkrywa także, że można je wkładać je do ust. Najpierw próbuje to zrobić z całą piąstką, a potem pakuje do buzi pojedyncze paluszki. Dziecko liże i ssie piąstki lub paluszki. To jego ulubiona zabawa.
Gdy jednak pokażesz dziecku grzechotkę, wyciąga do niej rączki i stara się jej dotknąć. Nie umie jeszcze chwycić zabawki. Jeśli włożysz mu ją w dłoń przez chwilę zaciska na niej palce, i upuszcza.
Niemowlęciu podobają się zabawki wiszące na pałąku, przygląda im się z ciekawością i próbuje trącić rączką.
Dziecko powoli zaczyna też próbować wydawać różne dźwięki. Do samogłosek teraz dołączają gardłowe „gli”, „tli”, „grr”. Takie głużenie, zwane też gruchaniem to nieświadomy trening narządu. mowy.
3-miesięczne dziecko lubi rutynę
W trzecim miesiącu dziecko ma już ustalony rytm dnia i bardzo nie lubi gdy coś go zakłóca. Codzienna powtarzalność daje mu poczucie bezpieczeństwa i uspokaja je.
Wizyta gości, zmiana pory spaceru czy inny przebieg kąpieli może go wyprowadzić z równowagi i zdenerwować. Rozdrażniony marudzi wtedy, a wieczorem ma problem z zaśnięciem.
Staraj się, by każdy dzień niemowlęcia wyglądał podobnie. Pilnuj stałych pór spaceru i kąpieli. Taka codzienna rutyna działa na malucha kojąco. Dzięki niej w nocy jest spokojniejszy, a w dzień ma lepszy nastrój.
Karmienie 3-miesięcznego dziecka
W trzecim miesiącu zazwyczaj ustępują problemy związane z karmieniem. Niemowlę przystawione do piersi bez trudu chwyta brodawkę i spokojnie ssie. Dziecko karmione butelkę opróżnia ją z wprawą.
Przy jedzeniu maluch nie łyka już tak dużo powietrza. W efekcie znacznie rzadziej ulewa pokarm. Na ogół ustępują także ataki kolki, choć zdarzają się niemowlęta, które jeszcze w czwartym miesiącu cierpią na tę dolegliwość.
Niektóre dzieci rzadziej domagają się karmienia w nocy. Jeśli karmisz piersią, nie martw się o laktację, ta już się ustabilizowała i kilkugodzinna przerwa jej nie zakłóci. Jeśli maluch spokojnie śpi, ty także wreszcie się wyśpij.
Pamiętaj jednak, że trzymiesięczne niemowlę wciąż może często domagać się jedzenia w nocy. Jeśli karmisz piersią, możesz wziąć dziecko do swojego łóżka i karmić na leżąco.
Dlaczego 3-miesięczne dziecko bardzo się ślini?
Wiele dzieci zaczyna się w tym czasie mocno ślinić. Przyczyną zazwyczaj nie jest ząbkowanie, to w trzecim miesiącu zdarza się rzadko. Po prostu wzmaga się produkcja śliny, której niemowlę nie potrafi połykać.
Niestety często przyczynia się to do podrażnienia skóry wokół ust i na brodzie. Delikatnie osuszaj buzię dziecka i smaruj ją kremem dla niemowląt. Jeżeli ślina moczy ubranko, zakładaj maluchowi śliniaczek.
Czy 3-miesięczne dziecko można nosić w chuście?
Niemowlę uwielbia być noszone. Wtulone w ciebie szybko się uspokaja. Problem w tym, że czasem potrzebujesz wolnych rąk. Poza tym maluch jest coraz cięższy i ciągłe noszenie go stanowi spore obciążenie dla twojego kręgosłupa. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być chusta.
W prawidłowo zawiązanej chuście można nosić dziecko już od pierwszych dni życia. Większość rodziców decyduje się jednak na to nieco później.
Niezależnie od momentu, który wybierzesz, prawdopodobnie i tobie i niemowlęciu chusta bardzo się spodoba.
Uwaga na potówki
Niekiedy na twarzy, szyi, karku, plecach, pośladkach i pod pachami dziecka pojawiają się skupiska małych czerwonych krostek lub pęcherzyków. To potówki. Powstają gdy dziecku jest za gorąco.
Pot wypełnia pory ale, w związku z niedojrzałością systemu przewodów wyprowadzających gruczoły potowe, nie może się wydostać na zewnątrz. Przyczynia się to do powstania na skórze stanu zapalnego.
Dlatego zmianom należy im przeciwdziałać. Oto rady, które pomogą uniknąć potówek:
- Nie ubieraj niemowlęcia zbyt ciepło. Wystarczy jeśli mu włożysz tylko o jedną warstwę ubrania więcej niż sobie.
- Wybieraj ubrania z naturalnych włókien. Skóra może w nich swobodnie oddychać.
- Jeśli potówki często wracają, unikaj w pielęgnacji stosowania oliwek i pudrów. Te kosmetyki mogą bowiem przyczyniać się do zatykania porów.
- Przygotuj dziecku kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Pomoże to złagodzić dolegliwości.
- Jeśli krostki nie znikają, skonsultuj się z lekarzem. Być może to wcale nie potówki. Niekiedy podobnie wygląda wysypka będąca objawem alergii.
Czytaj też: 2-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 2 miesiącu życia niemowlaka
Trzymiesięczne niemowę zazwyczaj:
- położone na brzuszku wysoko unosi głowę,
- odwraca się w kierunku, z którego dochodzi głos mamy lub taty,
- obserwuje rodziców krzątających się po pokoju,
- bawi się paluszkami, wkłada je do buzi, liże i ssie,
- wyciąga rączki w kierunku zabawki i próbuje ją dotknąć,
- przez krótką chwilę utrzymuje grzechotkę w dłoni.
Co powinno zaniepokoić:
Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:
- nie wodzi wzrokiem za przesuwanym przed jego oczami przedmiotem,
- nie reaguje na widok rodziców, nie uśmiecha się do nich,
- położone na brzuchu słabo unosi główkę, a trzymane na ręku nie trzyma jej w pionie.
Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.
Porady eksperta