2-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 2 miesiącu życia niemowlaka

2021-02-15 13:15

2-miesięczne dziecko coraz więcej potrafi. Mozolnie ćwiczy unoszenie główki oraz próbuje powtarzać po rodzicach pojedyncze samogłoski. W dzień już mniej śpi i zaczyna interesować się otoczeniem. Obdarza też rodziców pierwszym uśmiechem. Ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko oraz jak wspomóc jego rozwój?

2-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 2 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

2 miesiącu życia okresy czuwania stają się dłuższe. W dzień niemowlę nie zapada już co chwila w drzemkę. Zaczyna interesować się otoczeniem, dostrzegać obrazy i rozróżniać twarze rodziców. 2-miesięczne dziecko nie jest już noworodkiem tylko niemowlęciem. Staje się też bardziej ruchliwe - zaczyna ruszać rączkami i nóżkami oraz próbuje podnosić główkę.

Spis treści

  1. Co potrafi 2-miesięczne dziecko?
  2. 2-miesięczne dziecko zaczyna podnosić główkę
  3. Pierwsze zabawy i zabawki 2-miesięcznego dziecka
  4. Karmienie 2-miesięcznego dziecka
  5. Kolka u 2-miesięcznego dziecka
  6. Czy 2-miesięczne dziecko może spać z rodzicami?
  7. Uwaga na rumień pieluszkowy

Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

Dziecku podoba się, gdy mama lub tata bierze je na ręce i przytula tak, by zza rodzicielskiego ramienia mogło oglądać świat. Bardzo ciekawią je obrazki wiszące na ścianach. Nosząc malucha cały czas podtrzymuj jego główkę.

Niemowlaka nadal fascynują twarze. Ze skupieniem przygląda się pochylającym się nad nim domownikom i żywo reaguje na ich widok. Gdy się uśmiechają ono też się uśmiecha! Dziecko bardzo lubi, gdy rodzice mówią do niego czule.

2-miesięczne dziecko interesuje się również innymi dźwiękami. Chętnie słucha spokojnej melodii pozytywki i odwraca główkę w kierunku, z którego dochodzi szum odkurzacza. Ale nagły głośny sygnał telefon może je przestraszyć.

W szóstym tygodniu życia niemowlę zaczyna gardłowo gruchać i z zapałem powtarza za rodzicami samogłoski: „aaa”, „ooo”, „uuu”.

2-miesięczne dziecko zaczyna podnosić główkę

Położone na brzuszku niemowlę mozolnie ćwiczy unoszenie główki. To męczące, więc czasem się złości. Warto je wtedy zachęcić do wysiłku. Są na to proste sposoby:

  • usiądź w pozycji półleżącej i umieść niemowlę na swoim brzuchu, tak, żeby po podniesieniu główki mogło zobaczyć twoją twarz. To będzie świetna motywacja.
  • umieść leżące na brzuszku dziecko na swoich kolanach. Unieś jedno udo, tak, aby barki i ramiona malucha znajdowały się nieco wyżej niż miednica. Wtedy uniesienie główki będzie łatwiejsze.

Niezależnie od ćwiczeń, nosząc malca, nadal podtrzymuj jego głowę. Większość niemowląt dobrze radzi sobie z unoszeniem główki i utrzymaniem jej w pionie dopiero pod koniec trzeciego miesiąca życia.

Pierwsze zabawy i zabawki 2-miesięcznego dziecka

Niemowlę odkrywa, że ma... ręce. Zafascynowane przygląda się swoim dłoniom, obraca nimi, dotyka paluszków. Na razie nie potrafi wykorzystać w zabawie swojego odkrycia. Nie umie po nic sięgnąć, a gdy włożysz mu do rączki grzechotkę, trzyma ją tylko przez chwilę i wypuszcza.

Przesuwaj niemowlakowi zabawkę przed oczami, a będzie wodzić za nią wzrokiem. Możesz też przymocować do ramy łóżeczka mobil z pozytywką. Dziecko będzie jak zauroczone wpatrywać się w przesuwające się nad jego głową zabawki.

Karmienie 2-miesięcznego dziecka

Około szóstego tygodnia życia niemowlęcia przedmiotem niepokoju rodziców często znów staje się karmienie. Dziecko, które już rzadziej domagało się piersi czy butelki, nagle z powrotem chce co chwila jeść. Przyczyną jest tzw. skok rozwojowy. Apetyt malucha gwałtownie wtedy rośnie i trzeba go zaspokoić.

Jeśli karmisz naturalnie, przystawiaj niemowlę do piersi, gdy się tego domaga i pozwól mu ssać tak długo, jak chce. Po kilku dnia produkcja pokarmu wzrośnie i ustali nowy rytm karmienia.

Jeżeli karmisz butelką, możesz nieco zwiększyć porcję mleka, ale staraj się nie przekraczać zalecanej przez producenta ilości (znajdziesz ją na opakowaniu). Czasem w drugim miesiącu pojawia się inny problem związany z karmieniem.

W dzień dziecko często przerywa ssanie i odwraca się od piersi czy z butelki. Powodem jest duża ilość docierających do niego bodźców, które je rozpraszają. Warto wtedy karmić niemowlę w spokojnym miejscu np. cichym pokoju z zasłoniętymi oknami.

Czytaj też: 15 zasad karmienia butelką

Kolka u 2-miesięcznego dziecka

Jeśli niemowlę nadal męczy kolka i nic nie przynosi poprawy, skonsultuj się z lekarzem. Być może przyczyną bólu brzuszka jest alergia na białka mleka krowiego.

Jeśli karmisz piersią, pediatra może zasugerować, byś na jakiś czas wyeliminowała ze swojej diety produkty mleczne. Jeżeli karmisz butelką, lekarz zaleci zmianę mleka modyfikowanego na mieszankę mlekozastępczą.

Czy 2-miesięczne dziecko może spać z rodzicami?

Niektóre niemowlaki spokojnie zasypiają i dobrze śpią tylko wtulone w mamę. Jeśli tak właśnie jest z waszym dzieckiem, możecie rozważyć, czy nie wziąć go do dużego łóżka. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla mam karmiących naturalnie. Mogą bowiem przystawić niemowlę do piersi niemal przez sen.

Ważne jednak, aby oboje rodzice akceptowali obecność dziecka we wspólnym łóżku. Nie martwcie się, że zgnieciecie niemowlę, rodzice instynktownie układają się tak, by dziecku nie zrobić krzywdy.

Pamiętajcie jednak, że żadne z was nie może być chore, skrajnie zmęczone, ani pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających.

Jeśli nie chcecie spać z niemowlęciem, nadal układajcie je do snu w przytulnej kołysce lub wózku, a nie w przestronnym łóżeczku. Jeśli obawiacie się, że w nocy dziecko zarzuci sobie kocyk na głowę, wypróbujcie śpiworek niemowlęcy.

Uwaga na rumień pieluszkowy

Nawet jeśli często przewijasz niemowlę, na jego pośladkach i wokół odbytu może pojawić się tzw. rumień pieluszkowy, czyli zaczerwienienie i wysypka. To dlatego, że mocz i kał działają drażniąco, a niemowlę ma bardzo wrażliwą skórę.

Jeśli zauważysz rumień jeszcze częściej zmieniaj dziecku pieluszki. Przy okazji każdego przewijania dokładnie umyj i osusz pupę oraz okolice intymne malucha. Następnie pozwól skórze przez chwilę się przewietrzyć.

Dostęp do świeżego powietrza przyspieszy proces gojenia. Przed założeniem czystej pieluchy posmaruj newralgiczne miejsca grubą warstwą maści na odparzenia.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

2-miesięczne niemowlę zazwyczaj:

  • położone na brzuszku na chwilę wysoko unosi głowę,
  • z ciekawością ogląda swoje rączki, obraca nimi, dotyka paluszków,
  • wodzi wzrokiem za przesuwaną przed oczyma zabawką,
  • uśmiecha się do rodziców,
  • grucha i powtarza samogłoski.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:

  • nie skupia wzroku na twarzach rodziców,
  • odchyla główkę i wygina się do tyłu,
  • pręży się i napina mięśnie.

Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza