Remont rób przed ciążą
Zaplanuj robienie remontu w swoim domu przed zajściem w ciążę! Nie odkładaj go na ostatnią chwilę. Stres, zapachy chemikaliów czy hałas to rzeczy, z którymi będąc w ciąży nie powinnaś mieć nic wspólnego. O czym powinnaś pamiętać, by uniknąć niespodzianek?
Tak naprawdę wcale nie musisz brać w tym udziału. Przecież jesteś teraz na specjalnych prawach. Powinnaś dużo wypoczywać w ciszy i spokoju, zamiast wykłócać się z robotnikami o każdy szczegół lub słuchać stukania i wiercenia za ścianą. Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego wcale nie musisz, a wręcz nie powinnaś siedzieć teraz w domu: zapachy. Skoro zupełnie inaczej niż kiedyś reagujesz nawet na swoje ulubione perfumy, tym bardziej nie będą podobać ci się aromaty wydzielanych w czasie remontu chemikaliów. Ani tobie, ani twojemu maleństwu. Zapach farb, nawet ekologicznych, nie jest zbyt przyjemny, może też być przyczyną późniejszych alergii u dziecka. Najlepiej byłoby, gdybyś na czas remontu po prostu wyjechała. Jeśli jednak nie możesz, staraj się jak najdłużej przebywać poza domem, który przed twoim powrotem powinien być dokładnie przewietrzony.
Jak najciszej
Twoje maleństwo przez pierwsze miesiące życia będzie dużo spało, a mieszkania w blokach najczęściej są bardzo „akustyczne”. Od sąsiadów dochodzi muzyka i rozmowy, za oknem słychać przejeżdżające samochody, a przesuwane na górze meble wydają odgłos, jakby przejeżdżał tam czołg. Pamiętaj też, że kiedy twoje maleństwo podrośnie, będzie dużo biegało. Jeśli masz niewyizolowaną podłogę, twoi sąsiedzi z dołu nie będą tym zachwyceni.
- Od sąsiadów zza ściany i od hałasów na klatce schodowej odizoluje cię lekka ścianka z płyt kartonowo-gipsowych lub konstrukcja z wełną mineralną umieszczoną między specjalnymi profi lami.
- Dźwięki uderzeniowe (np. od przesuwania mebli, chodzenia) przenoszą się po konstrukcji budynku, dlatego trudno je wyciszyć. Jednak podwieszany sufit w twoim mieszkaniu stłumi dźwięki roznoszące się w powietrzu (muzyka, rozmowa).
- Izolację przed dźwiękami dochodzącymi z ulicy zapewnią ci nowe dźwiękoszczelne okna.
Grunt to... podłoga
Najłatwiejsze i najszybsze będzie jej wycyklinowanie i polakierowanie. Jeśli jednak zdecydujesz się na położenie nowej podłogi, zwracaj uwagę na jej klasę i gatunek, czyli cechy, które decydują, ile lat wytrzyma w świetnym stanie.
- Podłoga w pokoju dziecka musi być wytrzymała. Zawsze decyduj się na drewno w pierwszym gatunku (ma równą powierzchnię) i wybieraj najtwardsze rodzaje – jesion, dąb, buk, klon.
- Ważnym wykończeniem podłogi jest lakier. Do remontu pokoju dziecięcego wybierz wodorozcieńczalny, bo nie wydziela szkodliwych oparów i nie ma tak nieprzyjemnego zapachu jak poliuretanowy.
- Jeśli zależy ci na czasie, wyłóż podłogę panelami lub deską. Są olejowane lub lakierowane – po ich ułożeniu pokój można od razu eksploatować. Takie posadzki, nieprzytwierdzane do podłoża, mogą „pływać”, w miarę jak drewno kurczy się lub pęcznieje pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Pod posadzką warto ułożyć materiał tłumiący dźwięki – matę z pianki, płyty z wiórów drzewnych, maty korkowe.
Farba, tapeta czy korek?
Kiedy dziecko podrośnie, często traktuje ściany jak wygodną powierzchnię do rozmaitych artystycznych eksperymentów. Zamiast więc denerwować się w przyszłości, że pojawiły się na nich dziecięce rysunki, już teraz wybierz powierzchnię, którą łatwo zmywać.
- Do pokoju dziecięcego najczęściej polecane są mineralne farby wodne (bez rozpuszczalników). Łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, szybko schną, nie wydzielają szkodliwych związków. Warto wybierać farby odporne na zmywanie. Niektórzy producenci oferują farby hipoalergiczne, przeznaczone specjalnie dla dzieci.
- Innym wyjściem jest wyłożenie ścian pokoju tapetą. Najpopularniejsze tapety z włókniny (papierowe lub winylowe) podklejone są tzw. flizeliną, która zabezpiecza tapetę przed marszczeniem i nadrywaniem się. Tapety w sklepach kuszą pięknymi kolorami i wzorami – znajdziesz na nich wszystko: od baloników po bohaterów dziecięcych dobranocek.
- Wiele zalet ma wyłożenie ścian korkiem. Tapeta z cienkiej warstwy naturalnego korka (na papierowym podkładzie) tłumi dźwięki, jest antystatyczna (nie przyciąga kurzu), łatwo się ją układa, a czyści się ją zwykłymi środkami chemicznymi. Można ją też pomalować farbą.
W trosce o bezpieczeństwo malucha
Zanim się obejrzysz, twoje dziecko będzie biegało po całym mieszkaniu. A takie mieszkanie to dla malucha duże wyzwanie. Wszystko trzeba obejrzeć, a co gorsza – wszystkiego dotknąć. Może się okazać, że przez pierwsze 2–3 lata jego życia nie zdecydujesz się na kolejny remont mieszkania, więc już teraz przygotuj je tak, by dziecko było w nim bezpieczne.
- Okna powinny być otwierane uchylnie. Jeśli jednak nie stać cię na ich wymianę, kiedy dziecko zacznie chodzić, zainstaluj w nich specjalne blokady, które uniemożliwią otwarcie ich na oścież. Latem warto zamontować w nich moskitiery przeciwko komarom i meszkom.
- Drzwi powinny mieć szyby z bezpiecznego plastiku, a nie ze szkła. Nawet jeśli maluch zatrzaśnie je z całej siły, nie pokaleczy się. Mały lokator szybko uczy się operować klamką, dlatego najlepiej wybieraj drzwi z przekręcaną gałką. Jeśli chcesz, by były cały czas otwarte, kup specjalną blokadę, a wtedy nie przytrzaśnie sobie paluszków.
- Przewody elektryczne powinny być ukryte pod meblami lub włożone do specjalnych osłonek. Kontakty muszą być dobrze umocowane w ścianie, żeby nie udało się ich wyrwać. Powinny być też zatkane specjalnymi plastikowymi zaślepkami.
Ważna strategia
Do remontu przygotuj się niczym strateg wojenny planujący skomplikowaną batalię. Tylko wtedy twoje działania skończą się pełnym zwycięstwem.
- Zaplanuj kolejność prac – zaoszczędzisz czas i pieniądze. Najpierw powinny być wykonane prace najtrudniejsze i najbrudniejsze, natomiast drobne poprawki zostaw na koniec. Dlaczego? Jeśli po pomalowaniu ścian dojdziesz do wniosku, że chcesz odświeżyć podłogę, po jej cyklinowaniu będziesz musiała pomalować ściany jeszcze raz.
- Jeśli remontujesz tylko jedno pomieszczenie, zabezpiecz przed pyłem i zabrudzeniami jego najbliższą okolicę. Przykryj folią malarską meble, zaklej szyby okien i drzwi, a gazetami wyłóż podłogę (odpowiednio często je wymieniając).
- Wybieraj fachowców godnych zaufania, którzy sprawdzili się u twoich znajomych. Przed rozpoczęciem prac ustal dokładnie, czego oczekujesz i dowiedz się, ile to będzie cię kosztowało. Najlepiej spisz umowę – unikniesz wtedy nieporozumień.
- Po konsultacjach z ekipą przygotuj listę potrzebnych podczas remontu rzeczy. Wszystkie materiały kupuj w jednym miejscu. Niektóre sklepy powyżej pewnej wartości zakupów oferują darmowy transport albo zniżki. Pamiętaj, że im większe opakowanie lakieru czy farby, tym niższa cena w przeliczeniu na litr. Kupuj zawsze nieco więcej materiału, niż to wynika z obliczeń. Lepiej mieć go za dużo, niż później jeździć do sklepu po pół litra farby.
Porady eksperta