Zdrowe i zadbane nogi w ciąży

2009-08-12 12:44

Nogi to jedna z tych części ciała, na którą podczas ciąży trzeba zwracać baczną uwagę – to one będą przecież dźwigać stale rosnący brzuch. W okresie ciąży kobiety często skarżą się na obolałe, opuchnięte nogi, skurcze łydek czy żylaki. Na szczęście są sposoby, by twoje nogi  nie dokuczały ci zbytnio i prezentowały się pięknie letnią porą.

Zdrowe i zadbane nogi w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Gładkie nogi w ciąży
  2. Zabiegi kosmetyczne w ciąży - przeciwwskazania
  3. Zadbane stopy w ciąży
  4. Opalone nogi w ciąży
  5. Lekkie nogi i stopy w ciąży
  6. Zapobieganie żylakom w ciąży

Długa jest lista tego, co może odbierać nogom urodę. Jest na niej zarówno zaniedbana, blada skóra, która dawno nie była depilowana, jak i widoczna siateczka naczyń krwionośnych, opuchlizna czy żylaki. Na szczęście, są sposoby, aby twoje nogi były latem piękne i w dobrej formie.

Gładkie nogi w ciąży

Depilacja to zabieg, bez którego latem nie sposób się obejść. Najbezpieczniej jest w ciąży golić nogi, gdyż ta metoda do minimum ogranicza ryzyko podrażnień skóry wywołanych środkami chemicznymi. Aby zmiękczyć włoski przed goleniem, najlepiej używać żelu do kąpieli do skóry wrażliwej. Ze względów higienicznych nie używaj maszynki męża, kup sobie specjalną, damską – większość takich golarek ma przy ostrzu pasek nasycony balsamem łagodzącym podrażnienia. Gol się „pod włos”, dzięki temu skóra będzie gładsza. Bezpieczną metodą usuwania włosków są też kosmetyki do depilacji. Zawierają one środek chemiczny rozpuszczający keratynę włosa. W ciąży najlepiej kupować te do skóry wrażliwej – są łagodniejsze, mają w składzie substancje kojące podrażnienia, a ich zapach jest mniej intensywny. Preparat nakłada się na czystą, suchą skórę, a po czasie określonym przez producenta (nie dłuższym niż 8 minut) zbiera się go specjalną szpatułką. Zanim użyjesz kremu po raz pierwszy, zrób sobie próbę uczuleniową (instrukcję zrobienia takiej próby producenci opisują w ulotkach). Po zabiegu nałóż na skórę balsam kojący, który nie tylko złagodzi ewentualne podrażnienia, ale również zapobiegnie wrastaniu włosków czy zapaleniu mieszków włosowych (czerwone krostki, pojawiające się na skórze w miejscu, z którego wyrasta włosek). Może to być balsam, którego używasz na co dzień, albo specjalny kosmetyk po depilacji, który dodatkowo opóźnia odrastanie włosów.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży - przeciwwskazania

Zadbane stopy w ciąży

Pamiętaj również o stopach – by były w dobrej kondycji, warto co wieczór wmasowywać w nie balsam. Porcję kosmetyku nałóż na dłoń i kolistymi ruchami delikatnie wmasuj go w skórę, zaczynając od palców. Masaż przyspieszy krążenie i zmniejszy opuchliznę. W pięty warto wmasować krem zmiękczający, który zapobiegnie pęknięciom naskórka i przyspieszy regenerację zniszczonej skóry. Jeśli chodzi o pedicure, w ciąży możesz robić je w ten sam sposób, co wcześniej. Pod koniec III trymestru, gdy brzuszek jest już tak duży, że nie dasz rady samodzielnie obciąć paznokci, możesz wybrać się na ten zabieg do gabinetu, ale tylko do sprawdzonego – niestety, ciągle się zdarza, że narzędzia do pedicure nie są właściwie sterylizowane. Jeśli masz wątpliwości, poproś pedikiurzystkę, by wysterylizowała je przy tobie w specjalnym autoklawie (płyn sterylizujący to za mało) bądź wyjęła z opakowania nowy komplet narzędzi.Koniecznie też powiedz o ciąży – częścią zabiegu może być bowiem masaż stóp z elementami refleksoterapii, który nie jest co prawda zakazany, ale nie jest też polecany przyszłym mamom. Ucisk niektórych punktów na stopie może bowiem (choć oczywiście nie musi) wywołać przedwczesne skurcze, zwłaszcza jeśli robi go osoba bez odpowiednich kwalifikacji.

Opalone nogi w ciąży

Balsamy brązujące dodadzą skórze koloru i optycznie wyszczuplą nogi. Takie kosmetyki to po prostu zwykły balsam nawilżający z odrobiną samoopalacza. By uzyskać odcień opalenizny, trzeba nakładać je co najmniej przed kilka dni, ale dzięki temu skóra barwi się równomiernie, bez plam. Balsamy dobiera się do karnacji: inne przeznaczone są dla jasnej, a inne dla ciemnej.

Lekkie nogi i stopy w ciąży

Żele chłodzące to kosmetyk, bez którego ciężko będzie ci się obyć pod koniec ciąży. Jego zadaniem jest przyniesienie ulgi obolałym, opuchniętym łydkom i stopom. Ten problem dokucza nogom najczęściej w trzech ostatnich miesiącach ciąży, bo w organizmie jest wówczas więcej wody, która gromadzi się w tkankach. Obrzęki są uciążliwe, na opuchnięte stopy trudno założyć buty, a stopy bolą i pieką. Chłodzące kremy z mentolem zmniejszają opuchliznę i dyskomfort. Warto wmasowywać je w skórę co najmniej dwa razy dziennie. Sposobem na zmniejszenie opuchlizny jest również chłodno-ciepły prysznic. Naprzemienne natryskiwanie stóp ciepłą i chłodną wodą pobudza krążenie krwi w żyłach i ułatwia odprowadzanie nadmiaru płynu z tkanek. Podobnie działa leżenie z nogami w górze. Unikaj natomiast zakładania nogi na nogę i noszenia obcisłych skarpetek, postaraj się zrezygnować ze słonych potraw, gdyż sól zatrzymuje wodę w organizmie. Jeśli zaś opuchlizna nie znika po nocy, skontaktuj się ze swoim lekarzem, gdyż może być to oznaka zbliżającego się zatrucia ciążowego.

Zrób to koniecznie

Chłodzący żel do nóg warto nosić przy sobie w torebce. Gdy zajdzie potrzeba, można go nakładać nawet na rajstopy.

Zapobieganie żylakom w ciąży

Gimnastyka na siedząco, spokojne spacery, specjalne pończochy – wszystko to zapobiega żylakom, które są jednym z poważniejszych ciążowych problemów z nogami. Niestety, w przeciwieństwie do innych problemów, nie zawsze znikają one po ciąży. Żylaki, czyli widoczne pod skórą rozszerzone żyły, pojawiają się, gdy krew z kończyn dolnych ma problemy z przepłynięciem do serca i zalega w żyłach, rozpychając je. W ciąży trudno jest je leczyć, gdyż wielu leków antyżylakowych nie powinno się stosować u kobiet spodziewających się dziecka, nieznany jest bowiem ich wpływ na płód. Lepiej więc im zapobiegać, prowadząc odpowiedni tryb życia. Długie spacery, poruszanie nogami podczas długiego siedzenia (np. przed komputerem) czy noszenie specjalnych antyżylakowych rajstop (są dostępne w aptekach oraz sklepach medycznych) zapobiega zastojom krwi w nogach.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza