Twoje domowe BHP w trakcie ciąży
Gdy oczekujesz dziecka, część prac domowych odłóż na „za 9 miesięcy”. Inne wykonuj teraz bardzo ostrożnie.
1. Nie myj okien i nie wieszaj firanek
Mycie okien w ciąży to nie najlepszy pomysł: zwykle towarzyszy temu przeciąg, a to prosta droga do przeziębienia. Jeśli nie ma kto umyć ci okien, odłóż to na czas po połogu. Z kolei wieszanie firanek wymaga długiego trzymania rąk w górze, co może doprowadzić do zaburzeń krążenia, a to z kolei do utraty równowagi albo omdlenia. Upadek z pewnej wysokości (bo przecież firanki wieszasz, stojąc na krześle albo na stole) może skończyć się nawet poronieniem. Dlatego to zajęcie lepiej pozostaw partnerowi.
2. Nie dźwigaj
Wolno ci podnosić od jednego do maksymalnie pięciu kilogramów. Dźwignięcie (zwłaszcza raptowne) kilkunastokilogramowego ciężaru może doprowadzić do poronienia. Nie możesz więc chodzić sama po większe zakupy. Gdy nie masz nikogo do pomocy, zakupy rób na raty. Jeśli cokolwiek podnosisz, rób to w sposób zalecany przez lekarzy: kucnij , a potem podnoś się razem np. z torbą. Unikaj też brania na ręce starszego dziecka. Możesz je trzymać na kolanach, kołysać, przytulać, ale nie możesz podnosić, by nie zaszkodzić maluchowi w łonie. Jeżeli twoje starsze dziecko zasnęło ci w ramionach, nie wstawaj, by je położyć. Oddaj malca mężowi, by przeniósł go do łóżeczka. I nie wykonuj przy tym żadnych raptownych skrętów – są niewskazane w ciąży.
3. Prasuj na siedząco
Prasowanie nie jest zabronione, ale musisz je wykonywać umiejętnie (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, gdy kręgosłup jest nienaturalnie wygięty przez rozwij ające się w łonie dziecko). Najlepiej prasuj, siedząc. Deskę ustaw na wysokości łokci, tak byś nie musiała podnosić rąk ku górze. Przy dłuższym prasowaniu co jakiś czas rób przerwę. Wstań, przejdź się po mieszkaniu.
miesięcznik "M jak mama"Nie odkurzaj schylona - chodzi o to, by nie uciskać dziecka w brzuchu. Dlatego do odkurzacza zakładaj jak najdłuższą rurę, żeby się nie schylać. Świetne dla kobiet w ciąży są modele, które mają regulację wysoko w rączce, a nie w przycisku na dole, na obudowie.
4. Nie chodź szybko po schodach
Nie wszyscy mają windę, a jeśli nawet jest w twoim bloku, to na pewno czasem szwankuje. I musisz iść po schodach. To nie jest dobre dla kobiety w ciąży. Jeśli ciąża jest przenoszona, czasem lekarz każe chodzić po schodach, by sprowokować skurcze porodowe. Wcześniej tego nie chcesz, więc unikaj stopni. Jeżeli musisz wchodzić po schodach, rób to powoli, odpoczywaj na każdym piętrze i półpiętrze, i niczego nie dźwigaj.
5. Pierz ręcznie tylko w umywalce
Możesz też prać w misce, którą postawisz na pralce albo blacie. Wodę wlewaj po trochu kubeczkiem (nie dźwigaj miski z wodą!). Dodaj środek piorący i pierz na stojąco, wyprostowana. Jeśli robisz pranie w wannie, kucnij lub klęknij na podłodze łazienki i pierz tak, by jak najmniej ugniatać dziecko. Najlepiej, aby ktoś za ciebie powiesił pranie, odzież nasączona wodą jest dla ciebie zbyt ciężka.
6. Sprzątaj na raty
Zapomnij o generalnych porządkach. Sprzątanie mieszkania rozkładaj na raty. Jednego dnia zetrzyj kurze, drugiego posprzątaj w szafkach, trzeciego wyczyść wszystkie lustra... Staraj się jak najbardziej ułatwić sobie pracę. Podłogę myj mopem, a nie na kolanach, kurz wycieraj zwilżoną ściereczką, by nie fruwał w powietrzu