Sposoby na ciągłe zmęczenie w ciąży

2016-04-18 14:46

Zmęczenie w ciąży odczuwa wiele kobiet. Jeśli jesteś zaniepokojona, bo wciąż odczuwasz brak energii, nic ci się nie chce, najchętniej cały dzień byś spała, to przestań się zamartwiać. Nie tylko ty masz ten problem, a my znamy skuteczne sposoby na brak siły w ciąży. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z ciągłym zmęczeniem w ciąży.

Sposoby na ciągłe zmęczenie w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Ciągłe zmęczenie w ciąży zdarza się u wielu kobiet i zwykle nie jest powodem do niepokoju.

Spis treści

  1. Zmęczenie w ciąży to zwykle stan normalny
  2. Jeśli czujesz zmęczenie, odpoczywaj
  3. W ciąży sen to podstawa
  4. Dobra dieta w ciąży
  5. Więcej ruchu w ciąży

Na obezwładniające zmęczenie w ciąży, szczególnie w pierwszych jej miesiącach, skarży się bardzo dużo kobiet. Oczywiście, są i takie mamy, które przez całą ciążę tryskają energią. Jednak duża część kobiet odczuwa przytłaczający brak sił w ciąży. Skąd ten problem?

Zmęczenie w ciąży to zwykle stan normalny

Zmęczenie może być jednym z objawów niedoboru żelaza we krwi (anemia), zaburzeń tarczycy czy cukrzycy ciężarnych. Ale pojawia się, i to bardzo często, także u kobiet zdrowych, u których ciąża przebiega prawidłowo. Lekarze twierdzą wręcz, że uczucie ciągłego przemęczenia to w ciąży normalny stan.

Uczucie zmęczenia może towarzyszyć przyszłej mamie nawet przez 9 miesięcy.

Zmiany, które zachodzą bowiem w tym czasie w organizmie, umożliwiają dziecku zdrowy rozwój, choć u kobiety niebędącej w ciąży mogłyby być uznane za objaw poważnej choroby. Głównym winowajcą są hormony - za uczucie przemęczenia odpowiada przede wszystkim wzrost poziomu progesteronu. Na szczęście, stan ten nie jest groźny ani dla kobiety, ani dla dziecka, jednak "wszechogarniające lenistwo" może przyszłej mamie poważnie skomplikować życie. Bo jak tu pracować, uczyć się, gdy myśli wciąż błądzą wokół ciepłego łóżka?

Jeśli czujesz zmęczenie, odpoczywaj

Nie ma innego wyjścia – musisz zaakceptować zmiany, które zachodzą w twoim organizmie. Jeśli poczujesz zmęczenie, to odpocznij. Codzienne obowiązki są ważne, ale najważniejsze jest twoje samopoczucie, bo od niego w dużej mierze zależy zdrowie dziecka. Jeśli pracujesz, wstań co jakiś czas od biurka i pospaceruj – najlepiej wyjdź na dwór. Spróbuj tak przeorganizować dzień, by znaleźć czas na chwilę odprężenia.

W ciąży sen to podstawa

Powinnaś spać teraz co najmniej 9 godzin. Tylko jak tu się wyspać, gdy brzuszek coraz większy? Najzdrowiej i najbezpieczniej jest spać na lewym boku. Gdy śpisz na wznak, dziecko może uciskać na aortę (co zmniejsza dopływ dotlenionej krwi do łożyska) i żyłę główną (co może prowadzić do obrzęku nóg albo spadku ciśnienia). Na plecach możesz spać tylko w pozycji półsiedzącej, podkładając sobie kilka poduszek.

Jeśli nie możesz zasnąć, zastosuj kilka sprawdzonych trików. Kolację zjedz 2-3 godziny wcześniej. Niech będzie bogata w białko i węglowodany – podnoszą poziom serotoniny, która działa odprężająco. Wywietrz sypialnię, weź piętnastominutową, ciepłą (ale nie za ciepłą) kąpiel lub prysznic. Niektórym mamom pomaga specjalna poduszka pod brzuch, medytacja czy herbatka ziołowa o działaniu odprężającym, np. z rumianku czy melisy.

Dobra dieta w ciąży

To połowa sukcesu. Potrzebujesz teraz więcej witamin i mikroelementów. Zrezygnuj z fast foodów, snacków i gazowanych napojów, a postaw na gotowane mięso, ryby, warzywa i owoce, soki i wodę mineralną. Najlepsze dla ciebie źródła węglowodanów złożonych to, prócz warzyw, pełnoziarniste pieczywo, nieoczyszczony ryż, kasze i makarony z pszenicy tzw. durum. Organizm trawi je powoli, dzięki czemu nie grozi ci spadek poziomu glukozy, a to ona umożliwia mózgowi produkcję serotoniny, odpowiadającej m.in. za twój nastrój.

Kawa i herbata ożywiają, ale nie wolno ich nadużywać. Limit dziennej dawki kofeiny wynosi 300 mg, tj. około 2-3 filiżanek niezbyt mocnej kawy lub 4-5 kubków herbaty. Pamiętaj, że te napoje niszczą witaminy z grupy B, a ich niedobór może pogłębiać twoją nerwowość. Dlatego zastępuj je herbatkami owocowymi i kawą bezkofeinową.

Jedz często, za to małe porcje. To pozwoli ci zachować stały poziom cukru we krwi. Zapewni tym samym dopływ energii, a zarazem złagodzi dolegliwości żołądkowe.

Czy możesz stosować gotowe witaminy? Tak, ale zawsze pod kontrolą lekarza. Zanim kupisz któryś z preparatów, skonsultuj się z ginekologiem. Być może wskazane będzie bowiem w twoim przypadku przyjmowanie np. preparatów z żelazem.

Więcej ruchu w ciąży

Ruch świetnie wpływa na psychikę i samopoczucie. Nawet jeśli padasz z nóg, zdobądź się na jakiś wysiłek – szybko poczujesz przypływ energii. To nie muszą być żadne forsowne ćwiczenia – wystarczy zwykły codzienny spacer czy regularne wizyty na basenie. Możesz też zapisać się na specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Obawiasz się, że nie dasz rady? Zajęcia dla kobiet w ciąży dostosowane są do każdego trymestru, z dużym brzuszkiem na pewno nie będziesz musiała wykonywać podskoków. A każda aktywność fizyczna usprawnia układ krążenia i oddechowy, dodaje energii, poprawia samopoczucie. Jeśli twoja ciąża nie jest zagrożona, możesz też umówić się z masażystą. Delikatny masaż nie tylko poprawi krążenie krwi i limfy – co zmniejszy obrzęki i ból pleców – ale również odpręży cię i zrelaksuje.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza