SKURCZE ŁYDEK w ciąży - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić
Skurcze łydek w ciąży pojawiają się zwłaszcza w nocy. Bywają tak silne, że chce ci się płakać z bólu. Rozmasowanie łydki sprawia, że kurcz łydki ustępuje. Ale przecież trudno spędzać noce na masowaniu nóg. Jak więc uporać się z tym problemem? Czy są jakieś skuteczne sposoby na skurcze łydek w ciąży?
Spis treści
- Skurcze łydek w ciąży: dobra dieta
- Skurcze łydek w ciąży: ćwiczenia
- Skurcze łydek w ciąży: wygoda najważniejsza
Skurcze łydek w ciąży dokuczają przede wszystkim w trzecim trymestrze. Pojawiają się z różnych powodów. Po pierwsze: w twoim organizmie mogło dojść do zaburzeń gospodarki elektrolitowej i masz zbyt mało potasu, magnezu oraz wapnia, a za dużo fosforu. Po drugie: rośnie brzuch i pogłębiają się nienaturalne krzywizny kręgosłupa, a to może sprawiać, że dochodzi do ucisku na nerwy biegnące wzdłuż miednicy do nóg. A po trzecie: coraz większa macica naciska na naczynia tętnicze, przez co mięśnie nóg są gorzej ukrwione.
Skurcze łydek w ciąży: dobra dieta
Twój jadłospis musi być urozmaicony, ponieważ zarówno tobie, jak i rozwijającemu się dziecku potrzebne są m.in. witaminy i składniki mineralne. Jeśli w twojej diecie będzie za mało produktów bogatych w potas, wapń i magnez, będziesz odczuwała bolesne kurcze łydek. Jeśli dolegliwość ta pojawia się często i jest bardzo dokuczliwa - powiedz o tym swojemu ginekologowi. Być może będziesz musiała zażywać gotowe preparaty z wapniem, potasem i magnezem (choć wiele z nich dostępnych jest bez recepty, nie bierz ich na własną rękę!). Sama włącz do swojej diety produkty, które obfitują w te pierwiastki.
Dużo potasu zawierają: pieczone ziemniaki, melony, awokado, gotowane buraki ćwikłowe, suszone brzoskwinie, morele i śliwki, a także sok pomidorowy i świeży sok pomarańczowy, fasola, pestki dyni, banany, migdały, gotowany szpinak, ryby (łosoś, śledź, makrela). Sporo magnezu znajdziesz w zielonych warzywach, kaszach, orzechach, mięsie, nabiale i rybach.
Duże ilości wapnia znajdują się w żółtym serze, mleku, jogurcie, makreli, łososiu, sardynkach z puszki (jedzonych z ośćmi), suszonych figach, serku sojowym tofu, ziarnach soi, gotowanej rzepie i jarmużu, gotowanych brokułach. Uważaj natomiast na produkty obfitujące w fosfor (m.in. ryby, drób, orzechy). Nie eliminuj ich ze swojego menu, bo fosfor potrzebny jest m.in. po to, by dobrze funkcjonowały serce i nerki, a kości i zęby były mocne, ale zachowaj umiar w ich jedzeniu.
Szybka pomoc
- postaw stopę na chłodniejszej podłodze, naciskaj ręką na kolano i jednocześnie postaraj się unosić palce stóp do góry
- rozmasuj obolałą łydkę, nakładając na rękę grubą rękawicę frotté – taki masaż pobudzi krążenie krwi
Polecany artykuł:
Skurcze łydek w ciąży: ćwiczenia
Kurczom łydek sprzyja długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. W ciągu dnia staraj się więc jak najwięcej ruszać. Jeśli dłużej stoisz - przejdź się, usiądź na chwilę z nogami ułożonymi np. na stołku. Jeżeli dłużej siedzisz - wstań i poprzeciągaj się, stań kilka razy na przemian na palcach i na piętach.
Ćwicz codziennie, najlepsza będzie dla ciebie gimnastyka przeznaczona specjalnie dla kobiet w ciąży. Warto zapytać w szkole rodzenia o odpowiedni zestaw ćwiczeń. Jeśli możesz, zrób sobie masaż nóg, wykonując dłońmi posuwiste ruchy od kostek w kierunku bioder. Gdy brzuch przeszkadza ci w zrobieniu masażu, poproś o tę drobną przysługę kogoś z rodziny.
Skurcze łydek w ciąży: wygoda najważniejsza
Chodź w wygodnych butach z szerokim noskiem i na grubszej, elastycznej podeszwie. Nie noś zbyt obcisłych ani krępujących ruchy ubrań.Przed pójściem spać porozciągaj trochę nogi. Usiądź na podłodze w siadzie płaskim - tak, by całe stopy oparte były o ścianę. Postaraj się odgiąć od ściany duże palce obu stóp, nie odrywając pięt od podłogi. Powtórz ćwiczenie 6-8 razy. Przed snem weź ciepłą kąpiel lub prysznic, by rozluźnić napięte mięśnie.
Układając się w łóżku, kładź się na lewym boku. Możesz też zainwestować w specjalną ortopedyczną poduszkę dla kobiet w ciąży - jest ona wyprofilowana w taki sposób, by po podłożeniu jej pod wyprostowane nogi, stopy były lekko uniesione.
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta