Seks w ciąży. Najczęstsze pytania o seks w ciąży

2015-07-13 9:43

Seks w ciąży budzi emocje, można spotkaćsię ze sprzecznymi opiniami na jego temat. Jedni odradzają, drudzy namawiają. Jedno jest pewne - w ciąży nie musisz się już bać... ciąży. Ta obawa znika, ale pojawiają się inne, zwłaszcza związane z bezpieczeństwem dziecka. Jak to więc naprawdę jest z tym seksem: czy można się kochać, a jeśli tak, to jak?

Seks w ciąży. Najczęstsze pytania o seks w ciąży
Autor: Photos.com Seks w ciąży budzi emocje, można spotkać się ze sprzecznymi opiniami na jego temat. Jedni odradzają, drudzy namawiają. Jedno jest pewne - w ciąży nie musisz się już bać... ciąży.

Spis treści

  1. Seks w ciąży: czy można zrobić dziecku krzywdę?
  2. Seks w ciąży: co czuje dziecko?
  3. Seks w ciąży: które pozycje są bezpieczne?
  4. Seks w ciąży: czy kobieta może leżeć na plecach?
  5. Seks w ciąży: czy błona śluzowa pochwy jest bardziej podatna na otarcia?
  6. Seks w ciąży: ryzyko infekcji pochwy jest większe?
  7. Seks w ciąży może spowodować rozpoczęcie porodu?
  8. Seks w ciąży: łatwiej kobiecie osiągnąć orgazm?
  9. Seks w ciąży: pieszczoty piersi i brodawek
  10. Czy seks oralny może być w ciąży niebezpieczny?
  11. Seks w ciąży: przeciwwskazania
  12. Brak ochoty na seks w ciąży
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Seks w ciąży budzi kontrowersje przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Ale pojawiają się też inne: czy kobieta w ciąży łatwiej osiąga orgazm, czy błona śluzowa pochwy jest w tym czasie bardziej podatna na otarcia czy też w jakich pozycjach najlepiej się kochać w ciąży.

Seks w ciąży: czy można zrobić dziecku krzywdę?

Nie. Takie obawy są zupełnie nieuzasadnione. Płód jest bardzo dobrze chroniony przed urazami przez mięsień macicy, a także błony i wody płodowe. Nie ma takiej możliwości, by członek w czasie stosunku - nawet przy głębokiej penetracji – mógł uszkodzić rozwijające się dziecko.

Seks w ciąży: co czuje dziecko?

Podczas orgazmu może odczuwać jedynie przyjemne kołysanie, bo macica wtedy delikatnie się kurczy. Maleństwo czuje też szybsze bicie serca mamy, na co może zareagować zwiększoną ruchliwością po zbliżeniu.

Seks w ciąży: które pozycje są bezpieczne?

Z punktu widzenia płodu nie ma pozycji mniej lub bardziej bezpiecznych. A zatem w pierwszych miesiącach ciąży można się kochać w dowolny, ulubiony przez parę sposób. Dopiero gdy brzuszek zrobi się duży, pewne pozycje są bardziej polecane, bo są bardziej wygodne. Wtedy najlepsze jest takie ułożenie ciał, gdy partner jest z tyłu lub partnerka znajduje się na górze, aby nie było bezpośredniego ucisku na brzuch kobiety zarówno przez ciało mężczyzny, jak i jego ręce. Oto polecane wtedy pozycje:

  • kobieta klęczy przodem do brzegu łóżka, opierając się o nie, mężczyzna klęczy za nią
  • oboje leżą na tym samym boku, mężczyzna jest za partnerką („na łyżeczki”)
  • mężczyzna leży na plecach, kobieta siedzi na nim, kontrolując głębokość penetracji („na jeźdźca”).

W zaawansowanej ciąży należy unikać pozycji, które sprzyjają bardzo głębokiej penetracji, gdyż pobudzanie szyjki macicy może wywołać skurcze macicy.

Seks w ciąży: czy kobieta może leżeć na plecach?

Od początku III trymestru nawet gdy mężczyzna klęczy czy leży na boku, nie uciskając brzucha partnerki, kobieta powinna unikać płaskiego leżenia na plecach, gdyż wówczas ciężka macica uciska żyłę główną, utrudniając krążenie krwi.

Seks w ciąży: czy błona śluzowa pochwy jest bardziej podatna na otarcia?

Nie bardziej niż zwykle. Intymne okolice kobiety to w ogóle miejsca bardzo wrażliwe i nigdy nie można traktować ich brutalnie. W ciąży należy zachować szczególną delikatność, ale nie ma większego zagrożenia urazami, bo pochwa jest znacznie bardziej nawilżona niż wcześniej, co ułatwia penetrację i zmniejsza tarcie. Ale jeśli kobieta czuje, że śluzu jest zbyt mało, np. gdy partner pobudza ją dłonią, warto mieć w pogotowiu intymny żel nawilżający.

Seks w ciąży: ryzyko infekcji pochwy jest większe?

Podczas ciąży płód jest dobrze chroniony przed infekcjami, gdyż szyjkę macicy szczelnie zamyka czop śluzowy. Natomiast w ostatnich 4–5 tygodniach przed terminem porodu lepiej jednak zaniechać stosunków, żeby ograniczyć ryzyko wprowadzenia do pochwy bakterii, które podczas porodu mogłyby się przedostać do macicy i spowodować powikłania. A gdy infekcja już się pojawi, to przede wszystkim trzeba ją leczyć – dotyczy to zarówno kobiety, jak i jej partnera.

Seks w ciąży może spowodować rozpoczęcie porodu?

Może się tak zdarzyć w końcówce ciąży. Przyczyną jest jednak nie tyle sam stosunek seksualny, lecz przeżywanie orgazmu, który w okresie okołoporodowym stymuluje skurcze macicy. Poza tym męskie nasienie zawiera prostaglandyny – hormony uelastyczniające szyjkę macicy. Stosunek wymienia się nawet jako jeden ze sposobów przyspieszenia porodu, kiedy jego termin już minął, jednak – z powodów zwiększonego ryzyka infekcji – lepiej się z tym powstrzymać.

Seks w ciąży: łatwiej kobiecie osiągnąć orgazm?

Doznania erotyczne są intensywniejsze przede wszystkim z powodu bardziej obfitego nawilżenia pochwy oraz lepszego ukrwienia narządów płciowych. Sprzyja temu szczególnie II trymestr, gdy zwiększa się objętość płynów (krwi, śluzu) w organizmie, i gdy mijają początkowe dolegliwości, a brzuch nie jest jeszcze bardzo duży. Kobiecie łatwiej wtedy osiągnąć orgazm, pod warunkiem że odczuwania przyjemności nie hamuje lęk przed niekorzystnym wpływem stosunku na ciążę i dziecko.

Seks w ciąży: pieszczoty piersi i brodawek

Lepiej zachować tu ostrożność, zwłaszcza gdy ciąża ma się ku końcowi, bo stymulowanie brodawek sutkowych powoduje wydzielanie oksytocyny, która może z kolei wywołać przedwczesne skurcze macicy. Poza tym piersi są obrzmiałe i nadwrażliwe – ich dotykanie może być dla kobiety nieprzyjemne, a nawet bolesne. Partner powinien to zrozumieć i nie nalegać na ten rodzaj pieszczot. Warto też wiedzieć, że pod koniec ciąży z piersi – pod wpływem pobudzania – może wypływać mleko, co nie dla wszystkich musi być podniecające.

Czy seks oralny może być w ciąży niebezpieczny?

W niektórych popularnych książkach dla kobiet w ciąży rzeczywiście można znaleźć informację, że partner nie może wdmuchiwać do pochwy powietrza, bo grozi to śmiertelnie niebezpiecznym zatorem w układzie krążenia. Jest to jednak nieprawdopodobne, bo aby powstał zator powietrzny, musi zostać uszkodzone duże naczynie krwionośne i zassana duża ilość powietrza, co przy seksie oralnym nie jest możliwe. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby się kochać po francusku, warto tylko wiedzieć, że wydzielina z pochwy ma w ciąży bardziej ostry posmak i zapach.

Seks w ciąży: przeciwwskazania

O tym, czy można prowadzić normalne życie seksualne, czy nie, należy rozmawiać ze swoim ginekologiem – tylko lekarz prowadzący może określić, co jest dozwolone w przypadku konkretnej ciąży. Generalnie przeciwwskazaniem do współżycia jest zagrożona ciąża, a więc gdy występują takie problemy jak m.in.: krwawienie i plamienie z pochwy, skurcze w obrębie brzucha, łożysko przodujące, niewydolność szyjki macicy, przedwczesny poród w przeszłości, przerwanie błon płodowych.

Brak ochoty na seks w ciąży

Jest to zachowanie jak najbardziej normalne, zwłaszcza na początku ciąży i w ostatnim trymestrze. W II trymestrze to się często zmienia, ale libido w ciąży to sprawa bardzo indywidualna i zarówno jego obniżenie, jak i wzrost nie powinny nikogo dziwić. Wszystko powinno wrócić do normy po porodzie i zakończeniu połogu.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza