Rozstępy ciążowe - jak dbać o brzuch w czasie ciąży
Rosnący w ciąży brzuch to prawdziwy sprawdzian sprężystości skóry. Najczęstszym problemem, na który narzeka około 80 procent matek, są rozstępy ciążowe. Jak zapobiec tej przykrej dolegliwości? Od kiedy można zacząć stosować preparaty przeciw rozstępom? W jaki sposób nawilżać i uelastyczniać skórę na brzuchu?
Spis treści
Brzuszek zaczyna się zaokrąglać około 5. miesiąca ciąży. Mniej więcej od tego momentu możesz zauważyć, że z tygodnia na tydzień robi się większy. Na jego kształt zapracowałaś jeszcze przed ciążą. Kobiety wysportowane mają silne mięśnie brzucha, które mocno podtrzymują powiększającą się macicę ich brzuszki będą niewielkie i okrągłe. U tych zaś, które ponad sport przedkładały kanapę, brzuszek będzie duży i sięgający boków. Co zależy od ciebie?Przede wszystkim jego wielkość. Jeśli przytyjesz w sam raz, będzie zgrabny i niezbyt duży, jeśli jednak przybędzie ci sporo kilogramów, brzuszek będzie niezbyt foremny, gdyż nadmiar tkanki tłuszczowej najpierw lokuje się właśnie na nim. Masz także wpływ na stan skóry. Od tego, jak będziesz ją teraz traktować, zależy, jak szybko wróci do dawnego wyglądu.
Ujędrnianie skóry i zapobieganie rozstępom na brzuchu w domu
Skóra na brzuchu to newralgiczne miejsce, bo kiedy macica robi się coraz większa, skóra również się rozciąga. Niestety, często niesie to za sobą pewne konsekwencje dla wyglądu. U niemal 80 proc. przyszłych mam pojawiają się rozstępy - różowe albo czerwone kreski będące widocznym efektem pękania włókien kolagenu i elastyny. Na to, u kogo się pojawią, wpływ ma kilka czynników. Najważniejszy to geny jeśli po mamie odziedziczyłaś skłonność do rozstępów, mogą się one ujawnić właśnie w ciąży. Rozstępom sprzyja również nadmierny przyrost wagi. By im zapobiec, warto już od początku ciąży wcierać w skórę oliwkę bądź specjalny krem ujędrniający. Producenci większości dostępnych w Polsce preparatów zapobiegających rozstępom zalecają, by stosować je po 3. miesiącu ciąży. Nie znaczy to jednak, że wcześniej nie wolno ich używać. Żaden ze składników znajdujących się w preparatach tego typu nie przenika do krwiobiegu, nie ma też żadnego wpływu na płód. Ograniczenie czasowe wynika z braku badań na kobietach stosujących dany preparat od początku ciąży. Jeśli wolisz dmuchać na zimne, kup sobie preparat, który jest dozwolony już od pierwszego trymestru. Nakładaj go dwa razy dziennie, delikatnie masując skórę kolistymi ruchami. Skuteczną profilaktyką rozstępów jest również masaż skóry. Możesz go robić w domu, np. masując ciało szorstką gąbką pod prysznicem, okrężnymi ruchami. Delikatniej masuj brzuch i piersi (omijając sutki), intensywniej uda, pośladki i biodra. Na gąbkę możesz wlać odrobinę oliwki dla niemowląt, która natłuszcza i ujędrnia skórę. Na koniec takiego masażu przez chwilę polewaj ciało naprzemiennie strumieniem ciepłej i chłodnej (ale nie gorącej i zimnej) wody.
Rozstępy po ciąży - jak zapobiegać? [#TOWIDEO]
W połowie ciąży na brzuchu pojawia się ciemna linia, biegnąca od pępka do spojenia łonowego. To tak zwana linea negra kresa czarna, która powstaje pod wpływem hormonów ciążowych. Zniknie wkrótce po porodzie.
Sposoby zapobiegania rozstępom na brzuchu w gabinecie kosmetycznym
Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, warto zainwestować w serię zabiegów kosmetycznych zapobiegających rozstępom na brzuchu. W ciąży są one bezpieczne, ale tylko pod warunkiem, że wykonuje je doświadczona kosmetyczka, a kosmetyki użyte podczas zabiegu są dozwolone dla kobiet w ciąży. Najlepiej więc korzystać z zabiegów opracowanych specjalnie pod kątem potrzeb przyszłych mam oferują je m.in. salony Dermika, Eris czy Decleor. Oferta zabiegów jest coraz bogatsza, są wśród nich m.in. maski ujędrniające. W niektórych salonach maseczki nakładane są na wszystkie partie ciała narażone na rozstępy, w innych zaś tylko na brzuch, pośladki albo uda do wyboru.Przebieg zabiegu zazwyczaj jest podobny: najpierw kosmetyczka robi relaksujący masaż ciała, potem delikatny peeling, dzięki któremu składniki preparatu zadziałają lepiej. Następny etap to nałożenie papki. Po kwadransie preparat zmieni się w elastyczną maskę, którą kosmetyczka zdejmie w jednym kawałku. Seria takich zabiegów uelastyczni skórę i wzmocni włókna kolagenu, dzięki czemu będą one mniej podatne na pękanie.
miesięcznik "M jak mama"Porady eksperta