Przepuklina a ciąża. Czy przepuklina w ciąży jest niebezpieczna?
Przepuklina w ciąży pojawia się dość często. W czasie ciąży dochodzi bowiem do nadmiernego rozciągnięcia powłok brzusznych, co sprzyja powstawaniu przepuklin, zwłaszcza w bliznach pooperacyjnych. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy przepukliny w ciąży. Czy przepuklina w ciąży stanowi zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka? Co robić, gdy u kobiety w ciąży pojawi się przepuklina?
Spis treści
- Przepuklina w ciąży: przyczyny
- Przepuklina brzuszna a ciąża
- Przepuklina pępkowa a ciąża
- Przepuklina udowa a ciąża
- Przepuklina kręgosłupa a ciąża
- Przepuklina pachwinowa a ciąża
- Przepuklina a ciąża: leczenie przepukliny w ciąży
Przepuklina w ciąży objawia się pod postacią uwypuklenia części narządu lub całej tkanki w okolicach pępka, uda, pachwiny lub w bliźnie po cesarskim cięciu. Na przepuklinę w ciąży najbardziej narażone są wieloródki, kobiety zmagające się z nadwagą lub te, które miały w przeszłości cesarskie cięcie.
Przepuklina w ciąży: przyczyny
Przepuklina w ciąży jest wynikiem nadmiernego rozciągnięcia powłok brzusznych przez rozwijające się dziecko. Nacisk na jamę brzucha prowadzi do osłabienia tkanek ją wyściełających. Do zmniejszenia wytrzymałości powłok jamy brzusznej przyczyniają się także wysiłek podczas wypróżnień lub oddawania moczu, nadwaga ciężarnej, a także przewlekłe choroby, w przebiegu których często dochodzi do kasłania czy kichania.
Przepuklina brzuszna a ciąża
Częstym typem przepukliny w ciąży jest przepuklina pooperacyjna, która objawia się wybrzuszeniami w miejscu zagojonych ran. Jeśli ciężarna w przeszłości miała operację pęcherzyka żółciowego, wycięcie wyrostka robaczkowego lub inny zabieg, w trakcie którego doszło do rozcięcia powłok brzusznych, rosnący w czasie ciąży obwód talii może przyczynić się do wystąpienia przepukliny w miejscu cięcia.
Przepuklina pępkowa a ciąża
Najczęstszym rodzajem przepukliny brzusznej w ciąży jest przepuklina pępkowa. Zwykle jest to schorzenie wrodzone, które do czasu ciąży może nie dawać żadnych objawów (wada może być zbyt mała). Dopiero w wyniku nadmiernego rozciągania powłok brzusznych może dojść do osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni brzucha, a w konsekwencji do powiększenia się pierścienia pępkowego. Charakterystycznym objawem przepukliny pępkowej jest guzek w miejscu pępka lub w jego okolicy.
Przepuklina udowa a ciąża
Uwypuklenie w górnej części uda, blisko dolnej części pachwiny, jest wynikiem ucisku na udo. Konsekwencją jest osłabienie struktur kanału udowego i powstanie przepukliny udowej.
Przepuklina kręgosłupa a ciąża
Przepuklina kręgosłupa to potoczne określenie wypadnięcia dysku. W czasie ciąży najbardziej przeciążonym fragmentem kręgosłupa jest odcinek lędźwiowy. Objawem przepukliny kręgosłupa jest ból w krzyżu, który może promieniować do biodra i nogi, w związku z tym utrudnia poruszanie się. Przepuklina kręgosłupa w ciąży jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Przepuklina pachwinowa a ciąża
Przepuklina pachwinowa w czasie ciąży jest wynikiem nacisku na ścianę brzucha. Jej objawem jest charakterystyczne uczucie ciężkości w okolicach krocza.
Przepuklina a ciąża: leczenie przepukliny w ciąży
U kobiet w ciąży, które zmagają się z przepukliną, stosuje się leczenie zachowawcze, którego celem jest niedopuszczenie do pogorszenia się stanu zdrowia ciężarnej. W związku z tym przyszła mama powinna unikać wysiłku fizycznego (np. nie powinna nosić ciężkich zakupów), który może sprawić, że przepuklina będzie widoczna jeszcze bardziej. Ponadto powinna unikać produktów spożywczych, które przyczyniają się do powstawania zaparć.
Ciężarne kobiety nie powinny przyjmować leków przeciwbólowych, dlatego jeśli przepuklinie towarzyszy ból, można zastosować techniki relaksacyjne czy zimne okłady.
Leczenie operacyjne przepukliny jest możliwe po urodzeniu dziecka. Pilna interwencja chirurgiczna jest możliwa tylko wtedy, gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny.
Ciężarna powinna zgłosić się do lekarza, gdy tylko wyczuje małe uwypuklenie, które pojawia się podczas śmiechu lub kaszlu, a znika w trakcie normalnego oddechu. Im wcześniej przepuklina zostanie rozpoznana, tym mniejsze ryzyko jej uwięźnięcia. Jeśli do niego dojdzie, skóra na guzku staje się zaczerwieniona i cieplejsza niż reszta ciała. Pojawią się nudności i wymioty. Stan ten stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
Porady eksperta