Problemy ze snem w CIĄŻY: jak sobie z nimi radzić
Problemy ze snem w ciąży ma większość kobiet. Zasypianie utrudnia duży brzuch, bóle kręgosłupa, niepokój i skurcze łydek. Do tego w nocy często budzisz się i musisz iść do toalety. Jak walczyć z ciążową bezsennością?
Spis treści
Problemy ze snem w ciąży: aktywny tryb życia
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i czujesz się dobrze, nie rezygnuj z pracy, spotkań ze znajomymi, codziennych ćwiczeń odpowiednich do zaawansowania ciąży i tego wszystkiego, co sprawia ci przyjemność (wypady do kina czy teatru, zakupy z przyjaciółkami). Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku. Zwolnij nieco tempo, ale nie rezygnuj z tego, co lubisz. Po aktywnym dniu twój organizm w naturalny sposób będzie domagał się wypoczynku i snu.
Poznaj sprawdzone sposoby na problemy ze snem
Problemy ze snem w ciąży: długie spacery
Świeże powietrze to doskonałe lekarstwo na bezsenność. Jeśli pogoda i twoje samopoczucie na to pozwolą, przebywaj jak najwięcej na powietrzu. Program minimum to wietrzenie sypialni przed snem i codzienny wieczorny spacer, dzięki któremu dotlenisz się i zrelaksujesz. Zapewnij sobie towarzystwo bliskiej osoby – będzie ci raźniej. Spaceruj spokojnie, niezbyt szybko, miarowym krokiem. Ważne, żebyś się nie przeforsowała. Gdy za bardzo się zmęczysz, może być ci trudniej zasnąć.
Problemy ze snem w ciąży: odpowiednie łóżko
Materac w twojej sypialni nie powinien być zbyt miękki, najlepsze są lateksowe z wkładem ze sprężyn woreczkowych – nie deformują się z biegiem czasu i podtrzymują kręgosłup w naturalnym kształcie litery S. Ważne jest też, by kołdra, pod którą śpisz, nie była za gruba. To dlatego, że podczas ciąży kobiecy metabolizm wzrasta, przez co jest ci często gorąco i duszno. Latem wystarczy do przykrycia cienki koc. Przyda się też kilka poduszek – będziesz mogła podkładać je pod brzuch, plecy, ugięte kolana i szukać najwygodniejszej dla siebie pozycji. Warto też zakupić sobie specjalną poduszkę-kojec, zaprojektowaną specjalnie dla kobiet w ciąży.
Problemy ze snem w ciąży: wygodna pozycja
Najlepiej układaj się na lewym boku, z prawą nogą zgiętą w kolanie i podciągniętą pod brzuch (możesz podłożyć pod nią poduszkę albo zwinięty koc). Możesz także podłożyć sobie jasiek pod brzuch albo włożyć go pomiędzy uda. Najważniejsze, byś wybrała pozycję najdogodniejszą dla siebie. Niewskazane jest spanie na wznak. Macica uciska na naczynia po prawej stronie kręgosłupa, co utrudnia krążenie krwi i oddychanie, powoduje spadek ciśnienia i może doprowadzić do niedotlenienia dziecka.
Problemy ze snem w ciąży: lekkostrawna dieta
Wieczorem lepiej nie jedz tłustych i ciężkostrawnych dań. Nie znaczy to, że masz iść spać głodna. Zjedz coś lekkiego, jakiś owoc (najlepszy będzie banan, bo ma magnez, niezbędny do dobrego snu), sałatkę warzywną, jogurt czy ryż z warzywami. Dwie godziny przed snem najlepiej już nic nie jeść. Nie pij wieczorem za wiele, to nie będziesz musiała za często wstawać na nocne wyprawy do toalety. Unikaj kawy, herbaty i coli, bo zawierają pobudzającą kofeinę. Dobrze jest natomiast wypić przed położeniem się do łóżka szklankę ciepłego mleka – uspokaja i usypia. Zaśniesz też jak suseł po naparze z melisy, ale lepiej upewnij się u lekarza, jak często możesz go stosować.
Problemy ze snem w ciąży: unikanie stresu
Gdy sen nie przychodzi, nie leż bezczynnie w ciemnym pokoju, denerwując się tym, że nie możesz zasnąć. Stres pobudzi cię i jeszcze trudniej będzie ci usnąć. Zajmij się czymś. Możesz pochodzić po domu, poczytać książkę, posłuchać muzyki (przez słuchawki), układać zdjęcia w albumie czy przeglądać rzeczy dla maluszka. A gdy nie chce ci się wstawać i robić cokolwiek, oddaj się pozytywnym myślom. Pomyśl o wakacjach, miłych wspomnieniach, wyobraź sobie te wspaniałe chwile, gdy dzidziuś będzie już z tobą. Dobranoc.
miesięcznik "M jak mama"