Poranne nudności w ciąży - jak walczyć z tą przykrą dolegliwością
Jednym z pierwszych objawów ciąży są nudności. Z ich powodu szczególnie trudne bywają poranki. Dlatego tak ważny jest kulinarny początek dnia. Dla większości pań wymioty są najbardziej dokuczliwe w pierwszym trymestrze ciąży. Zazwyczaj zaczynają się około 3-4 tygodnia, a kończą przed 14 tygodniem ciąży, choć niektóre kobiety cierpią na nudności prawie aż do samego porodu.
Mdłości są spowodowane przede wszystkim zmianami hormonalnymi, głównie wzrostem poziomu gonadotropiny. Największe stężenie tego hormonu we krwi jest między 4 a 12 tygodniem ciąży i właśnie wtedy przyszłą mamę męczą nudności. Po 12 tygodniu gonadotropiny jest już znacznie mniej.Przyczyną nudności bywa także stres związany z ciążą lub zmianą sytuacji życiowej.
Mdłości i wymioty po 25 tygodniu ciąży wymagają konsultacji z lekarzem - mogą być objawem cholestazy ciążowej.
Nasilenie objawów może być różne: od niewielkich porannych nudności aż do wyczerpujących wymiotów wymagających leczenia farmakologicznego. To bardzo pogarsza samopoczucie przyszłej mamy. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można złagodzić te przykre objawy lub przynajmniej zmniejszyć ich nasilenie – nie tylko rano, ale także w ciągu dnia.
1. Przekąska przy łóżku może być sposobem na uniknięcie lub złagodzenie nudności
Najskuteczniejszym sposobem jest „zamówienie” przed wstaniem z łóżka małego posiłku. Mogą to być zwykłe herbatniki, mały banan lub szklanka ciepłego mleka (chyba, że jesteś wrażliwa na zapach gotowanego mleka – wtedy powinnaś go raczej unikać). Dobrą poranną przekąską może być także garść suchych płatków śniadaniowych, kilka sucharków lub suchy tost. Przekąskę zjedz powoli, odczekaj w łóżku około pół godziny i dopiero wtedy wstań. Później zjedz prawdziwe, wartościowe śniadanie (patrz ramka). Jeśli nie ma nikogo, kto podałby ci przekąskę do łóżka, przygotuj ją sobie sama wieczorem (np. herbatniki i lekką herbatę lub napar ziołowy w termosie) i postaw na nocnej szafce. Dzięki temu nie będziesz musiała wstawać na czczo.
2. Pożywne śniadanie może zapobiec wymiotom
Powinno zawierać porcję złożonych węglowodanów, błonnika, białka, witamin i składników mineralnych (zwłaszcza wapnia i magnezu). Na kanapki najlepiej wybieraj bogate w błonnik razowe lub wieloziarniste pieczywo, od czasu do czasu jadaj płatki kukurydziane albo musli, nie zapominaj o nabiale (mleko lub jogurt, twaróg, jajko) oraz świeżych warzywach i owocach. Z wędlin najzdrowsze będą chude drobiowe, zwłaszcza z indyka. Jeśli nie lubisz mleka, zjedz jogurt z płatkami zamiast zupy mlecznej z makaronem; owoce możesz zastąpić szklanką soku z pomarańczy (najlepiej świeżo wyciśniętego). Warzywa jadaj sezonowe, takie są najbardziej wartościowe. Zimą, kiedy mało jest świeżych warzyw, warto posypać kanapki kiełkami lub dodać je do twarożku.
Tradycyjne, z kaszą na mleku
- kasza manna na mleku
- kanapka z chleba pełnoziarnistego z margaryną, szynką, sałatą i pomidorem
Dla amatorek pumpernikla
- mleko z płatkami kukurydzianymi
- pumpernikiel z masłem, chudym twarożkiem i szczypiorkiem
Domowe, z jajkiem na miękko
- zupa mleczna z drobnym makaronem
- grahamka z margaryną, jajko ugotowane na miękko, pomidor (bez skórki)
Z wiosennym akcentem
- bułka grahamka z margaryną, 2 plasterki polędwicy drobiowej, kilka listków sałaty, 2 rzodkiewki
- sałatka owocowa z jogurtem naturalnym
3. Aby uniknąć lub złagodzić mdłości, należy dużo pić
Najlepiej 2–3 litry dziennie. Zrezygnuj z wszelkich słodkich napojów (fermentują i niepotrzebnie tuczą), zwłaszcza gazowanych. Najlepsza będzie woda mineralna niegazowana i napary ziołowe. Szczególnie dobre rezultaty daje popij anie małymi łyczkami w ciągu dnia herbatek ziołowych zawierających miętę, rumianek, tymianek, lawendę lub melisę. Wymienione zioła mają działanie rozkurczowe, uspokajające i wspomagające trawienie.
4. Imbir to sprawdzony sposób na nudności
To sprawdzony środek na nudności. Ważne, by stosować świeży korzeń, a nie sproszkowaną przyprawę.
5. Aby uniknąć porannych mdłości, lepiej jeść mniej ale częściej
Lepiej jeść małe posiłki często, tak aby twój żołądek nie był nigdy do końca wypełniony. Szczególnie unikaj obfitych posiłków przed snem - objadanie się na noc może znacznie nasilić poranne mdłości. Nie dopuszczaj również do wystąpienia silnego uczucia głodu: jeśli poczujesz, że zaczyna cię ssać w żołądku, a sytuacja nie pozwala ci zjeść normalnego posiłku, pozwól sobie na małą przekąskę, która zaspokoi pierwszy głód: banana, batonik musli, garść orzeszków.
6. Ostre potrawy mogą nasilać nudności
I to nawet wtedy, gdy masz na nie wielką ochotę. Od tej reguły istnieją odstępstwa: niektórym kobietom pomaga na poranne mdłości zjedzenie np. kiszonego ogórka. Zazwyczaj jednak potrawy ostre lub marynowane podrażniają śluzówkę przewodu pokarmowego i dają efekt przeciwny. Wybieraj dania lekkostrawne, a unikaj tłustych, zwłaszcza smażonych.
7. Niektóre zapachy mogą wzmagać mdłości
Jeśli obserwujesz u siebie wrażliwość na zapachy, unikaj samodzielnego sięgania do lodówki – to bardzo często wzmaga mdłości. Spróbuj się po prostu kimś wyręczyć. Staraj się nie przyrządzać w domu potraw o intensywnym zapachu, np. smażyć cebuli, gotować kalafiora. Jak najczęściej spaceruj na świeżym powietrzu. W ciągu dnia często wietrz mieszkanie, zwłaszcza przed snem.
miesięcznik "M jak mama"