Pocenie się W CIĄŻY - jak zaradzić problemowi
W ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, możesz pocić się bardziej niż kiedyś. Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?
Spis treści
- Pot chroni przed przegrzaniem organizmu
- Stres a pocenie się
- Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem?
- Zapach potu
- Co możesz robić, by czuć się świeżo?
Fakty są takie: pocić musimy się wszyscy, bo jest to jeden z głównych etapów procesu termoregulacji (proces ten zapewnia utrzymanie temperatury ciała na optymalnym poziomie, niezależnie od temperatury otoczenia). Pot jest wydzielany przez rozmieszczone na całej powierzchni skóry gruczoły, których liczba przekracza 4 miliony. Zazwyczaj produkują one 700–900 ml potu na dobę, niekiedy jednak, na przykład podczas wysiłku fizycznego albo wysokiej temperatury otoczenia, jego ilość może zwiększyć się nawet do dwóch litrów.
Pot chroni przed przegrzaniem organizmu
Tak intensywne pocenie się zabezpiecza nas wówczas przed przegrzaniem. Ale spocone ręce, twarz, skóra pod piersiami czy w pachwinach, pot spływający po twarzy czy wilgotne włosy to norma u wielu przyszłych mam, niezależnie od pory roku i panującej temperatury. Pod wpływem hormonów gruczoły potowe pracują bowiem wydajniej, poza tym z powodu większej masy ciała kobiety w ciąży szybciej się męczą, a więc i intensywniej pocą.
Stres a pocenie się
Przyczyną zbyt intensywnego pocenia się, również podczas ciąży, jest stres – pobudzenie układu nerwowego ma negatywny wpływ na pracę gruczołów potowych. „Ciążowa potliwość” to zjawisko normalne, jednak w niektórych przypadkach może być groźna, bo nadmierna utrata wody może doprowadzić do zmniejszenia ilości elektrolitów, niezbędnych do prawidłowej pracy mięśni i nerwów, odpowiadających też za rozprowadzanie wody w tkankach. Jeśli więc bardzo się pocisz, powinnaś pić więcej, by zapobiec odwodnieniu. Poza tym nadmierna potliwość może być powodem problemów ze skórą. Naskórek pod wpływem dużych ilości potu jest bowiem ciągle wilgotny, przez co naruszona zostaje jego warstwa ochronna. Skóra łatwiej się wtedy przesusza.
Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem?
Zapach potu
No i ten zapach! Choć sam pot nie pachnie, to jednak na skórze żyją bakterie, które żywią się jego składnikami – rozkładając pot na czynniki pierwsze, powodują, że zaczyna on nieprzyjemnie pachnieć. Jak się bronić? Metod walki z nadmierną potliwością jest kilka, nie wszystkie jednak można stosować w ciąży.
Co możesz robić, by czuć się świeżo?
- Często wietrz mieszkanie, by nie było w nim za ciepło.
- Bierz prysznic kilka razy dziennie, używając do mycia skóry preparatów hamujących aktywność gruczołów potowych (są sprzedawane głównie w aptekach).
- Stosuj antyperspiranty.
- W odróżnieniu od zwykłych dezodorantów, antyperspiranty na pewien czas hamują pracę gruczołów wydzielających pot (tak działa np. etanol) albo zamykają ujście przewodów potowych (takie działanie mają m.in. sole glinu). Dobry antyperspirant działa przez całą dobę. W ciąży lepsze są te bez alkoholu, gdyż może on wysuszać i podrażniać skórę.
- Noś przewiewne ubrania z naturalnych tkanin – lnu, bawełny. Unikaj odzieży ze sztucznych włókien, które nie przepuszczają powietrza.
- Nie zakładaj też dodatkowych warstw ubrania, by ukryć plamy na plecach czy pod pachami – będziesz pocić się jeszcze bardziej.
- Unikaj kawy i ostrych, mocno doprawionych potraw. Nie jedz gorących dań, nie pij gorących napojów. To wszystko może nasilać pocenie się.
- Staraj się unikać stresujących sytuacji, naucz się relaksować (pomocne są w tym techniki stosowane np. w jodze, których opisy można znaleźć np. na www.joga-joga.pl)
- W aptekach można kupić herbatki ziołowe i preparaty hamujące potliwość. Zanim jednak po nie sięgniesz, upewnij się, że można je stosować w ciąży, a najlepiej skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym.
Zawsze sucho
Nadmierna potliwość najczęściej ustępuje po okresie połogu. Gdyby tak się jednak nie stało, warto odwiedzić specjalistę – silne pocenie się może być bowiem objawem niektórych chorób, np. cukrzycy czy nadczynności tarczycy. Lekarz zdecyduje, co robić dalej. Jeśli przyczyną nie będzie choroba, specjalista może polecić terapię toksyną botulinową. Wstrzyknięcie preparatu w miejsca szczególnie się pocące blokuje działanie nerwów, które docierają do gruczołów potowych – to z kolei zapobiega wydzielaniu potu.