PIERWSZY TRYMESTR CIĄŻY - co jest ważne na początku ciąży

2007-05-07 11:37

Być może od wielu miesięcy o niczym innym nie marzyłaś, jak tylko o tym, by wreszcie zajść w ciążę. A może odwrotnie: akurat w obecnej chwili nie planowałaś potomstwa i twój umysł był (jest) zaprzątnięty zupełnie czym innym. Tak czy inaczej, stało się: jesteś w ciąży. Dowiedz się, co cię czeka w pierwszym trymestrze ciąży.

PIERWSZY TRYMESTR CIĄŻY - co jest ważne na początku ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Pierwszy trymestr ciąży: pierwszy miesiąc
  2. Czego nie można robić w pierwszym trymestrze ciąży? [WIDEO]
  3. Pierwszy trymestr ciąży: drugi miesiąc
  4. Pierwszy trymestr ciąży: trzeci miesiąc

Pierwszy trymestr ciąży: pierwszy miesiąc

Zapłodnione jajeczko dzieli się na komórki, które wszczepiają się w błonę śluzową macicy - kształtują się główne organy, w tym serce. Embrion jest wielkości ziarnka ryżu. Nie miesiączkujesz, ale możesz mieć plamienia lub krwawienia około 11-12 dnia od zapłodnienia, ale to nie miesiączka. Czasem występują nawet trzy kolejne krwawienia w terminach przypadających na normalną miesiączkę. Piersi są nabrzmiałe i wrażliwe. Na cerze mogą pojawić się wypryski, a temperatura ciała wzrasta do 37 st. C. Czasem odczuwasz senność i zmęczenie, a także poranne nudności (czasem mogą trwać cały dzień). Możesz być też drażliwa i mieć wahania nastrojów. Za wszystko odpowiedzialne są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w twoim organizmie. Staraj się odpoczywać i unikać stresu. Zwracaj baczną uwagę na to, co i ile jesz, ma to bowiem wielki wpływ na stan dziecka po urodzeniu, a także na twoje samopoczucie. W pierwszym trymestrze ciąży twoje zapotrzebowanie na energię wynosi ok. 2300 kcal.

Czego nie można robić w pierwszym trymestrze ciąży? [WIDEO]

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Pierwszy trymestr ciąży: drugi miesiąc

Embrion znajduje się teraz w najważniejszej fazie rozwoju, tzw. organogenezie, czyli tworzeniu poszczególnych organów. Zakończy się ona ok. 11 tygodnia ciąży. Oprócz m. in. zalążka mózgu i rdzenia kręgowego, tworzy się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje od ciebie tlen i składniki odżywcze, a także usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii. Około 21 dnia zaczyna bić serce. Pod koniec miesiąca zarodek ma już 1,5 cm długości, od tej pory nazywa się go płodem. Poranne mdłości złagodzi parę sucharków z herbatą. Jedz mniej obfite posiłki, za to więcej razy dziennie. Pij duże ilości płynów. W miarę możliwości odpoczywaj. Organizm zaczyna magazynować zapasy potrzebne do odżywiania płodu, a także karmienia piersią. Prawidłowy przyrost wagi w czasie ciąży to 8-15 kilogramów. Dieta powinna być urozmaicona i bogata w składniki budulcowe oraz witaminy.

Ważne

Lekarze zalecają, byśmy już na kilka miesięcy przed ciążą zażywały codziennie 0,4 mg kwasu foliowego, który zapobiega wadom centralnego układu nerwowego. W pierwszym trymestrze, po konsultacji z lekarzem, możesz zwiększyć tę ilość nawet do 1 mg. Bogate w tę witaminę są m. in. także: soja, ryż i soczewica oraz żółtka jajek, sok z pomarańczy, fasola, cykoria, groszek, zielone warzywa liściaste.

Pierwszy trymestr ciąży: trzeci miesiąc

Dziecko waży już ok. 4 g, mierzy 4 cm (pod koniec miesiąca nawet 7 cm), przy czym połowę długości jego ciała stanowi głowa. Jego ciało staje się wrażliwe na dotyk. „Ćwiczy“ mięśnie, „uczy się“ odruchu ssania. Palce u rąk i nóg są ukształtowane, zaczyna się tworzyć układ kostny. Może już wykonywać niektóre ruchy rączkami i nóżkami. Tworzą się organy płciowe (choć na badaniu USG jeszcze nie można określić płci) i włosy. Już każdy widzi, że jesteś w ciąży. Piersi są coraz większe, otoczka wokół brodawek ciemnieje, może też pojawić się siara (pierwsze mleko).  Do uczucia senności i zmęczenia mogą dołączyć bóle głowy i towarzyszące im wymioty. Nie lekceważ ich i koniecznie idź do lekarza, gdyż mogą świadczyć o podwyższonym ciśnieniu. Masz "zachcianki". Na twarzy moga pojawić się przebarwienia - to ostuda, ale znikną po porodzie - stosuj kremy z filtrem. W 12 tygodniu lekarz zaleci ci wykonanie USG, by sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo oraz ustalić przybliżony termin porodu. Teraz można wykonać pierwsze badania prenatalne.

Zrób to koniecznie

Znajdź dobrego ginekologa, któremu zaufasz! Będziesz go odwiedzała co miesiąc. Skontaktuj się z nim natychmiast, gdy:

  • masz krwotok z dróg rodnych (w tym wypadku natychmiast udaj się do szpitala);
  • odczuwasz bóle w dole brzucha;
  • zauważysz nieprawidłową wydzielinę z pochwy, świąd albo upławy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza