Pęcherz w ciąży: infekcje pęcherza i problemy z popuszczaniem moczu
Mimowolne popuszczanie moczu występuje u wielu kobiet w ciąży. Zwykle nie jest to jednak objaw żadnego schorzenia, tylko skutek uciskania pęcherza przez macicę. Po porodzie problem zwykle znika. W ciąży konieczna jest odpowiednia higiena okolic intymnych, a także, jeśli problem jest nasilony, należy zacząć ćwiczenia mięśni Kegla.
Spis treści
- Pęcherz w ciąży: problemy mają źródło w fizjologii kobiety
- Pęcherz w ciąży: dbaj o higienę intymną
- Infekcje pęcherza w czasie ciąży
Pęcherz w ciąży może sprawiać wiele problemów - nietrzymanie (popuszczanie) moczu, infekcje pęcherza są w tym czasie na porządku dziennym. Gdy zdarza ci się uronić kilka kropel moczu podczas kaszlu, kichania czy dużego wysiłku – możesz być zaskoczona i skrępowana, pewnie też zaniepokojona, zwłaszcza jeśli dotąd nigdy nie miałaś podobnych objawów. Czy ze mną jest coś nie tak? Czy to się leczy? A może już zawsze tak będzie? – zadajesz sobie pytania. Po pierwsze, nie zamartwiaj się na wyrost. Zjawisko wysiłkowego nietrzymania moczu podczas ciąży jest czymś powszechnym – dotyczy ponad połowy kobiet. Nie oznacza poważnego problemu zdrowotnego, a po urodzeniu dziecka zwykle mija jak zły sen. Po drugie, trzeba jednak tych parę miesięcy przeżyć, maksymalnie minimalizując dyskomfort.
Pęcherz w ciąży: problemy mają źródło w fizjologii kobiety
U kobiet spodziewających się dziecka problem nietrzymania moczu nasila się z kilku powodów. Już od pierwszych tygodni ciąży organizm wytwarza znacznie więcej progesteronu – hormonu rozluźniającego mięśnie. Ma to służyć przede wszystkim przygotowaniu ciała do porodu, ale progesteron rozluźnia też mięśnie zwieracza pęcherza, sprawiając, że jest on słabszy i już nie tak szczelny jak dotąd. Dodatkowo powiększająca się macica coraz silniej uciska pęcherz, który znajduje się bezpośrednio pod nią. Wraz z rozwojem ciąży macica coraz bardziej „rozpycha się”, pozostawiając pęcherzowi coraz mniej miejsca.A więc z jednej strony macica uciska pęcherz, a z drugiej – jego korek (czyli zwieracz) jest osłabiony przez hormony. Także mięśnie dna miednicy, które podtrzymują pochwę, macicę i pęcherz, pod koniec ciąży są bardziej rozciągnięte (gdy kobieta nie wykonuje ćwiczeń Kegla), a to dodatkowo osłabia szczelność cewki moczowej. To wszystko sprawia, że w chwilach wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (np. podczas kaszlu, kichnięcia czy głośnego śmiechu) pewna ilość moczu wydostaje się na zewnątrz, powodując nieprzyjemne uczucie wilgoci. Dyskomfort jest tym większy, że mocz wydziela ostrą woń, która – przy niedostatecznej higienie – może być wyczuwalna dla otoczenia. Co wtedy? Po pierwsze, trzeba zadbać o odpowiednią higienę i nawyki, po drugie – jak najszybciej zacząć ćwiczenia mięśni dna miednicy. Dopóki nie odczuwasz żadnych dolegliwości, nie musisz od razu biec z tym problemem do ginekologa, choć przy okazji wizyty na pewno warto o tym wspomnieć. Lekarz zapewne również zaleci ćwiczenia.
Pęcherz w ciąży: dbaj o higienę intymną
Aby problem był jak najmniej dokuczliwy, dbaj o higienę intymną – często zmieniaj podpaski i regularnie się podmywaj. Warto stosować specjalne podpaski Seni Lady albo Tena Lady, które są bardzo chłonne i mają system neutralizujący zapach moczu. Nie ograniczaj ilości wypijanych płynów, pij 2 l dziennie. Ograniczanie picia nie pomoże mięśniom, a może prowadzić do infekcji dróg moczowych. Unikaj napojów i potraw mogących podrażnić pęcherz: kawy (i innych płynów z kofeiną), napojów gazowanych i alkoholi, cytrusów, pomidorów, ostrych przypraw. Jak najczęściej odwiedzaj toaletę – nie czekaj, aż pęcherz będzie wypełniony, idź od razu, gdy poczujesz potrzebę. A najlepiej staraj się uprzedzić organizm: gdy zauważysz, że mocz wydostaje się mimo woli mniej więcej co trzy godziny, staraj się chodzić do toalety, zanim ten czas upłynie. Nie dopuszczaj do zaparć, ponieważ stolec również może uciskać pęcherz, a poza tym mocny wysiłek przy wypróżnianiu osłabia mięśnie dna miednicy.
Infekcje pęcherza w czasie ciąży
Wszystko to wystarcza, o ile nie pojawią się objawy infekcji pęcherza. Należą do nich: częste parcie na mocz, pieczenie przy jego oddawaniu, niemożność opróżnienia pęcherza mimo odczuwania takiej potrzeby, ból w podbrzuszu i mętny, podbarwiony krwią mocz. Gdy wystąpią takie dolegliwości, idź do lekarza, bo może być konieczne stosowanie antybiotyku. Nie lekceważ zakażenia pęcherza, bo jeśli nie zostanie wyleczone, bakterie mogą zaatakować nerki, a infekcja nerek w ciąży może skończyć się przedwczesnym porodem (w III trymestrze).Uwaga: nawet gdy nic cię nie boli, przy nietrzymaniu moczu powinaś go częściej badać, przypadłość ta bowiem sprzyja infekcjom, poza tym zakażenie pęcherza czasami przebiega zupełnie bezobjawowo.
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta