Niepokojące objawy w ciąży
Bóle pleców, nudności czy obrzęki nóg to w ciąży dolegliwości dość powszechne i zwykle nie są powodem do niepokoju. Ale pewne objawy wymagają szybkiej interwencji lekarza. Zwróć uwagę zwłaszcza na krwawienia, nagłe i ostre bóle, świąd i silne obrzęki.
Krwawienie w ciąży
Niewielkie i bezbolesne krwawienia z pochwy – zarówno na początku, jak i na dalszych etapach ciąży – są dosyć częste i nie powinny być przyczyną obaw. Występują zwykle w terminie, kiedy normalnie miałabyś miesiączkę, ewentualnie po stosunku seksualnym lub też bez wyraźnej przyczyny. Zawsze jednak trzeba skontaktować się wtedy z lekarzem.Uwaga! Każde krwawienie, połączone z bólem, może być symptomem poważnego problemu. Wezwij pogotowie lub jak najszybciej pojedź na ostry dyżur, jeśli:
- krwawieniu towarzyszy ból w dole brzucha – w pierwszej połowie ciąży może to być oznaką zagrażającego poronienia, w drugiej krwawienia najczęściej świadczą o tym, że są jakieś problemy z łożyskiem (łożysko przodujące bądź przedwcześnie odklejające się)
- nie czujesz silnego bólu, ale krwawisz jasnoczerwoną krwią – taka krew może świadczyć o łożysku przodującym
- zauważysz brązowawe odchody, ciągłe lub nawracające – mogą być objawem zaśniadu groniastego (zwyrodnienie komórek trofoblastu, uniemożliwiające ciążę).
Ból brzucha w ciąży
Gdy ból jest łagodny i szybko mija, nie musisz od razu biec z tym do lekarza, bo to prawdopodobnie nic groźnego, a np. efekt rozciągania więzadeł. Bądź jednak czujna i dobrze obserwuj swój organizm, by nie przeoczyć prawdziwie alarmujących sygnałów. Uwaga! Reaguj od razu, gdy poczujesz:
- przewlekły ból brzucha, połączony z odczuciem stwardnienia (napięcia) macicy
- ostry ból po jednej lub obu stronach macicy – objawy te mogą zapowiadać kłopoty (ciąża pozamaciczna, poronienie, przedwczesny poród)
- ból podbrzusza o charakterze skurczowym, któremu towarzyszy ból barków i odbytnicy (zwłaszcza podczas oddawania stolca), może oznaczać ciążę pozamaciczną
- ból w górnej części brzucha, w okolicach wątroby, może oznaczać zaawansowane zatrucie ciążowe (gestoza).
Duże obrzęki w ciąży
Wskutek zatrzymania wody i większej ilości krwi oraz ucisku naczyń krwionośnych przez macicę, mogą ci puchnąć dłonie i nogi (zwłaszcza kostki i łydki). Obrzęki te pojawiają się zwykle wieczorem, ale po odpoczynku, zastosowaniu zimnych okładów czy specjalnego preparatu – ustępują. Takie obrzęki nie są powodem do niepokoju.
Uwaga! Szybko zgłoś się do lekarza, jeśli:
- obrzęki są nie tylko na dłoniach i stopach, ale też na twarzy (opuchnięta może być cała twarz) bądź w innych częściach ciała (uda, podbrzusze)
- nie ustępują po dłuższym odpoczynku, np. budzisz się rano opuchnięta, podczas gdy po nocy obrzęki powinny ustąpić
- pojawiły się nagle
- są bardzo dokuczliwe
- masz przy obrzękach wysokie ciśnienie (140/90 mmHg lub więcej)
- obrzękom towarzyszy szybkie przybieranie na wadze. Są to objawy zatrucia ciążowego – choroby, która nieleczona może doprowadzić do tak groźnych konsekwencji jak przedwczesny poród czy zaburzenia w rozwoju płodu.
Uwaga! Jeśli spuchła ci noga (łydka, udo lub pachwina), a opuchnięte miejsce jest bolesne i gorące – może to oznaczać zakrzepowe zapalenie żył głębokich, wymagające również szybkiej interwencji medycznej.
Nagły ból
Wiadomo, że w ciąży może pobolewać to i owo: brzuch, kręgosłup czy głowa. Czasem nie przywiązujesz do tego wagi. Jednak dolegliwości wymienionych poniżej nie wolno ci ignorować:
- ból w klatce piersiowej może być symptomem zatoru płuc (zakrzep krwi w płucach) lub zapalenia opłucnej – oba przypadki wymagają szybkiej interwencji lekarskiej
- ostry ból w pachwinie lub w dole pleców, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dreszcze i gorączka – może świadczyć o infekcji nerek
- ból głowy połączony z podwójnym widzeniem lub błyskami przed oczami – gdy objawy te występują razem, jest duże ryzyko, że cierpisz na groźne zatrucie ciążowe (inaczej: nadciśnienie indukowane ciążą).
Brak ruchów płodu
Pierwsze ruchy dziecka przyszła mama odczuwa między 16. a 20. tygodniem ciąży (w pierwszej ciąży zazwyczaj nieco później niż w następnych). Po upływie 28. tygodnia w określonych porach dnia powinnaś wyczuwać nie mniej niż 10 poruszeń dziecka w ciągu godziny.
Uwaga! Zadzwoń do lekarza lub bez zwłoki jedź do szpitala, jeżeli:
- po 20. tygodniu ciąży nie czujesz żadnych ruchów płodu przez okres 24 godzin
- po 28. tygodniu ciąży w porze zwykle dużej aktywności (wieczorem) odczuwasz mniej niż 10 ruchów na godzinę.
- zauważasz zmianę charakteru ruchów, np. gdy dziecko nie porusza się wieczorem, choć dotąd było o tej porze bardzo aktywne lub na odwrót – gdy nagle gwałtownie „kopie” rano czy przed południem, a zwykle jest to okres małej aktywności. Zmniejszona aktywność lub zmiana jej charakteru może być oznaką tego, że dziecko znalazło się w zagrożeniu – trzeba wówczas szybko zrobić badanie KTG.
Odpływanie płynu z pochwy
Czasem trudno się zorientować, czy duża wilgotność w pochwie i na bieliźnie to skutek częstych w ciąży upławów (niegroźne), mimowolnego popuszczania moczu (niegroźne) czy też pęknięcia pęcherza płodowego i wyciekania płynu owodniowego, co może być już groźne dla dziecka. Oznacza bowiem, że pęcherz płodowy jest nieszczelny i przestał chronić dziecko – bakterie z pochwy mogą zawędrować do macicy i zainfekować je. Dlatego bądź czujna. Jeśli podejrzewasz, że z pochwy zaczęły się sączyć wody płodowe, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Płyn owodniowy najlepiej rozpoznać po charakterystycznym, słodkawym zapachu. W aptekach można też kupić służący do tego domowy test Al-Sense Kit (cena: ok. 50 zł za 3 sztuki).
Wymioty w ciąży
Silne, uporczywe wymioty grożą odwodnieniem organizmu, co jest niebezpieczne dla ciebie i maluszka. Skontaktuj się z lekarzem, zwłaszcza gdy wymiotom towarzyszy gorączka albo biegunka, a także gdy uniemożliwiają przyjmowanie posiłków, powodując spadek masy ciała.
Biegunka w ciąży
Niepokój powinno wzbudzić oddawanie luźnych, półpłynnych stolców częściej niż 2–3 razy dziennie. A gdybyś w stolcu zauważyła krew lub śluz – dzwoń po pomoc medyczną natychmiast. Biegunka pozbawia organizm płynów fizjologicznych, co jest groźne. Aby uzupełnić utracone płyny, być może konieczne będzie podłączenie cię do kroplówki.
Świąd w ciąży
Gdy zaczyna cię swędzieć całe ciało (zwłaszcza wewnętrzne strony dłoni i podeszwy stóp), a nocą staje się to wręcz nie do zniesienia, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że cierpisz na cholestazę ciążową. Jest to zaburzenie funkcjonowania wątroby – dla matki niegroźne, dla dziecka może być nawet śmiertelne. Jeśli lekarz to potwierdzi, twoja ciąża musi być pod stałą obserwacją.
Drgawki w ciąży
Każdy napad drgawek u kobiety spodziewającej się dziecka wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, bo może być symptomem tzw. rzucawki ciążowej (najcięższa postać zatrucia ciążowego). Jeśli pojawią się drgawki, dzwoń po pogotowie, by jak najszybciej wdrożone zostało odpowiednie postępowanie (np. dożylne podanie środków przeciwdrgawkowych).
Wysoka gorączka w ciąży
Jeśli temperatura nie przekracza 37,8ºC i nie masz żadnych innych objawów chorobowych – zadzwoń do lekarza i umów się na wizytę. Jeśli zaś ciepłota ciała przekroczy 38,8ºC, wymagasz natychmiastowego leczenia, zwłaszcza gdy gorączce towarzyszą inne objawy, np. wymioty, dreszcze, ból.
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta