Masaż krocza pozwala uniknąć nacięcia. Instrukcja, jak masować krocze przed porodem
Masaż krocza często pozwala uniknąć nacinania krocza w czasie porodu. Dlatego warto poświęcić mu nieco czasu w ciąży. Dowiedz się, kiedy i jak masować krocze, by uzyskać jak najlepsze efekty i zwiększyć swoje szanse na uniknięcie nacięcia krocza.
Masaż krocza w ciąży, dzięki któremu w czasie porodu można uniknąć nacięcia krocza, staje się coraz bardziej popularny. Jego zadaniem jest uelastycznienie tkanek i rozciągnięcie oraz rozluźnienie okolic pochwy. Masaż krocza sprawi, że łatwiej będzie ci w czasie porodu ignorować uczucie rozciągania, a także słabiej będziesz odczuwać ból. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem masaży skonsultować się ze swoim lekarzem i zapytać, czy nie widzi przeciwwskazań.
Masaż krocza: kiedy najlepiej zacząć?
To, czy masaż krocza przyniesie oczekiwane efekty, zależy od twojej wytrwałości i systematyczności. Powinnaś zacząć masować krocze codziennie przez 5-10 minut od 30-34 tygodnia ciąży, najlepiej po wieczornej kąpieli.
Instrukcja: jak wykonywać masaż krocza?
- rozluźnij mięśnie
- niewielką ilość olejku ogrzej w dłoniach i nanieś na okolicę wejścia do pochwy i na wargi sromowe
- wokół pochwy i wewnątrz niej (do głębokości 2 cm) wykonuj palcem okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (od 3 do 9)
- włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg w kierunku odbytu aż poczujesz pieczenie
- gdy pieczenie minie, ponownie rozpocznij masaż krocza
Możesz też "podszczypywać" tkanki pochwy dookoła ujścia i w jej głębi. Po kilku dniach wykonywania masażu możesz dołączyć drugi palec, a potem kolejne, by z czasem dojść do masażu czterema palcami, co sprawi, że krocze będzie w stanie rozciągnąć się do aż 2/3 obwodu główki dziecka.
Masaż krocza naturalnymi olejkami
Do masażu krocza stosuj naturalne olejki: z awokado, kiełków pszenicy, oliwek czy migdałów. Olejki ułatwiają masowanie i uelastyczniają tkanki. Do oleju można dodać kilka kropli witaminy E w płynie, dostępnej w aptece.
Masaż krocza: w jakiej pozycji?
Najwygodniejsze pozycje do masażu to albo klęk na jednym kolanie z drugą nogą lekko odsuniętą w bok i opartą stopą o podłogę, albo pozycja stojąca z nogą opartą wyżej np. o krzesło. Możesz też usiąść po turecku lub oprzeć się wygodnie, ugiąć nogi i oprzeć całe stopy o podłoże.
Porady eksperta