Leki w ciąży: jakie leki można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży?

2015-04-08 11:09

Które leki w ciąży są bezpieczne? Gdy kobieta jest pewna, że jest w ciąży (nowoczesne testy ciążowe pozwalają stwierdzić to już w dzień po spodziewanym terminie miesiączki), trzeba zrezygnować z łykania wszelkich leków, nawet witamin czy łagodnych leków przeciwbólowych. Nic jednak nie powinno się stać, gdy przyszła mama brała lekarstwa, nie wiedząc jeszcze, że zaszła w ciążę - zwłaszcza jeżeli miało to miejsce w pierwszych dwóch tygodniach od momentu zapłodnienia.

Leki w ciąży: jakie leki można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży?
Autor: Thinkstockphotos.com Zażywanie każdego preparatu należy skonsultować z lekarzem.

Spis treści

  1. Bezpieczne leki w ciąży w przypadku przeziębienia
  2. Witaminy i mikroelementy w ciąży
  3. Leki homeopatyczne w ciąży
  4. Preparaty ziołowe w ciąży
  5. Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe leki w ciąży
  6. Specyfiki na kłopoty trawienne w ciąży

Leki w ciąży od zawsze budzą niepokój przyszłych mam - zupełnie niepotrzebnie. Jeżeli tak zdecyduje ginekolog, kobieta w ciąży może nawet zażywać antybiotyki, choć nie wszystkie są równie bezpieczne. Zwykle lekarze ordynują pacjentkom antybiotyki z grupy penicylin (np. ampicylina, augmentin), nawet na początku ciąży. Unikają natomiast m.in. tetracyklin oraz sulfonamidów (np. biseptol, bactrim). Pod żadnym pozorem nie wolno zażyć na własną rękę specyfiku, który został po poprzedniej kuracji.

Bezpieczne leki w ciąży w przypadku przeziębienia

Przy infekcji wirusowej kobieta w ciąży powinna pozostać w łóżku, pić dużo soków owocowych i zjadać 2-3 ząbki czosnku dziennie. Może zażywać niewielkie dawki wit. C, rutinoscorbinu, wapna. Jeżeli przeziębieniu towarzyszy katar - pomoże inhalacja z naparu majeranku lub sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę ciepłej wody). Aby ułatwić oddychanie, można stosować sztyfty donosowe z eukaliptusem. Przy bólu gardła zalecane jest częste płukanie go wodą z dodatkiem soli lub azulanu albo septosanu. Jeżeli po 2-3 dniach dolegliwości nie mijają, trzeba wezwać lekarza do domu.

Witaminy i mikroelementy w ciąży

Zażywanie każdego preparatu trzeba omówić z ginekologiem. On dobierze odpowiedni środek i dawkę, której należy przestrzegać.

Leki homeopatyczne w ciąży

Wśród lekarzy przeważa pogląd, że są one bezpieczne. Ale ponieważ nie testowano tych specyfików na ciężarnych, zaleca się daleko idącą ostrożność w ich przyjmowaniu.

Ważne

Najniebezpieczniejsze dla rozwijającego się dziecka jest przyjmowanie bez kontroli leków między 3. a 8. tygodniem ciąży. Doprowadzić to może nawet do poronienia lub spowodować wady anatomiczne płodu. W II i III trymestrze płód jest bardziej odporny na działanie medykamentów, ale ostrożność jest również wskazana, gdyż leki mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu już wykształconych narządów.

Preparaty ziołowe w ciąży

W ciąży nie powinno się zażywać preparatów z żeń-szeniem (zawiera niewielką ilość estrogenu) czy dziurawcem (może nasilać przebarwienia skóry). Nawet tak pospolite zioła, jak koszyczek rumianku, kwiat lipy czy liście maliny bywa, że wywołują niepożądane reakcje (rumianek może uczulać, kwiat lipy i liście maliny mogą powodować przekrwienie skóry matki i jednocześnie większy odpływ krwi z łożyska). Stosowanie ziół omówmy z lekarzem.

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe leki w ciąży

Przyszłe mamy muszą ograniczyć ich stosowanie do niezbędnego minimum. W podbramkowej sytuacji najbezpieczniej jest zażyć paracetamol (np.codipar, panadol). Lepiej natomiast nie sięgać po środki z kwasem salicylowym (np. polopiryna, aspiryna) - zażywane często mogą niekorzystnie wpływać na krzepliwość krwi u dziecka.

Specyfiki na kłopoty trawienne w ciąży

Nie należy stosować środków przeczyszczających - mogą czasem sprowokować skurcze macicy. Przy biegunce można zażyć węgiel medyczny lub trilac. Jeśli dolegliwości nie miną przez 48 godzin, zgłośmy się do lekarza.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza