Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży

2017-07-26 10:26

Krwawienie w ciąży to problem u prawie 30 proc. ciężarnych kobiet. Krwawienie z dróg rodnych w ciąży nie musi być groźne, ale czasem może oznaczać problemy niebezpieczne dla ciebie lub dziecka. Dlatego nie wpadaj w panikę, ale nie łudź się też, że krwawienie w ciąży "samo przejdzie". Po prostu zgłoś się do lekarza prowadzącego ciążę i upewnij się, czy twoja ciąża rozwija się prawidłowo. Jakie mogą być przyczyny krwawienia w pierwszej połowie ciąży?

Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com Krwawienie w ciąży to problem u prawie 30 proc. ciężarnych kobiet. Jakie mogą być  przyczyny krwawienia w pierwszej połowie ciąży ?

Spis treści

  1. Krwawienie w ciąży zamiast miesiączki
  2. Krwawienie w ciąży: problemy z szyjką
  3. Zagrożenie ciąży: obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią
  4. Miesiączka w ciąży: czy jest możliwa? [WIDEO]
  5. Krwawienie w ciąży może oznaczać poronienie

Krwawienie w ciąży zawsze powinno skłonić cię do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Zawsze trzeba bowiem ustalić przyczyny krwawienia w ciąży, bo bywa ono sygnałem zagrożenia zarówno dla matki jak i dla płodu. Gdy dochodzi do zapłodnienia, błona śluzowa macicy nie złuszcza się. Dlatego podczas ciąży nie miesiączkujesz. Jednak krwista lub brunatna wydzielina z pochwy może pojawić się na każdym etapie oczekiwania na dziecko.

Krwawienie w ciąży zamiast miesiączki

Do pierwszych krwawień w ciąży często dochodzi wtedy, gdy kobieta jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Zazwyczaj zdarzają się one w dniach, kiedy oczekuje na menstruację lub kilka dni później. Jeśli miewasz skąpe miesiączki, nietrudno je z nimi pomylić, stąd czasem kłopoty z określeniem daty porodu. U niektórych kobiet takie drobne plamienia w terminie kolejnej przypadającej miesiączki mogą powtarzać się nawet trzy- czy czterokrotnie. Najczęściej nie są groźne i nie wymagają leczenia. Aby minęły, zwykle wystarczy odpoczynek i relaks. W twoim przypadku może być jednak inaczej, dlatego odwiedź lekarza (zapewne konieczne będzie badanie ginekologiczne oraz USG). Nie lekceważ nawet drobnego plamienia.

Krwawienie w ciąży: problemy z szyjką

Krwawienie może wywoływać np. nadżerka szyjki macicy, polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe) czy żylaki pochwy. W badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania oraz zasięg. W przypadku nadżerki prawdopodobnie zaleci stosowanie globulek dopochwowych. Żylaków i polipów w zasadzie nie leczy się wcale – polipy mogą z czasem przestać dokuczać, a żylaki zwykle znikają po porodzie. Czasem, zwłaszcza gdy wynik cytologii jest wątpliwy, konieczne jest wykonanie badania kolposkopowego (oglądanie szyjki pod specjalnym mikroskopem), by najpełniej ocenić stan szyjki i wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe.

Zagrożenie ciąży: obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią

Obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią – tego przyszłe mamy obawiają się najbardziej. Na szczęście, taka sytuacja wcale nie musi oznaczać utraty dziecka. Nowoczesna medycyna pozwala szczęśliwie rozwiązać wiele problemów. Często też skuteczny okazuje się wypoczynek i leczenie hormonalne, podtrzymujące ciążę. Przy zagrożeniu poronieniem przez następne miesiące zapewne będziesz podlegała wzmożonej kontroli. Niewykluczone, iż konieczna okaże się rezygnacja z pracy zawodowej, bardziej oszczędzający tryb życia do momentu ustąpienia dolegliwości. Pamiętaj: im poważniej potraktujesz zalecenia lekarza, tym większa szansa na szczęśliwy finał.

Miesiączka w ciąży: czy jest możliwa? [WIDEO]

Miesiączka w ciąży. Czy to możliwe?

Krwawienie w ciąży może oznaczać poronienie

Samoistne poronienie dotyczy aż 15 proc. ciąż. Kobiety, które to spotkało, zazwyczaj w przyszłości bez żadnych problemów rodzą zdrowe dzieci. Poronienie najczęściej nie jest dowodem niczyjego zaniedbania, na pewno też nie jest powodem do obwiniania się. To efekt działania natury, na które nie mamy wpływu. Tak czasami po prostu się dzieje, zwykle dlatego, że płód ma poważne wady genetyczne bądź rozwojowe. Poronienie często nie jest całkowite, dlatego zazwyczaj przeprowadza się tzw. łyżeczkowanie (oczyszczenie) jamy macicy. To konieczne, by usunąć resztki jaja płodowego i uniknąć późniejszych krwawień czy zakażenia. Możliwe, że lekarz zaleci ci badania, które pomogą wyjaśnić, dlaczego doszło do straty ciąży (gdy stało się to pierwszy raz, a ty jesteś osobą zdrową, nie stosujesz żadnych leków, zwykle badania takie nie są konieczne). Jeżeli poronienie się powtarza, konieczne są badania wykluczające różne choroby, na przykład zaburzenia hormonalne, zakażenia, a także badania oceniające czynność tarczycy czy układu krzepnięcia krwi. Wiele kobiet nie radzi sobie emocjonalnie z poronieniem. Wówczas, poza opieką ginekologiczną, wskazana jest pomoc psychologiczna, bo strach przed kolejnym poronieniem, nawet zupełnie nieuzasadniony, może utrudnić ponowne zajście w ciążę. W Polsce działa wiele grup wsparcia, gdzie kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami.

Ważne
  • Nawet niewielkie krwawienie może być sygnałem poważnego problemu (choćby odklejenia się łożyska), a obfite nie musi skończyć się źle.
  • Brak dolegliwości bólowych nie oznacza, że krwawienie jest niegroźne.
  • Krwawienie może być niewidoczne. Tak zdarza się na przykład przy odklejeniu się łożyska i tylko ginekolog rozpozna wtedy problem. Dlatego tak istotne jest zgłaszanie się na kontrolne wizyty, a także badanie po urazie (np. wypadku samochodowym – częstej przyczynie odklejenia się łożyska).
  • Nawet przy niewielkim krwawieniu występującym w czasie ciąży, jeśli masz grupę krwi o ujemnym czynniku Rh, powinnaś otrzymać immunoglobpinę anty-D. To powinno zapobiec rozwojowi konfliktu serologicznego w następnych ciążach.
  • W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym w szpitalu otrzymasz nie tylko leki dla siebie (na przykład przeciwskurczowe, by zatrzymać akcję porodową), ale i dla dziecka. Przyspieszą dojrzewanie pęcherzyków płucnych, by malec mógł samodzielnie oddychać po przyjściu na świat.
  • Gdy plamisz czy krwawisz, nie wpadaj w panikę, ale postaraj się zaobserwować, ile faktycznie krwi straciłaś. To niezwykle cenna informacja dla lekarzy – pozwoli podjąć decyzję o kolejności postępowania, specjalistycznych badaniach i leczeniu (choćby niedokrwistości spowodowanej utratą krwi)

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza