Krwawienie implantacyjne nie jest objawem ciąży
Krwawienie implantacyjne (inaczej plamienie implantacyjne) to widoczny, fizjologiczny objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Krwawienie implantacyjne nie jest jednak uważane za objaw ciąży, nie każda kobieta go doświadcza. Kiedy mówimy o krwawieniu implantacyjnym? Jakie są objawy krwawienia implantacyjnego?
Spis treści
- Krwawienie implantacyjne: przyczyny
- Krwawienie implantacyjne - co oznacza?
- Krwawienie implantacyjne: objawy
- Krwawienie implantacyjne: postępowanie
Krwawienie implantacyjne występuje zazwyczaj około tygodnia (6-7 dni) po zapłodnieniu, czyli między owulacją a terminem spodziewanej miesiączki. Krwawienie implantacyjne może pojawić się też później - do 12 dnia po jajeczkowaniu. I to jest powód, dla którego wiele kobiet myli je z krwawieniem miesięcznym.
Krwawienie implantacyjne: przyczyny
Krwawienie implantacyjne jest fizjologicznym objawem zapłodnienia, jednak nie występuje u wszystkich kobiet. Dochodzi do niego, gdy zagnieżdżający się w macicy zarodek trafi na naczynie krwionośne, uszkadzając jego ścianę. Nie jest o to trudno, bo w tym czasie, pod wpływem progesteronu i estrogenów, błona śluzowa macicy jest znacznie przekrwiona.
Sprawdź: Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jak rozpoznać ciążę? [TEST]
Krwawienie implantacyjne - co oznacza?
Krwawienie implantacyjne: objawy
Krwawienie implantacyjne nie daje żadnych specyficznych objawów, oprócz tego, że powoduje niewielkie brudzenie lub plamienie. Krwawieniu implantacyjnemu nie towarzyszy ból podbrzusza, nie pojawiają się też skrzepy krwi.
Krwawienie implantacyjne: postępowanie
Krwawienie implantacyjne powinno cię skłonić do czasowego ograniczenia aktywności fizycznej i seksualnej. Jeśli krwawienie implantacyjne przedłuża się lub pojawiają się inne objawy, np. ból podbrzusza czy skrzepy, skontaktuj się ze swoim ginekologiem.
Porady eksperta