Katar w ciąży. Domowe sposoby najlepsze na katar w ciąży
W ciąży nawet zwykłej aspiryny nie można wziąć. Katar w ciąży leczymy domowymi sposobami. Herbatki, inhalacje i dużo odpoczynku.
Katar w ciąży trzeba leczyć łagodnie. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze czyli do 12. tygodnia ciąży przyjmowanie leków należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
Gdy do kataru dołączy silny kaszel, gorączka lub kiedy wydzielina z nosa zmieni się w ropną nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Gdy masz katar w ciąży, nie możesz sięgać, jak wcześniej, po aspirynę, ibuprofen czy naproxen. Bezpieczniej jest również unikać obkurczających śluzówkę kropli do nosa - jeśli nie możesz się bez nich obejść, stosuj je co najwyżej przez 3-4 dni. Nie dla ciebie są teraz również środki typu sudafed, gripex, acatar czy cirrus.
Spis treści
Jak leczyć katar w ciąży?
Trzeba pozostać w domu, dużo odpoczywać, pić sporo płynów i koniecznie dobrze wietrzyć mieszkanie, co złagodzi stan podrażnionych śluzówek i zapchanego nosa. Zamiast kropli do nosa używaj sprejów z wodą morską. Warto też nauczyć się płukać nos. Można do tego celu wykorzystać wodę morską lub roztwór soli fizjologicznej. Przy katarze w ciąży można robić inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Najlepiej wybrać do tego celu olejki: eukaliptusowy i miętowy.
Katar i gorączka - co robić w ciąży
Jedynym lekiem, który bezpiecznie można przyjmować jest paracetamol w dawkach zalecanych przez producenta. Gorączkę obniżą także herbatki ziołowe z czarnego bzu i lipy.
Wyrzucaj zużyte chusteczki do zamykanego kosza lub sedesu, wsunięte pod poduszkę są siedliskiem zarazków.
Można również pić herbatę z miodem oraz cytryną. Jeśli gorączka jest dość wysoka dozwolone jest ochładzanie ciała w chłodnej kąpieli, a także zimne okłady na czoło i owijanie łydek zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Jeśli kobietę boli gardło - może sięgnąć po pastylki do ssania. Większość jest w ciąży dozwolona, ale zawsze trzeba poradzić się farmaceuty przed kupieniem konkretnego preparatu. Kaszel można łagodzić domowym syropem z cebuli czosnku. Dobry jest również syrop prawoślazowy. Kaszel łagodzą także inhalacje z dodatkiem naparu z podbiału lub tymianku.
Przepis na syrop z cebuli
Pokrojoną w plastry cebulę zasyp cukrem, by puściła sok, który kilka razy dziennie będziesz popijać po łyżce.
Porady eksperta