Jakie dolegliwości są typowe dla CIĄŻY?
Ciąża wiąże się z różnymi dolegliwościami. Zwykle są one niegroźne, ale niestety bardzo uciążliwe. Kobiety w ciąży najczęściej narzekają na nudności, bóle pleców, obrzęki nóg i rąk, a także zgagę. Na szczęści są sposoby by złagodzić większość z nich.
Mdłości, kłopoty z pęcherzem, obrzęki – to typowe dla ciąży dolegliwości. Co jeszcze może ci dokuczać w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Nudności i wymioty - jedne z pierwszych objawów ciąży
Nudności i wymioty – to reakcja organizmu na wzrost stężenia hormonów: progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Choć zwykło się mówić o nudnościach porannych, często także występują w ciągu dnia i wieczorem. Zwykle ustępują po I trymestrze, ale u niektórych kobiet trwają przez całe 9 miesięcy!
Niektórym przyszłym mamom pomagają herbatki z melisy, rumianku, a zwłaszcza imbiru. Zaleca się też jeść często (5–6 razy dziennie), ale niewiele, a lekkie śniadanie (sucharki, tosty) zjadać w łóżku, zanim jeszcze się z niego wstanie. Gdy dolegliwości są bardzo uciążliwe, lekarz może zalecić stosowanie leków.
Niepokojące są bardzo silne i częste wymioty, bo mogą prowadzić do odwodnienia organizmu – wtedy koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.
Kłopoty z pęcherzem mogą się pojawić około 6 tygodnia ciąży
Uczucie parcia na pęcherz i konieczność częstego korzystania z toalety (nawet co 20 minut) to również jeden z pierwszych objawów ciąży – może pojawić się ok. 6 tygodni po zapłodnieniu. Wiąże się to ze wzrostem poziomu hormonów (progesteronu i estrogenów) i powiększeniem się macicy, która jest wtedy nisko w miednicy i uciska pęcherz moczowy, zmuszając przyszłą mamę do nieustannych wycieczek do WC. Wraz z rozwojem ciąży macica podnosi się i mniej uciska pęcherz, dopiero pod koniec ciąży – już bardzo duża – obniża się ponownie, rozpychając się tak, że pęcherzowi pozostaje niewiele miejsca. Uciskany pęcherz robi się mały, szybciej się więc wypełnia i musi być częściej opróżniany.
Częste bieganie na siusiu jest dość irytujące i kłopotliwe, zwłaszcza gdy jest się poza domem, ale to nic niepokojącego. Niewiele też można na to poradzić, co najwyżej robić ćwiczenia Kegla, by poprawić napięcie mięśni wokół cewki moczowej, a gdy są słabe i zdarza się popuszczanie moczu, warto po prostu nosić wkładki lub podpaski, by nie zamoczyć bielizny i ubrania.
Popuszczaniem moczu w tym okresie nie trzeba się przejmować, to zjawisko dość częste i normalne. Mimo konieczności częstego siusiania, nie ograniczaj ilości wypijanych płynów, aby nie doprowadzić do zakażenia układu moczowego.
Obrzęki nóg i rąk występują w drugiej połowie i pod koniec ciąży
Występują zwykle wieczorem. Puchną zwłaszcza okolice kostek nóg oraz dłonie. To skutek zatrzymania w organizmie wody, a dzieje się tak z kilku powodów, m.in. dlatego, że organizm magazynuje wodę, by zniwelować straty płynów ustrojowych w razie nadmiernej utraty krwi podczas porodu. Poza tym w zaawansowanej ciąży duża macica uciska żyły biodrowe, utrudniając odpływ krwi z nóg do serca – część wody z tej krwi przenika do tkanek miękkich i tworzy tzw. obrzęki zastoinowe.
Co pomaga? Jak najczęstsze odpoczywanie z nogami uniesionymi w górę, unikanie długiego stania i ciężkich prac, picie dużej ilości płynów, ograniczenie spożycia soli. Doraźnie pomagają zimne okłady, kąpiele i nacieranie nóg preparatami chłodzącymi. Obrzęki nóg i dłoni, które ustępują po odpoczynku, nie są niepokojące, ale jeśli puchną również inne części ciała (twarz, uda, podbrzusze) albo obrzęki nie ustępują i bardzo dokuczają, towarzyszy im szybki przyrost wagi i wzrost ciśnienia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Mogą to być bowiem objawy tzw. nadciśnienia indukowanego ciążą – groźnej choroby zwanej dawniej zatruciem ciążowym.
Bóle pleców zdarzają się w ciąży bardzo często
Podczas ciąży stawy krzyżowo-biodrowe, które zazwyczaj są nieruchome, zaczynają się rozluźniać, by umożliwić łatwiejsze przejście dziecka podczas porodu. To oraz powiększony brzuch zaburzają u ciężarnej kobiety poczucie równowagi.
By temu zapobiec, kobieta często odwodzi ramiona do tyłu i zgina szyję. Skutkiem tego jest znaczne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców, napięcie mięśni pleców oraz ból. Aby go zmniejszyć, przede wszystkim warto wykonywać odpowiednie ćwiczenia (np. tzw. koci grzbiet) albo regularnie pływać. Trzeba unikać długiego stania, a jeśli konieczne jest długie siedzenie – to w takiej pozycji, by podparte były plecy, ręce (na podłokietnikach) i stopy (na podnóżku). Podnosząc coś ciężkiego z ziemi, należy ugiąć kolana i przykucnąć, a nie zginać się w pasie. Warto również zadbać o dobre obuwie – najlepiej na szerokich obcasach o wysokości 3–4 cm. Niewskazane są zarówno wysokie obcasy, jak i buty zupełnie płaskie. Ból pleców skutecznie uśmierza też stosowanie specjalnego pasa ciążowego (można zapytać o niego lekarza). No i trzeba zapobiegać nadmiernemu przybieraniu na wadze, bo dodatkowe kilogramy tylko niepotrzebnie obciążają kręgosłup.
Zgaga - częsta dolegliwość ciążowa
Piekący ból w przełyku i za mostkiem, któremu towarzyszy przykry, kwaśno-gorzki posmak – to również zmora wielu kobiet w ostatnich miesiącach ciąży (a nawet przez całą!). Zgaga powstaje dlatego, że pod wpływem wzrostu poziomu progesteronu rozluźnia się zwieracz przełyku i treść żołądkowa cofa się (tzw. refluks żołądkowo-przełykowy), wywołując przykre dolegliwości.
Aby je zmniejszyć, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dietę – unikać potraw tłustych, smażonych, kwaśnych, czekolady, kawy i herbaty. Ważne, by jeść często, ale niewiele, długo przeżuwając każdy kęs, a po posiłku nie odpoczywać na leżąco. Także w nocy najlepiej spać w pozycji półsiedzącej, z wyżej uniesioną głową. Domowe sposoby na zgagę to: picie świeżego mleka, picie naparu z imbiru, mięty lub rumianku albo gęstego kisielu z siemienia lnianego. Można także stosować niektóre leki dostępne bez recepty, np. Rennie.
Zgaga nie jest groźna, ale jeśli towarzyszą jej silne wymioty i utrata wagi – zgłoś się do lekarza.
Żylaki pojawiają się III trymestrze ciąży
Znacznie powiększona w III trymestrze ciąży macica utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych, której w ciąży jest o wiele więcej niż wcześniej (o ok. 2,5 litra). Zalegająca w nogach krew „rozpycha” żyły, a dodatkowo rozszerzają się one pod wpływem większej ilości progesteronu. Skutkiem tego są brzydkie i bolesne zgrubienia występujące głównie na łydkach, ale nie trzeba się nimi martwić, bo po ciąży ustąpią same i nie będzie po nich śladu.
Ulgę przynosi stosowanie specjalnych żeli i kremów, noszenie rajstop przeciwżylakowych, częste unoszenie nóg w górę (podczas odpoczynku). Dobrze zrobi ci również ruch – regularne spacery czy pływanie.
Gdy dolegliwości związane z powstaniem żylaków staną się bardzo dokuczliwe, ból nasila się, a uczucie ciężkich nóg nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być zapowiedź zakrzepowego zapalenia żył.
Tkliwość piersi - to efekt działania hormonów w ciąży
To także jedna z najwcześniejszych oznak ciąży, pojawia się już ok. 3.–4. tygodnia. Wzrost poziomu estrogenów i progesteronu sprawia, że piersi przygotowują się do karmienia. Następuje szybki rozwój kanalików mlecznych, rozszerzają się naczynia krwionośne, piersi robią się większe, są obrzmiałe i tkliwe, czyli nadwrażliwe na dotyk, który często może sprawiać ból. Niewiele można z tym zrobić, po prostu trzeba na piersi uważać i chronić je przed urazami (powiedz o tym swojemu partnerowi). Od razu kup też większy, wygodny biustonosz, nieuciskający piersi, a jednocześnie dobrze je podtrzymujący.
miesięcznik "M jak mama"Porady eksperta