Hemoroidy w ciąży: piekący problem
Hemoroidy w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. O tym, że masz problem może świadczyć krew na papierze oraz ból i pieczenie w okolicy odbytu. Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów w ciąży? Czy można ich uniknąć? I jakie są bezpieczne sposoby na hemoroidy w ciąży?
Spis treści
- Hemoroidy w ciąży: przyczyny
- Hemoroidy w ciąży: profilaktyka
- Sposoby na hemoroidy w ciąży
- Hemoroidy w ciąży: leczenie
- Czym są hemoroidy [wideo]
Hemoroidy w ciąży to problem, z którym boryka się prawie połowa kobiet. Przyczyną są problemy z regularnym wypróżnianiem się i częste zaparcia. Wpływ na to mają hormony - aktywniejsze w ciąży, które sprawiają, że trawienie i wydalanie u ciężarnych przebiega wolniej. Do tego dochodzi ucisk powiększającej się macicy na jelita i żyły jamy brzusznej. Utrudnia to odpływ krwi z miednicy oraz nóg. I problem gotowy.
Hemoroidy w ciąży: przyczyny
To inaczej guzki krwawnicze, znajdujące się w błonie podśluzowej w kanale odbytu. Wyglądają jak małe poduszeczki, gęsto utkane z naczyń krwionośnych. Poprawiają szczelność odbytu, dzięki czemu gazy, które powstają w jelitach w trakcie trawienia pokarmu, nie wydostają się na zewnątrz.
Czasem się zdarza, że hemoroidy ulegają nadmiernemu powiększeniu. Wtedy dają o sobie znać. Niestety, boleśnie. Zaczynasz coraz częściej odczuwać swędzenie okolic odbytu.
Potem dochodzą krwawienia z przeciążonych i nabrzmiałych żył otaczających mięśnie zwieracza.
A progesteron (czyli hormon, którego twój organizm produkuje teraz bardzo dużo) sprawia, że ścianki żył stają się mniej sprężyste. Przez to właśnie łatwo się rozszerzają, a guzki zaczynają pękać i krwawić.
Hemoroidy w ciąży: profilaktyka
Przede wszystkim zadbaj o prawidłowe wypróżnienia. Jeśli zaparcia pojawiają się już w pierwszych miesiącach ciąży, jak najszybciej zmień dietę.
Po pierwsze, dużo pij. Płyny rozluźniają masę kałową, ułatwiając tym samym jej wydalanie.
Po drugie, postaw na pokarmy zawierające błonnik. Te cudowne włókna roślinne wędrują przez cały układ pokarmowy i nie ulegają strawieniu, za to wchłaniają toksyny oraz wodę. Jedz zatem dużo warzyw i owoców, ciemne pieczywo, brązowy ryż i kasze. Na przekąskę między posiłkami wybieraj zaś suszone śliwki, morele, jabłka, kiwi i figi.
Stosując się do tych prostych zaleceń, już po kilku dniach zauważysz, że twoje jelita pracują dużo szybciej i masz mniejsze kłopoty z wypróżnianiem. Może nawet wkrótce zapomnisz, co to zaparcia, i unikniesz kłopotów z hemoroidami albo przynajmniej opóźnisz ich pojawienie się.
Sposoby na hemoroidy w ciąży
Gdy nie udało ci się ustrzec przed hemoroidami, teraz, podczas ciąży, zadbaj przede wszystkim o regularne wypróżnianie. Ale nie przesiaduj długo w toalecie, ponieważ to powoduje nacisk na i tak już nadmiernie rozszerzone żyły i w rezultacie mogą pojawić się następne guzki.
Miejsca, które cię bolą i pieką, przemywaj zimną wodą z mydłem w płynie przeznaczonym dla kobiet w ciąży. Dobre efekty daje też napar z kory dębu, który działa przeciwzapalnie. W aptece znajdziesz też gotowy żel ziołowy do higieny odbytu.
Warta polecenia jest maść nagietkowa, która dobrze nawilża i wzmacnia skórę.
A przy krwawiących hemoroidach ulgę przyniosą ciepłe okłady z wilgotnej torebki herbaty. Herbaciane liście zawierają bowiem kwas taninowy, który działa ściągająco i zasklepia niewielkie ranki.
Nieprzyjemne objawy może też złagodzić ciepła kąpiel, ale musi być ona krótka, najwyżej 10–15 minutowa. Natomiast wszelkie nasiadówki są w ciąży przeciwwskazane.
- Podczas wypoczynku unoś nogi powyżej tułowia. Po kilkunastu minutach ból i swędzenie powinny być mniej dokuczliwe. Dbaj także o aktywność fizyczną i gimnastykuj się. Ruch nie tylko pozwala się zrelaksować, ale też zapobiega problemom z trawieniem.
- By zmniejszyć obrzęk, możesz zrobić sobie okład z kostek lodu lub użyć specjalnych żelowych nakładek (są do kupienia w aptece), które po schłodzeniu przykłada się na okolice odbytu.
Hemoroidy w ciąży: leczenie
Jeśli jednak objawy nie mijają, wybierz się do apteki. Farmaceuta podpowie ci, które maści lub czopki doodbytnicze możesz bezpiecznie stosować.
Większość tych środków zawiera składniki naturalne, głównie wyciągi z kasztanowca i rutyny. Jednak lepiej upewnij się, czy dany lek nadaje się dla kobiet ciężarnych. Informację taką znajdziesz na opakowaniu preparatu lub w ulotce informacyjnej.
Jeśli jednak hemoroidy nadal spędzają ci sen z powiek, koniecznie wybierz się do lekarza. Specjalistą, który zajmuje się takimi problemami, jest proktolog.
Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana, to żadne maści i czopki ci nie pomogą. Wówczas lekarz może zalecić skleroterapię (czyli wstrzyknięcie leków, powodujących zwłóknienie guzków), założenie specjalnych gumek zaciskowych wokół guzka albo koagulację promieniami podczerwonymi albo ultrafioletowymi.
Jednak tych metod raczej nie stosuje się podczas ciąży, chyba że w bardzo zaawansowanej chorobie.
Na szczęście, zwykle kilka miesięcy po porodzie hemoroidy samoistnie zanikają. Mają, niestety, tendencję do odradzania się podczas kolejnych ciąż czy długo utrzymujących się zaparć.
Czym są hemoroidy [wideo]
Hemoroidy to poszerzenie naczyń żylnych w odbytnicy, w końcowym odcinku odbytu. Te naczynia żylne ma każdy z nas. Jednak problem zaczyna się wtedy, kiedy pojawia się zwiększone ciśnienie w układzie właśnie tych naczyń żylnych, kiedy dochodzi do zastoju krwi w tej okolicy lub do nieprawidłowości w budowie naczyń. Co jest przyczyną powstawania hemoroidów? Czy można zapobiegać ich pojawianiu się? Na te pytania odpowiada nasz ekspert - chirurg Jacek Waligóra ze Szpitala Medicover w Warszawie.
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta