Dziecko w brzuchu mamy - co robić, by było mu dobrze

2007-08-06 4:13

W okresie ostatnich trzech miesięcy przed przyjściem na świat dziecko ma już zdolność uczenia się i zapamiętywania. Znajomość przyzwyczajeń malucha może bardzo pomóc w opiece nad nim.

Dziecko w brzuchu mamy - co robić, by było mu dobrze
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Mała przestrzeń
  2. Kołysanie
  3. Pozycja embrionalna
  4. Półmrok
  5. Ciepła kąpiel
  6. Zapach
  7. Bicie serca mamy
  8. Głos matki

Choć świadomie nie pamiętamy czasu, kiedy kołysaliśmy się wewnątrz brzucha mamy, nasz organizm zapamiętał te komfortowe warunki bardzo dokładnie. Noworodek bezpieczniej czuje się w środowisku, którego niektóre cechy już zna. Dlatego warto wiedzieć, co maluch zapamiętuje przez ostatnie trzy miesiące ciąży, aby wykorzystując tę wiedzę, ułatwić mu adaptację w nowym środowisku.

Mała przestrzeń

Maluch przyzwyczajony jest do ciasnoty, dlatego bezpieczniej czuje się w małym łóżeczku, wózku, okryty, a nawet dość ciasno opatulony kocykiem lub rożkiem. Pozostawiony na dużej przestrzeni, czuje się niepewnie, jest podenerwowany i niespokojny.

Kołysanie

Nie jest tajemnicą, że dziecko szybciej uspokoi się i zaśnie, kiedy mama ukołysze je do snu na rękach, w wózku lub w kołysce. Dzieci kołysane lepiej radzą sobie z adaptacją do życia poza organizmem mamy, lepiej rozwijają się pod względem fizycznym i psychicznym.

Pozycja embrionalna

Po urodzeniu dziecko przyjmuje pozycję, w jakiej przez dziewięć miesięcy przebywało wewnątrz brzucha mamy. Takie ułożenie ciała (podkurczone rączki i nóżki) przynosi mu rozluźnienie i ułatwia zasypianie.

Warto wiedzieć

Większość upodobań sprzed narodzin pozostaje w nas przez całe życie. Jako dorośli znajdujemy relaks w bujanym fotelu czy hamaku, a kojąco i usypiająco działa na nas rytmiczne kołysanie pociągu. Uczucie bezpieczeństwa zapewnia nam także przytulne okrycie ciała kocem oraz dyskretne, przytłumione światło.

Półmrok

Dziecko w organizmie mamy rozwija się w mroku i nie ma zbyt wielu okazji do odbierania bodźców wzrokowych. Pamięć tego doświadczenia powoduje, że w chwilach odpoczynku i wyciszenia, kiedy maluch ma czuć się bezpiecznie i przytulnie, preferuje przyciemnione światło (ale nie ciemny pokój!).

Ciepła kąpiel

Noworodki ją po prostu uwielbiają. Kojące działanie wody jest wynikiem zapamiętania środowiska wodnego jeszcze z okresu prenatalnego. Warto więc wykorzystać cowieczorną kąpiel do umacniania więzi z dzieckiem, zabawy, poznawania siebie nawzajem.

Zapach

Noworodek zaraz po urodzeniu rozpoznaje matkę po zapachu – zapewnia mu to poczucie bezpieczeństwa, wypływającego z obcowania z czymś, co jest już znane i rozpoznawane.

Bicie serca mamy

Dziecko najlepiej pamięta dźwięk uderzeń serca mamy oraz odgłosy związane z pracą jej narządów wewnętrznych. Gdy noworodki słyszą nagranie z biciem ludzkiego serca, uspokajają się, rozluźniają, lepiej oddychają, jedzą i śpią.

Głos matki

Nie chodzi tutaj tylko o jego barwę. Noworodek uspokaja się, słysząc piosenkę śpiewaną często przez mamę, kiedy jeszcze była w ciąży. Kojarzy także powtarzane przez nią utwory literackie, powiedzenia. Warto wiedzieć, że dziecko przedkłada głos matki nad jakikolwiek inny głos, oraz woli dźwięk mowy ludzkiej od każdego innego dźwięku w swoim otoczeniu. Noworodek zapamiętuje także głosy osób, z którymi mama często miała kontakt w ciąży. Słysząc je, czuje się bezpieczniej, jest spokojniejszy i skory do zabawy.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza