Duszności, zawroty głowy, omdlenia w ciąży
Wiele kobiet w oczekiwaniu na dziecko odczuwa duszność, zawroty głowy, bywa, że mdleją, mają obrzęki nóg, zaburzenia rytmu i kołatanie serca. Te dolegliwości wynikają z przesunięcia przepony i ucisku rozwijającej się ciąży na narządy wewnętrzne, w tym serce.
Ciąża to okres, kiedy dochodzi do wielu zmian w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Przede wszystkim o 40-50 proc. zwiększa się ilość krwi krążącej w organizmie. By ją przepompować, serce musi przyśpieszyć pracę - przed porodem nawet o 10-20 uderzeń na minutę. Ponieważ przybywa głównie osocza, krew jest rozrzedzona, mówi się o fizjologicznej niedokrwistości ciężarnych. Wraz z rozwojem płodu serce matki stopniowo się powiększa, zwłaszcza jego lewa komora. Jego masa rośnie proporcjonalnie do wzrostu ciężaru ciała matki i płodu. Rozszerza się też średnica naczyń wieńcowych. Po rozwiązaniu, gdy zostanie wyłączone krążenie łożyskowe, serce kobiety zmniejsza się, ale w okresie laktacji nadal jest większe niż przed ciążą. Po porodzie zmniejsza się też ilość krwi krążącej w żyłach. Po rozwiązaniu zmiany hormonalne i zaburzenia krzepnięcia mogą sprowokować zakrzepicę. Dlatego kobieta musi jak najszybciej zacząć chodzić.
Gdy ciśnienie rośnie
10-15 proc. kobiet w ciąży ma nadciśnienie tętnicze. Zwykle w ciągu 1-3 tygodni po rozwiązaniu ciśnienie powraca do prawidłowych wartości. Bywa jednak, że w ciąży ujawnia się nadciśnienie, które rozwinęło się wcześniej. Jeśli nie będzie leczone, może dojść do tzw. stanu przedrzucawkowego lub rzucawki - groźnych dla matki i dziecka. Jak poznać, czy wzrost ciśnienia jest fizjologiczny, czy zwiastuje chorobę? Za nadciśnienie w ciąży uważa się takie ciśnienie, które w 2. i 3. trymestrze przekracza 140/90 mmHg lub gdy wzrośnie - w porównaniu z okresem przed ciążą - o 25/15 mmHg.
Uwaga: Podczas pomiaru ciśnienia kobieta nie może leżeć na wznak, bo powiększona macica uciska żyłę główną, dając zaniżony wynik.
Porady eksperta