Dolegliwości w ciąży - typowe czy niepokojące
Na różnych etapach ciąży możesz odczuwać wiele dolegliwości. Niektóre z nich, jak zgaga, nudności, skurcze łydek, swędzenie odbytu czy popuszczanie moczu są całkiem normalne. Inne - jak obrzęki całego ciała, krwawienie czy swędzenie skóry - mogą być powodem do niepokoju. Zobacz, jakie dolegliwości mogą ci dokuczać w każdym trymestrze ciąży.
Dolegliwości w ciąży: 1. trymestr (od 1. do 13. tygodnia ciąży)
Niektóre kobiety zaraz po zapłodnieniu czują, że są w ciąży, ale dla większości pierwszą jej oznaką jest zatrzymanie miesiączki. Gdy swoje przypuszczenia potwierdzisz testem, czeka cię odtąd 9. niezwykłych miesięcy, podczas których rozwija się twoje dziecko. Dla tego rozwoju zasadniczy jest pierwszy trymestr – już po 8. tygodniach od zapłodnienia uformowane są zawiązki wszystkich narządów dziecka!
To mieści się w normie:
- Nudności, wymioty - choć zwane porannymi, mogą dokuczać przez cały dzień, zwykle połączone są z niechęcią do pewnych smaków i zapachów, także wcześniej lubianych.
- Tkliwość piersi - stają się one pełniejsze, ciężkie i lekko obrzmiałe. Czujesz, że są napięte i bardziej wrażliwe na dotyk, co wiąże się z większą bolesnością przy ucisku.
- Zmęczenie i senność – możesz odczuwać skrajne zmęczenie, znużenie i trudne do opanowania ataki senności. To reakcja organizmu na burzliwe zmiany hormonalne.
- Częste oddawanie moczu – przekrwienie układu moczowego (spowodowane przez hormony ciążowe) oraz powiększenie macicy, która jest wtedy nisko w miednicy i uciska pęcherz moczowy, sprawiają, że musisz częściej odwiedzać toaletę.
- Zgaga – pod wpływem progesteronu następuje rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem i cofanie się treści żołądkowej, czego efektem jest uczucie kwaśnego posmaku i piekący ból w przełyku, gardle oraz za mostkiem.
- Zaparcia – to także skutek działania progesteronu, który osłabia mięśnie jelit, przez co funkcjonują one mniej sprawnie. Kłopoty z wypróżnianiem mogą pojawić się już na początku ciaży i trwać aż do jej zakończenia.
- Bóle i zawroty głowy – mogą być spowodowane skokami ciśnienia; na początku ciąży zdarzają się nagłe spadki ciśnienia krwi, zwłaszcza podczas gwałtownego wstawania czy zmiany pozycji.
Na to musisz uważać:
- Omdlenia – jeśli są skutkiem nagłego spadku ciśnienia krwi, to nie powinny być powodem do obaw, ale trzeba o nich powiedzieć ginekologowi, by wykluczyć inne przyczyny.
- Krwawienie – zwłaszcza obfite lub w kolorze żywej, intensywnej czerwieni – może być oznaką poronienia lub ciąży pozamacicznej.
- Ból podbrzusza o charakterze skurczowym, któremu towarzyszy ból barków i odbytnicy, może oznaczać ciążę pozamaciczną.
Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!
Dolegliwości w ciąży: 2. trymestr (od 14. do 28. tygodnia ciąży)
Dziecko rośnie, coraz bardziej rozwijają się jego narządy. Około 17.–20. tygodnia możesz poczuć jego pierwsze ruchy. W tym okresie ustępują liczne przypadłości związane z początkiem ciąży – powinnaś czuć się i wyglądać znacznie lepiej. Twój brzuszek zaczyna być coraz bardziej widoczny.
To mieści się w normie:
- Zaparcia, zgaga, niestrawność - to przypadłości, które mogą dokuczać nawet przez całą ciążę.
- Bóle pleców i kręgosłupa - pod koniec drugiego trymestru twój brzuszek staje się wyraźnie większy i cięższy, co oczywiście obciąża kręgosłup i powoduje bóle pleców.
- Popuszczanie moczu – rozciągnięcie mięśni dna miednicy powoduje, że możesz mimowolnie popuszczać mocz podczas śmiechu, kichania czy kaszlu.
- Obrzęki nóg i rąk – to skutek zatrzymania w organizmie wody, a także ucisku powiększonej macicy na żyłę główną dolną. Puchną zwłaszcza okolice kostek nóg oraz dłonie. Obrzęki powinny ustąpić po nocnym odpoczynku.
- Skurcze łydek – często występujące zwłaszcza w nocy, są związane z utrudnionym krążeniem (ucisk macicy na naczynia krwionośne) oraz prawdopodobnie z niedoborem pewnych składników mineralnych (magnez, potas, wapń).
- Zawroty głowy, zasłabnięcia – to także skutek kłopotów z krążeniem; dochodzi do nich zwykle przy gwałtownej zmianie pozycji ciała.
Na to musisz uważać:
- Obrzęki całego ciała, w tym twarzy, nieustępujące po nocy, mogą być objawem gestozy (inne nazwy: zatrucie ciążowe, nadciśnienie indukowane ciążą). To groźne schorzenie występuje po 20. tygodniu ciąży.
- Wysokie ciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) – to w ciąży zawsze sygnał niepokojący, może być również oznaką zatrucia ciążowego.
- Ból głowy połączony z podwójnym widzeniem lub błyskami przed oczami – gdy objawy te występują razem, może to być objaw gestozy.
- Szybki przyrost wagi (więcej niż 400 g na tydzień) może (choć nie musi) być związany z zatruciem ciążowym albo cukrzycą ciężarnych.
Dolegliwości w ciąży: 3. trymestr (od 28. do 40. tygodnia ciąży)
Dziecko jest już bardzo dobrze rozwinięte – gdyby urodziło się w 28. tygodniu, miałoby znaczne szanse na przeżycie. Duży brzuch będzie ci prawdopodobnie sprawiać sporo problemów.
To mieści się w normie:
- Parcie na pęcherz i popuszczanie moczu - Macica pozostawia pęcherzowi bardzo mało miejsca, czym zmusza cię do częstych wizyt w WC. Ucisk na pęcherz i rozciągnięcie mięśni dna miednicy powoduje mimowolne popuszczanie moczu.
- Bóle pleców i kręgosłupa – by zrównoważyć ciężar brzucha, możesz odwodzić ramiona do tyłu i wyginać szyję, czego skutkiem jest wygięcie w dole kręgosłupa, napięcie mięśni i ból.
- Zgaga – jeśli dotąd nie wiedziałaś, co to takiego, teraz możesz się o tym przekonać (piekący ból w gardle, przełyku, za mostkiem).
- Żylaki – powiększona macica utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych (a jest jej o 2,5 litra więcej niż przed ciążą), krew ta rozszerza żyły, tworząc na nogach brzydkie, bolesne zgrubienia.
- Swędzenie i ból okolic odbytu, ślady krwi na stolcu to objawy hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Są one efektem zaparć i zwiększonej ilości krwi w obszarze łonowym. Im bliżej porodu, tym hemoroidy bardziej dokuczają.
- Zadyszka – ucisk macicy na przeponę sprawia, że trudniej ci oddychać, głębiej zaczerpnąć powietrza, często brakuje ci tchu.
- Ból i uczucie rozpierania w dole brzucha i pachwinach – to znak, że dziecko wstawia się do kanału miednicy, a biodra rozszerzają się, by zrobić mu miejsce; rozluźnienie więzadeł w miednicy i ucisk macicy na stawy powoduje nieprzyjemne uczucie ciągnięcia czy rozpychania w pachwinach.
Na to musisz uważać:
- Dokuczliwe swędzenie całego ciała, szczególnie dłoni i stóp oznacza cholestazę ciążową, czyli zaburzenie funkcjonowania wątroby, które może być groźne dla płodu i zwiększa prawdopodobieństwo wcześniejszego ukończenia ciąży.
- Częste parcie na mocz, pieczenie przy jego oddawaniu – to objawy zakażenia dróg moczowych. Gdy często chce ci się siusiu, a mimo to ledwie wyciskasz kilka kropel moczu, który jest ciemny – szybko idź do lekarza. Nieleczona infekcja pęcherza może przerodzić się w groźniejszą infekcję nerek.
- Ostry ból w pachwinie lub w dole pleców, zwłaszcza gdy towarzyszą mu gorączka i dreszcze – może świadczyć o infekcji nerek.
- Obrzęki całego ciała, wysokie ciśnienie, szybki przyrost wagi – są to objawy zatrucia ciążowego, które może wystąpić zarówno w II, jak i w III trymestrze.
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta