Czy w ciąży wolno kąpać się w morzu, rzece, jeziorze? Jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk w ciąży?
Pływanie w ciąży to świetny pomysł. Ale czy można w ciąży kąpać się w morzu, rzece, jeziorze? Czy kąpiele w naturalnych zbiornikach są w ciąży bezpieczne? Podpowiadamy, jak bezpiecznie korzystać z kąpieli w morzu i jeziorze, gdy jesteś w ciąży. I czy w ciąży możesz kąpać się w pobliskiej rzece.
Spis treści
- Czy w ciąży możesz kąpać się w morzu i jeziorze?
- Czy w ciąży możesz kąpać się w rzece?
- Kąpiele w ciąży: zasady bezpieczeństwa
Pływanie w ciąży ma wiele zalet, relaksuje, wzmacnia mięśnie, odciąża stawy, stąd pewnie taka popularność zajęć basenowych dla kobiet w ciąży. Czy jednak możesz w ciąży pływać w morzu, jeziorze czy rzece? Większość kobiet ma co do tego wątpliwości. Okazuje się, że jeśli jesteś zdrowa i ciąża rozwija się prawidłowo, możesz pławić się w wodzie do woli, pamiętając o kilku zasadach.
Czy w ciąży możesz kąpać się w morzu i jeziorze?
Z czystym sumieniem możesz korzystać z wydzielonych kąpielisk w morzu i jeziorze, ale tylko tych, które zostały dopuszczone przez Sanepid. Zmiany hormonalne związane z ciążą i w konsekwencji zachwianie naturalnego pH i przekrwienie narządu rodnego sprzyjają rozwojowi w pochwie chorobotwórczych drobnoustrojów, zwłaszcza pochodzenia grzybiczego. Dlatego warunkiem kąpieli powinna być naprawdę czysta woda.
Czy w ciąży możesz kąpać się w rzece?
Jeśli jesteś w ciąży, to lepiej nie wchodź do rzek, bo w większości są one zanieczyszczone. Taka woda może być siedliskiem nie tylko bakterii chorobotwórczych, pasożytów, grzybów (zwłaszcza z grupy drożdży), ale również niektórych wirusów. Kąpiel w rzece skażonej środkami chemicznymi często prowadzi do alergii, może też być przyczyną zatrucia. Niektóre glony również mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego gdy jest ich w wodzie wyjątkowo dużo, lepiej zrezygnować z kąpieli.
Kąpiele w ciąży: zasady bezpieczeństwa
Kiedy już wchodzisz do wody, zanurzaj się w niej stopniowo. Szok termiczny jest niebezpieczny dla każdego, a co dopiero dla ciebie i twojego malucha. Najpierw ochlap więc ręce, twarz, dekolt, postój chwilę w wodzie do kolan. Bez obaw możesz się kąpać, kiedy morze jest łagodne, przy białej fladze. We wzburzonym morzu łatwo się przewrócić, zachłysnąć wodą. Gwałtowne uderzenie fali w brzuch może wywołać skurcze macicy i doprowadzić do przedwczesnego porodu.Czy to w morzu, czy w jeziorze – pływaj wzdłuż linii brzegowej, mając grunt pod nogami, żebyś w każdej chwili mogła przystanąć. Powinnaś czuć się w wodzie bezpiecznie. Lepiej też wejść do wody kilka razy na krócej niż raz na dłużej i się sforsować.Unikaj spacerów brzegiem morza (jeziora) oraz kąpieli między godziną 11 a 15, kiedy słońce grzeje najsilniej. Wtedy twoje miejsce jest w koszu plażowym lub pod parasolem, a nie w wodzie. Pamiętaj: odbijające się od wody i piasku promienie słoneczne są bardzo zdradliwe i łatwo poparzyć skórę. Na dodatek ostre słońce prowadzi do przegrzania komórek, poszerzenia naczyń krwionośnych, zwolnienia i tak wolniejszego w ciąży krążenia krwi, a to zwiększa ryzyko żylaków czy nawet zakrzepów i zatorów, może prowadzić do omdlenia, udaru, przedwczesnych skurczów.
Porady eksperta