Czy W CIĄŻY można latać SAMOLOTEM?
Czy przyszła mama może latać samolotem? Dziewczyny w ciąży wzajemnie ostrzegają się przed lataniem i przytaczają opowieści, jak to pani z widocznym brzuszkiem nie została wpuszczona na pokład. Gazety zaś co jakiś czas donoszą o narodzinach na pokładzie samolotu. Jak to jest z tym lataniem w ciąży - czy jest bezpieczne?
Spis treści
- Latanie w ciąży samolotem: zasady bezpieczeństwa
- Co zrobić, gdy jesteś w ciąży i wybierasz się w podróż samolotem?
- W ciąży w samolocie - na co zwrócić uwagę?
Czy latanie w ciąży samolotem jest bezpieczne? Uspokajamy: przyszła mama może latać samolotem, pod warunkiem że ciąża przebiega prawidłowo i nie jest zagrożona. Ale z pewnymi ograniczeniami. Niektórzy lekarze radzą, by raczej nie wsiadać do samolotu w pierwszych trzech miesiącach ciąży – duże zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogłyby niekorzystnie wpłynąć na kształtujące się organy wewnętrzne dziecka, a nawet wywołać poronienie.
Latanie w ciąży samolotem: zasady bezpieczeństwa
Jeśli jesteś w ciąży i nie możesz zrezygnować z podróży samolotem, najbezpieczniejsza jest połowa drugiego trymestru, czyli okres między 18. a 24. tygodniem, kiedy większość narządów maleństwa jest już wykształcona, a zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania niczym nie grożą. Na pokład samolotu nie zostanie natomiast wpuszczona kobieta powyżej 34. tygodnia ciąży (taki zapis znajduje się w regulaminach większości linii lotniczych). Nie są to fanaberie przewoźników: w tym okresie ciąży długa podróż na siedząco, z podkurczonymi nogami, może powodować kłopoty z krążeniem i zasłabnięcia, a różnice ciśnienia mogą wywołać przedwczesny poród.
Niezależnie od trymestru ciąży, nie powinnaś lecieć dłużej niż trzy godziny w jedną stronę (to tyle, co lot z Warszawy do Madrytu). Raczej nie wybieraj się w męczący, kilkunastogodzinny lot na drugą półkulę. Unikaj lotów z przesiadkami. Jeśli czeka cię taka podróż, zaplanuj ją z przerwą na nocleg.
UWAGA: podróż samolotem zawsze odradzana jest kobietom w ciąży, które spodziewają się bliźniaków lub trojaczków, bo takie ciąże traktowane są jako tzw. ciąże wysokiego ryzyka.
Co zrobić, gdy jesteś w ciąży i wybierasz się w podróż samolotem?
- Przeczytaj regulamin linii lotniczych, z których usług zamierzasz skorzystać. Może się bowiem zdarzyć, że wybrany przewoźnik nie wpuszcza na pokład kobiet w ciąży.
- Zapytaj swojego lekarza prowadzącego, czy możesz latać samolotem. Jeśli masz widoczny brzuszek, weź też od niego zaświadczenie o tym, w którym jesteś tygodniu (książeczka ciąży może nie wystarczyć!). Większość linii lotniczych wymaga bowiem od kobiet w zaawansowanej ciąży okazania takiego dokumentu, wraz z opinią o braku przeciwwskazań do podróży. Brak takiego zaświadczenia może sprawić, że nie zostaniesz wpuszczona do samolotu, mimo ważnego biletu. Zaświadczenie może być w języku polskim, chyba że będziesz wracać do kraju innymi liniami – wtedy bezpieczniej jest poprosić lekarza o wypisanie go po angielsku. Uwaga: wszystkie dokumenty musisz okazać już podczas odprawy bagażowej.
- Spytaj lekarza, co możesz zażyć w razie choroby lokomocyjnej – większość preparatów nie jest dozwolona dla przyszłych mam.
- Sprawdź, gdzie u celu podróży jest szpital położniczy. Jeśli jedziesz do kraju, którego języka nie znasz, zapisz sobie ważne zwroty, np. „potrzebuję pomocy”, „jestem w ciąży”, „mam skurcze, chyba rodzę”. Wybierz się do swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia po informacje i dokumenty, które w razie komplikacji za granicą (np. krwawienie czy zagrożenie przedwczesnym porodem) umożliwią ci bezpłatne skorzystanie z usług lokalnej służby zdrowia. Warto też dodatkowo ubezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianej sytuacji – indywidualnie albo za pośrednictwem organizatora wyjazdu.
W ciąży w samolocie - na co zwrócić uwagę?
- Usiądź przy przejściu. Podczas lotu kilka razy będziesz korzystać z toalety, a przeciskanie się między fotelami jest męczące.
- Poproś stewardesę, by pomogła ci odpowiednio wyregulować pasy. Zapnij je tak, by przebiegały pod brzuchem.
- Często rozprostowuj nogi, by zapobiec kłopotom z krążeniem. Co pewien czas wstań, pospaceruj korytarzem. Siedząc, poruszaj nogami, jakbyś wchodziła po schodach, a stopami rób ruchy okrężne.
- W samolocie jest bardzo sucho – podczas lotu wilgotność powietrza spada do kilkunastu procent. By zapobiec odwodnieniu, pij dużo niegazowanej wody.
Porady eksperta