Cud poczęcia, czyli wszystko o zapłodnieniu
Mężczyzna jest płodny przez cały rok, kobieta przez kilka dni w miesiącu. Jeśli chcą mieć dziecko, musi dojść do zbliżenia właśnie w tym sprzyjającym momencie - owulacji (czyli jajeczkowania). Ale wbrew pozorom poczęcie to proces bardziej skomplikowany. Aby doszło do zapłodnienia, musi zostać spełnionych kilka warunków.
Spis treści
- Zapłodnienie: spotkanie jajeczka z plemnikiem
- Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę [WIDEO]
- Zapłodnienie: powstaje zarodek
- Zapłodnienie: zagnieżdżenie zarodka w macicy
Jeśli kobieta miesiączkuje normalnie, jej ciało co miesiąc przygotowuje się do ciąży. Około 5. dnia cyklu (licząc od początku krwawienia) w jednym z jajników – na przemian raz w lewym, raz w prawym – zaczyna rozwijać się komórka jajowa (żeńska komóra rozrodcza). Jest ona otoczona tzw. pęcherzykiem Graafa. Owulacja (jajeczkowanie) następuje wtedy, gdy dojrzała komórka jajowa opuszcza ów pęcherzyk. Dzieje się to mniej więcej w połowie cyklu. Jeżeli trwa on 28 dni, owulacja występuje ok. 14. dnia, natomiast u kobiet, które mają cykl 30-dniowy, ok. 16. dnia.
Zapłodnienie: spotkanie jajeczka z plemnikiem
Uwolnione jajeczko (ma wtedy średnicę ok. 0,2 mm) z jajnika trafia do jajowodu i czeka na... plemnik. Jeśli ma szczęście, spotyka go. Nawet całą ławicę! Gdy u mężczyzny dochodzi do wytrysku, do pochwy kobiety dostaje się ok. 200 milionów plemników, czyli męskich komórek rozrodczych. Mają jeden cel – dotrzeć do jajeczka. To wędrówka długa i trudna – przeżyją ją tylko najsilniejsze i najszybsze osobniki. A ten, który pierwszy dotrze do celu, da początek nowemu życiu. Dojrzałe jajeczko żyje ok. 24 godzin. To mało czasu, nawet dla superszybkich plemników. One same mogą przeżyć do trzech dni (wg najnowszych badań nawet dwa razy dłużej). Aby więc wyścig zakończył się sukcesem, do stosunku powinno dojść w dniu owulacji lub kilka dni przed (nie więcej niż trzy).
Plemnik-zwycięzca musi jeszcze otworzyć wrota fortecy. Na szczycie jego główki znajduje się torebka (akrosom), która pęka przy zetknięciu się z powierzchnią jaja. Uwalniają się z niej enzymy rozpuszczające powłokę ochronną komórki jajowej. Tworzy się „dziurka” i plemnik wchodzi do środka.
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę [WIDEO]
Zapłodnienie: powstaje zarodek
Jajeczko i plemnik mają po 23 chromosomy zawierające cały kod genetyczny człowieka. Gdy się połączą, powstaje zygota – komórka o dwóch jądrach i 46 powiązanych w pary chromosomach (w każdej parze jest zapis cech przekazanych przez matkę i przez ojca). W wyniku dalszego podziału zygoty powstaje zarodek człowieka. Dziecko, które po 9 miesiącach przyjdzie na świat, będzie miało w sobie trochę z taty, trochę z mamy. O jego cechach (np. budowie ciała, skłonnościach, kolorze włosów czy oczu) zadecydują tzw. geny dominujące. Natomiast płeć zależy od tego, czy w kodzie genetycznym przyniesionym przez zwycięski plemnik znalazł się chromosom żeński określony jako X, czy męski Y.
Zapłodnienie: zagnieżdżenie zarodka w macicy
Powstała w trakcie zapłodnienia nowa komórka zaczyna się dzielić i w tym samym czasie wędruje (trwa to ok. 5–7 dni) przez jajowód do macicy, aby tam się zagnieździć. Zarodek ulokowany w macicy zaczyna wysyłać do jajnika sygnały, dzięki którym powstałe po owulacji ciałko żółte przekształca się w ciałko ciążowe. Produkuje ono hormony odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży. Za ich sprawą dochodzi także do zatrzymania miesiączki. Właśnie wtedy kobieta zaczyna podejrzewać, że będzie mamą!
- Komórka jajowa jest największą komórką, jaka znajduje się w ciele kobiety.
- Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do 5 dni.
- O płci dziecka decyduje plemnik, który zapłodni komórkę jajową.
- Po stosunku odbytym w dniu lub dzień przed owpacją rodzi się więcej chłopców. Po zbliżeniu, które miało miejsce 2–3 dni wcześniej – więcej dziewczynek.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta