Ciąża pozamaciczna: przyczyny. Jakie są przyczyny ciąży ektopowej?
Ciąża pozamaciczna czyli ektopowa może mieć różne przyczyny. Najczęstszym powodem zagnieżdżenia się zarodka poza macicą są zmiany w jajowodach. Co jeszcze może być przyczyną ciąży pozamacicznej?
Bezpośrednie przyczyny ciąży pozamacicznej (ektopowej) leżą najczęściej w wadach budowy narządu rodnego kobiety, wywołanych przez różne czynniki. Na każde 100 porodów przypada 1 ciąża pozamaciczna (ektopowa). Najczęściej stwierdza się ją u kobiet między 26. a 30. rokiem życia.
Czynniki sprzyjające ciąży pozamacicznej
- endometrioza
- zapalenia przydatków
- infekcje przenoszone drogą płciową (np. rzeżączka, chlamydia)
- przewlekłe infekcje bakteryjne pochwy, które – nieleczone – przenoszą się wyżej, do macicy i przydatków
- zakażenia w jamie ustnej - paciorkowce i zęby zakażone przez próchnicę mogą wywoływać również stany zapalne przydatków
- operacje ginekologiczne i inne brzuszne
- wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna (za wyjątkiem Mireny)
Ciąża pozamaciczna: przyczyny
Powyższe czynniki mogą prowadzić do zmian m. in. w jajowodach. Zdarza się, że jajowód jest zarośnięty, zwężony lub przyrośnięty do jajnika. Czasem źle funkcjonuje, np. nie wykonuje ruchów perystaltycznych ułatwiających przesunięcie jajeczka do macicy. Jednak najczęściej przyczyną problemów są zmiany przerostowe po zapaleniu przydatków. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w obliczu mody na stringi, krótkie kurtki i spódniczki.
Jeżeli jajowód porównamy do miękkiej rurki o średnicy 4 mm, to wiadomo, jak łatwo można go uszkodzić. Zrosty tworzące się w efekcie stanów zapalnych można przyrównać do sznurka, którym przewiążemy rurkę. Jej wnętrze zmniejszy się lub w ogóle nie będzie drożne i jajeczko nie może się przedostać do macicy. Ale zrosty mogą być również skutkiem operacji jajowodu albo torbieli jajnika, a także wcześniej przebytej ciąży pozamacicznej. Gdy kobieta często zapada na różne infekcje bakteryjne i nie leczy ich, jej macierzyństwo może stać pod znakiem zapytania. Bakterie wędrujące po organizmie mogą dotrzeć także do przydatków i wywołać ich stan zapalny. Podobnie jest z bakteriami paciorkowców, które najchętniej gnieżdżą się w zębach zajętych próchnicą.
Porady eksperta