Ciąża po ciąży pozamacicznej: kiedy i jakie niesie ryzyko?

2013-09-20 12:54

Ciąża po ciąży pozamacicznej (ektopowej) jest możliwa i daje duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki był powód nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka i jek przebiegało leczenie. Jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża po ciąży pozamacicznej?

Ciąża po ciąży pozamacicznej: kiedy i jakie niesie ryzyko?
Autor: thinkstockphotos.com Ciąża po ciąży pozamacicznej (ektopowej) jest możliwa i daje duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki był powód nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka i jak przebiegało leczenie. Jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża po ciąży pozamacicznej?

Spis treści

  1. Ciąża po ciąży pozamacicznej, gdy usunięto jajowód
  2. Ciąża po ciąży pozamacicznej: badanie drożności jajowodów
  3. Ciąża po ciąży pozamacicznej: rola psychiki

Ciąża po ciąży pozamacicznej niesie ze sobą zwiększone ryzyko ponownej ciąży ektopowej - wzrasta ono z 1 do 10 procent. Dlatego, w przypadku, gdy przyczyną ciąży pozamacicznej były nieprawidłowości związane z budową narządu rodnego, tak ważne jest ich wyleczenie. Lekarze zalecają, by starać się o następną ciążę nie wcześniej niż trzy miesiące po ciąży ektopowej, ale zawsze dopiero po zakończeniu leczenia. Najlepszym sygnałem, że już można rozpocząć starania o kolejną ciążę jest to, że cykl miesiączkowy przebiega prawidłowo.

Ciąża po ciąży pozamacicznej, gdy usunięto jajowód

Usunięcie jajowodu zmniejsza szansę na ciążę do 50-80 procent, ale jej nie przekreśla. Zwykle do owulacji dochodzi naprzemiennie raz w jajniku lewym, raz w prawym. Gdy jeden z nich zostaje usunięty, do owulacji dochodzi co drugi miesiąc. Należy więc monitorować przebieg cyklu i owulację albo za pomocą urządzeń do użytku domowego albo poprosić o pomoc swojego lekarza ginekologa.

Ciąża po ciąży pozamacicznej: badanie drożności jajowodów

W niektórych przypadkach po ciąży ektopowej lekarze zalecają badanie drożności jajowodów – sonohisterografię lub histerosalpingografię (HSG). To pierwsze badanie jest obecnie częściej stosowane, ponieważ jest mniej szkodliwe dla zdrowia pacjentki. Badania te pozwalają sprawdzić drożność światła jajowodów i wykluczyć obecność zrostów, które mogłyby w sposób mechaniczny utrudniać proces zapłodnienia i implantacji. Umożliwiają też lekarzowi dokładne ustalenie umiejscowienia ewentualnych zmian, co ma wpływ na dalsze decyzje dotyczące leczenia.

Ciąża po ciąży pozamacicznej: rola psychiki

Ciąża pozamaciczna to bardzo traumatyczne przeżycie dla kobiety. A stres i zamartwianie się, często wręcz obwinianie się przez nią o to, że doszło do ciąży pozamacicznej nie służą ani rekonwalescencji ani przyszłym staraniom o ciążę. Dlatego lekarze tak bardzo podkreślają konieczność wspierania pacjentek przez najbliższych.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza