Ciąża - co można w ciąży, a czego nie. Zakazy i nakazy w ciąży

2018-06-19 12:44

Co możesz robić w ciąży, a czego ci nie wolno? Czy w ciąży można zapinać pasy, farbować włosy, chodzić na basen? Na pewno codziennie słyszysz wiele dobrych rad na temat tego, co może ciężarna - zarówno od najbliższych, jak i od zupełnie przypadkowych osób. Ale uważaj, bo część z nich to mity i przesądy!

Ciąża - co można w ciąży, a czego nie. Zakazy i nakazy w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com W ciąży od koleżanek i rodziny usłyszysz wiele rad na temat tego, co wolno, a czego nie wolno ciężarnej.

Spis treści

  1. Nie farbuj włosów w ciąży, bo farba może zaszkodzić dziecku
  2. W ciąży nie stosuj płynów do higieny intymnej, bo to uwrażliwia błony śluzowe i grozi grzybicą
  3. Nie baw się z psem, możesz zarazić się chorobami, które wywołują przedwczesny poród
  4. Nie szczep się na grypę w ciąży, bo na nią zachorujesz
  5. Nie powinnaś malować paznokci w ciąży, bo lakier uszkodzi płód
  6. W ciąży nie chodź na basen, bo możesz zarazić się infekcją pochwy
  7. Nie stosuj w ciąży kremów do depilacji, bo bardzo podrażniają skórę
  8. Nie korzystaj z kserokopiarki i kuchenki mikrofalowej, bo fale mogą powodować wady wrodzone u dzieci
  9. Nie wyjmuj kolczyka z pępka, bo łatwo o zakażenie
  10. W samochodzie nie zapinaj pasów, bo możesz uszkodzić pęcherz płodowy
  11. Nie pij rumianku, bo wywołuje przedwczesny poród
  12. Nie stosuj kremów brązujących w ciąży, bo dziecko będzie miało ciemną karnację
  13. Nie kąp się w wannie, bo to grozi poronieniem
  14. Wegetarianki w ciąży powinny zacząć jeść mięso

Nie farbuj włosów w ciąży, bo farba może zaszkodzić dziecku

Nie ma na to żadnych dowodów. Farba wnika we włosy, ale nie przenika przez skórę, dlatego możesz stosować ją bez obaw. Jeśli jednak wolisz dmuchać na zimne, poczekaj z farbowaniem włosów do drugiego trymestru ciąży, bo wtedy najważniejsze organy dziecka są już ukształtowane. Farbując włosy musisz uważać, by nie wdychać zawartego w farbie amoniaku (albo kupować szampony koloryzujące, w których jest go mniej). Jeśli koloryzujesz włosy w domu, poproś kogoś o pomoc, tak byś nie musiała się schylać. Farbowanie powinno się odbywać w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.

Uwaga! Może się zdarzyć, że efekt farbowania będzie inny od oczekiwań - to skutek działania hormonów. Dlatego nowy odcień wypróbuj najpierw na małym kosmyku, a dopiero potem nakładaj farbę na całą głowę.

W ciąży nie stosuj płynów do higieny intymnej, bo to uwrażliwia błony śluzowe i grozi grzybicą

Wręcz przeciwnie - kosmetyki do higieny intymnej są w ciąży niezastąpione, bo w tym okresie jesteś bardziej niż kiedykolwiek podatna na stany zapalne śluzówek pochwy. Specjalny żel albo płyn jest lepszy od mydła, gdyż nie wysusza śluzówek. W ciąży są polecane te, które zawierają składniki łagodzące podrażnienia: nagietek bądź rumianek.

Nie baw się z psem, możesz zarazić się chorobami, które wywołują przedwczesny poród

Zadbany, czysty i odrobaczony pies nie jest żadnym zagrożeniem. Warto jednak po zabawie z nim dokładnie umyć ręce. Na pewno powinnaś unikać bezpańskich zwierząt ze względu na ryzyko wścieklizny.

Nie szczep się na grypę w ciąży, bo na nią zachorujesz

Kobiety w ciąży powinny się zaszczepić przeciwko grypie. Szczepionkę zaleca się od drugiego trymestru (o szczepieniu w pierwszych trzech miesiącach powinien decydować lekarz). Szczepionka nie wywołuje choroby, gdyż zawiera martwe wirusy, które nie są w stanie zrobić ci krzywdy - w przeciwieństwie do grypy, która u kobiet w ciąży może wywołać poronienie lub obumarcie płodu.

Uwaga! Zanim się zaszczepisz, skonsultuj się z lekarzem, żeby wykluczył infekcję.

Nie powinnaś malować paznokci w ciąży, bo lakier uszkodzi płód

Wolno malować paznokcie, bo płytka paznokciowa jest szczelna, a emalia w żaden sposób nie jest w stanie przedostać sie do krwiobiegu i dalej, do ciała dziecka. Jedynie do porodu trzeba zmyć lakier. Gdy ciśnienie jest nieprawidłowe, skóra pod paznokciami sinieje - to wskazówka dla lekarza, że poród nie przebiega prawidłowo.

W ciąży nie chodź na basen, bo możesz zarazić się infekcją pochwy

To prawda, że na basenie można zarazić się infekcją, ale prawdą jest również, że basen w ciąży jest wskazany. Pływanie znakomicie odciąża kręgosłup, świetnie wpływa na mięśnie, pozwala też utrzymać dobrą kondycję. Przyszłym mamom polecany jest zwłaszcza aqua aerobik. Jeśli więc masz skłonności do nawracających infekcji, wybieraj basen z ozonowaną wodą.

Nie stosuj w ciąży kremów do depilacji, bo bardzo podrażniają skórę

Skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa, ale nie ma zakazu stosowania kremów usuwających owłosienie. Na każdym kosmetyku tego typu jest ostrzeżenie, by najpierw wypróbować go na małym fragmencie skóry. Nie powinnaś za to chodzić do gabinetu na woskowanie - to zabieg bolesny, a więc i stresujący (skutki stresu dziecko odczuwa tak samo jak ty). Zrezygnuj też z depilacji laserowej.

Nie korzystaj z kserokopiarki i kuchenki mikrofalowej, bo fale mogą powodować wady wrodzone u dzieci

Nikt tego nie udowodnił. Możesz korzystać z tych urządzeń, ale ostrożności nigdy za wiele. Upewnij się więc, że są sprawne i nie stawaj przy kuchence w czasie jej pracy.

Nie wyjmuj kolczyka z pępka, bo łatwo o zakażenie

Kolczyk z pępka w ciąży trzeba wyjąć, zanim brzuch urośnie, czyli do 4-5 miesiąca. Gdy brzuch jest duży, pępek wystaje, a kolczyk będzie zahaczał o ubranie. Zdejmując bluzkę, możesz niechcący go wyrwać i kłopoty gotowe.

W samochodzie nie zapinaj pasów, bo możesz uszkodzić pęcherz płodowy

Dobrze zapięte pasy niczym dziecku nie szkodzą. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym kobieta z widocznym brzuszkiem nie ma obowiązku zapinania pasów, ale lepiej to robić, bo chronią one dwie osoby: ciebie i maleństwo. Pasy trzeba dokładnie wyregulować, dostosowując je do wzrostu pasażerki. Zapinając je pamiętaj, by dolna część znajdowała się pod brzuchem.

Nie pij rumianku, bo wywołuje przedwczesny poród

Rumianek jest wręcz zalecany, bo napar z niego działa antyseptycznie i wzmacniająco na układ pokarmowy. Warto go pić dwa-trzy razy w tygodniu.

Nie stosuj kremów brązujących w ciąży, bo dziecko będzie miało ciemną karnację

To już nawet nie mit, tylko przesąd. Zawarte w kosmetykach brązujących substancje zatrzymują się w wierzchnich warstwach naskórka mamy i w żaden sposób nie są w stanie przeniknąć dalej. Na karnację maluszka nie mają żadnego wpływu. Zanim nałożysz samoopalacz, wypróbuj go na skrawku skóry - po to, by sprawdzić, czy cię nie uczuli.

Nie kąp się w wannie, bo to grozi poronieniem

Nieprawda. Przez całą ciążę można się kąpać, ale tylko w ciepłej (nie gorącej!) wodzie (optymalna temperatura to 36 st. C). Gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, a to może doprowadzić do krwawienia, a nawet odklejenia się łożyska. Podczas kąpieli, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, lepiej nie zamykaj się w łazience - jeśli zrobi ci się słabo, konieczna będzie pomoc kogoś z rodziny.

Wegetarianki w ciąży powinny zacząć jeść mięso

Nie, bo dobrze skomponowana dieta wegetariańska, a nawet wegańska nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia. Lekarze odradzają jednak kobietom w ciąży stosowanie diety witariańskiej (polegającej na spożywaniu wyłącznie świeżych warzyw i owoców), a także dietę makrobiotyczną (w której spożywa się wyłącznie świeże kiełki roślin).

Sprawdź, w którym jesteś tygodniu ciąży, miesiącu, trymestrze: Kalkulator ciąży

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza